Ya anketler yanılıyor, bizi de yanıltıyorsa?

Anket şirketleri İngiltere seçimlerinde deyim yerindeyse çuvalladı. Acaba bizde de benzer bir tablo ortaya çıkar mı?

Türkiye'deki seçimlerden tam bir ay önce, 7 Mayıs'ta İngiltere seçimleri yapıldı.

Seçimleri Başbakan David Cameron'un Muhafazakar Partisi kazandı.

Bu sadece İşçi Partisi ve Liberaller için değil, anket şirketleri için de bir hezimet oldu.

***

Çünkü anket şirketleri seçimlere bir kaç gün kala, hatta resmi sonuçlar ilan edilmeden hemen öncesine dek iktidardaki Muhafazakarlar ile ana muhalefetteki İşçi Partisi arasında nefes nefese bir çekişme olduğunu söylüyordu.

Buna göre İskoç milliyetçisi SNP kilit rol oynayacak, o İşçi, ya da Muhafazakar kimden koalisyon için daha fazla taviz alırsa o parti de hükümeti kuracaktı.

Öyle olmadı, Cameron bir dört yıl daha görevde. 1987'den bu yana İşçi Partisine en kötü yenilgiyi tattıran Ed Miliband ve diğer yenilen parti başkanları istifa etti, onlarda öyle.

Anket şirketleri bu hiç de kıl payı olmayan farkı nasıl göremedi?

***

Üstelik benzeri bir durum yakın zaman önce İsrail seçimlerinde de görülmüştü.

Mart 2015'teki İsrail seçimlerinde de hem yerel şirketler, hem de merkezleri ABD'de, İngiltere'de olan anlı şanlı olanları kötü çuvalladı.

Onlara kalırsa yeni kurulan merkez-sol Siyonist Birlik Partisi, Başbakan Binyamin Netenyahu'nun sağcı Likud Partisi'ni yakalamış, geçmek üzereydi.

Netenyahu o kadar açık farkla kazanmadı ama yine de kazandı; tek başına olmasa da koalisyon hükümetini kuruyor.

***

The Guardian siyaset yazarı Alberto Nardelli, anket şirketlerinin üstüste gelen isabetsizliğini dün sıcağı sıcağına yorumladı.

Yazar üç ihtimal üzerinde duruyordu.

Ya seçmenler anketçi sorularına doğru cevap vermiyor, ya oy kulübesine girince fikir değiştiren seçmen sayısı tahminlerin ötesinde artıyor, ya da anket şirketlerinin kullandığı sorgu, hesap ve tahmin yöntemlerinin artık modası geçiyor, toplumun eğilimini yansıtmakta yetersiz kalıyordu.

***

Müsaadenizle bu tahlile ben de bir soruyla katılmak istiyorum.

Acaba bu isabetsizlikte bazı anket şirketlerinin toplumun nabzını ölçmek yerine kamuoyuna yön vermeye çalışma tuzağına düşmesinin, diğerlerinin de onlarla rekabet tuzağına düşmesinin payı olabilir mi?

Çünkü eskisi gibi değil piyasa; çok şirket var ve rekabet yüksek.

***

Ne var ki, şirket sayısı arttıkça isabet oranı artmıyor.

Türkiye'de daha az anket şirketi varken daha isabetli tahminler yapılabiliyordu.

Oysa 2011 seçimlerinde ve sonrasında kamuoyunda daha çok bilinen şirketlerin değil, daha yeni şirketlerin daha isabetli sonuçlar alması dikkat çekiyor.

***

Bugünlerde Türkiye'deki anket şirketleri artık son tahminlerini yapmak için gece gündüz çalışıyor.

İşleri daha önceki seçimlere göre iki değil, üç misli zor.

Çünkü üç ayrı kademede tahmin yapmak zorundalar.

***

Birincisi malum, iktidara kim, ne kadar oyla oturacak.

Gerçi burada, adeta muhalefet partilerinde de AK Parti'nin birinci olacağı, CHP ve MHP'nin onu izleyeceği kanısı var.

Buradaki iddia AK Parti'nin (2011'deki yüzde 50'den sonra) yüzde 45'in altına düşüp düşmeyeceği, ne kadar düşeceği üzerinde yoğunlaşıyor. Keza CHP'nin yüzde 26'dan 30'a ulaşıp ulaşmayacağı, MHP'nin yüzde 14'ün üzerine ne kadar katabileceği tartışması var.

***

İkinci iddia, HDP'nin adaletsiz yüzde 10 barajını aşıp aşamayacağı üzerine.

Çünkü aşması halinde Meclis'teki sandalye dağılımı tamamen değişecek, bambaşka, seçmeni daha çok temsil eden bir dağılım ortaya çıkacak.

Zaten üçüncü iddia, yani seçimlerden sonra AK Parti'nin parlamenter rejimden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın istediği türden bir başkanlık rejimine geçiş sağlayacak yeni bir anayasa yolunu açıp açamayacağı da bir ölçüde HDP'nin Meclis'e girip girmemesine bağlı.

***

Mevcut anket sonuçlarını görüyorsunuz.

Seçime şurada bir aydan az kalmasına rağmen sonuçlarda ciddi bir yakınsama görülmüyor.

AK Parti'yi yüzde 48 gösteren de var, yüzde 38 gösteren de. HDP'yi yüzde 8 gösteren de var, yüzde 14 gösteren de. Bunlar ciddi farklar.

Ve seçime bir aydan az vakit kalmasına rağmen hâlâ kararsızları yüzde 10'dan fazla gösteren anketler var.

***

Acaba bizde de seçmen anketörlere eskisine göre daha çok yalan söylemeye mi başladı?

Acaba bu telefon dinlemeler, fişlemeler filan insanlarda verdiği cevabın devletin eline geçmesi endişesini mi doğuruyor.

Ama böyle bir durumun iktidardaki AK Parti oylarının olduğundan da yüksek görünmesine yol açması beklenir; mesela İngiltere ve İsrail'deki anketler de iktidardaki partileri olduğundan az gösteriyordu.

***

Acaba hızlı şehirleşme ve şahsi çıkar odaklı siyaset anlayışının yaygınlaşması bir kısım seçmeni kararını son dakikaya bırakmaya mı sevkediyor?

Ya da anket şirketlerinin seçmen davranışının mantıklı olmaktan çok duygusal olmaya başladığını hesaba katan yeni sorgu, ölçüm, hesap ve tahmin yöntemleri geliştirmesi mi gerekiyor?

***

Aslına bakarsanız bu olası nedenlerin tamamı birbirine bağlı.

Fazla gün kalmadı, herkesin takkesi önüne düşecek.

Kimin kendisini geçmiş hatalara düşmemek için yenileyebildiği, kimin bu zor seçimden daha isabetle çıktığı görülecek.

http://www.radikal.com.tr/135273613527369

YORUMLAR
(9 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Bu sefer Milli İttifak Diyoruz - user493513

Geçen seçimlerde kendi ailemden 10 Akp 2 Bbp idi.Bu sefer tamamı Milli İttifak diyor.Çevremizdeki insanlardan Akp'ye oy verenlerin 10 kişiden en azından dördü vermeyeceğini söylüyor.Ayrıca göğsünü gere gere Akp diyene de rastlamadım.2011 de bunları yere göğe sığdıramıyordu. ANKETLER ikibin bilemedin dörtbin kişiyle ve tuzak sorularla sorulduğundan gerçeği yansıtmıyor ve gidilen bölgede de ciddi mahalle baskıları oluşabiliyor. Hülasa Akp'ye ciddi bir tepki var, Chp'nin vaatleri tutmuş gözüküyor.Mhp etkisiz

CB seçimleri - hsarikaya1962

CB seçim sonuçlarını bilen yada yakınından geçen kaç anket şirketi var, neden yasak olduğu halde bir hafta kala anket sonuçları halka açıklandı ve hemen hemen hepsi RTE nin %58 alacağını söyledi,, bu sorunun cevabını yazı yazdığın grubun anketçisine bir sor bakalım ne yanıt verecek.

bir tahminde benden - ex nihilo

akp %45, chp %27, mhp %16, hdp %9,999 bu sadece bir tahmin, tahmin olduğu için fazla beklenti içine girmenize gerek yok beğenmiyorsanız bir şey demiyorum, iyi de anket şirketlerinin yaptığı nedir?

yanılmakmı? - efeg27

Bizim halk kimseyi yanıltmaz ki! ağır derece din saplantısı olup daha ayetle hadisi ayıramayan korkunç cahil ama kendini çok bilgili sanan üstelik Kuran'ı bir kez dahi okumayıp hiç anlamayan kitlenin çoğunlukta olduğu bir toplumda yanılmak imkansızdır. Bu kadar rezaletten sonra sence bir uyarı vermek gerekmezmi diye sorduklarımın tamamının sanki hakaret ediyormuşum gibi tepkilerine bakarak rahatlıkla değişen bir şey olmayacağını söyleyebilirim. Ancak 2023 e bugünkü sınırlarımız içinde ve 77 milyon diye tabir edilen halkla gidilmeyeceği de son derece net! haa belki o zaman bugünün uyuyanları bize bir şans daha falan diyecek ama hayır cevabını alacaklar.

Çok fazla itibar eden yok. - user781727

Anketler ya aldatıyorsa değil, kesin aldatıyor. Sebebi anket yapan çok, anket pahalı fakat müşteri az. o yüzden anket yapanlar, şiparişi verenin siparişini, ücret karşılığı aynen yayınlıyor. Amaç hedef kitleyi yönlendirmek. Bu seçim olur, bir ürünü tanıtmak olur fark etmiyor. 7 haziran sonrası, anket şirketleri, hiç olmadığı kadar hatalı sonuç verecek ve hiç olmadığı kadar güven ve itibar kaybedecekler. Bu gün yaptıkları, Parayı bastıranın, Şiparişini yayınlamak. Günü kurtarıp para kazanmak. Eğer ben yanılıyorsam ve doğru tahmin için gerçekten uğraşıyorlarsa , O zaman hiç uğraşmasınlar, çünkü işi bilmiyorlar demektir. Aksi durumda, azami 1-2 puan hata olur, bu kadar olmaz.

Bana göre - Kör Kadı

Bana göre anketlerde verilen bilgiler doğruyu yansıtmıyor. Yurttaş olarak benim de kendime göre yaptığım bir gözlem var. Kalabalıkları doğru gözleyince iktidara karşı sevgisizliğin ötesinde bir nefret var. Özellikle cumhurbaşkanın her gün ekranlara çıkması büyük tepki ve bıkkınlık yarattı. Onunla ilgili yapılan genel tahmin "iktidarı bırakmaktan korkuyor. Çünkü başına gelecekleri biliyor" diyorlar. Bir Suriyeliler konusu var. "Bizim çocuklar işsizken Suriyeler nerden çıktı?" biçiminde tepki oldukça yaygın. İktidar bu seçimde yüzde kırkı yakalarsa öpsün başına koysun. HDP için de bu partinin mutlaka barajı aşması fikri ağır basıyor. Bana göre oy kullanma kabininde HDP diyenler çok artacak. 7 Haziran akşamı oylara sahip çıkılırsa AKP iktidarı kesin kaybeder. Yani orada bir oyun dönmezse. Bu konuda Oy ve Ötesi insanı biraz rahatlatıyor; Yani burası Türkiye. Ayı da çıkabilir taş düşebilir.

Anketler ve Yalanlar - user1082731

Bu konu ile ilgili üniversitede seçim anketorluğu yapmış bir olarak 2 farklı yorumum var: 1.Yalanı Anket yapılan değil,anketi yapan söyleyip seçmeni şekillendirmeye çalışıyor.2.Sahada seçim anketi yaparken tepki ile karşılanabiliyor, anketleri yapanlar çogu zaman üniversite öğrencisi,bazen kandileri formalrı doldurabiliyorlar.