Yeni dönemin öncelikli icraatı ne olacak?

Erdoğan'ın seçim sonrası ilk icraatının Anayasa, ya da ekonomi olacağını tahmin edenler PKK ile mücadeleyi hesaba katmalı

Başbakan Tayyip Erdoğan 29 Mart seçimleri ardından köklü bir değişime tabi tuttuğu kabinesiyle ilk toplantısını dün yaptı.
Bu toplantıda günlerdir tartışma konusu olan Anayasa değişiklik paketinin konuşulacağını bekleyenler yanıldı. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in söylediğine göre Anayasa değişiklik paketi Bakanlar Kurulu gündemine gelmemişti. Oysa Çiçek’in kendisi daha birkaç gün önce paket taslağının hemen hemen hazır olduğunu söylemişti.
Bunun yerine geçen yıldan  bu yana artık yılan hikâyesine dönmek üzere olan İçişleri Bakanlığı altında bir Güvenlik Müsteşarlığı kurulması konusunun görüşüldüğünü söyledi. Keza Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un açtığı ‘dağdan indirmenin kolaylaştırılması’ konusunda çalışma olduğunu teyit etti.
Bu açıklama, DTP’lilerin PKK’ya karşı operasyonlarda üyelerinin de gözaltına alınmış olmasını protesto için kitelesel olarak sembolik açlık grevi yaptıkları bir sırada geldi. PKK ile aynı tabanı paylaştıkları, DTP yöneticileri tarafından defalarca ifade edilmişti; şimdi alan daraldıkça, bu tür taban örtüşmesi sorunları yaşanmaya başladı.
Orgeneral Başbuğ, 2009’un PKK ile mücadelede bir dönüm yılı olma özelliği taşıdığını ve bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştı basın toplantısında. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bundan bir süre önce İran ‘önümüzdeki günlerde’ Kürt meselesinde iyi şeyler olacağını söylemişti. Bunu söylediğinde martın ilk yarısındaydık, şimdi mayısın ilk yarısındayız. Nisan ayında Irak’taki Kürt bölgesinde toplanacağı söylenen Kürt konferansından hâlâ ses seda yok. Yani beklenen gelişmeler olmuyor.
Bunda 29 Mart seçimlerinde DTP’nin güneydoğuda aldığı ve saflarında ‘Kürdistan haritası çizdik’ diyecek kadar iddialı yorumlara yol açan sonuçların etkisi de var. PKK ve onunla aynı tabanı paylaşan DTP bu sonuçlara bakarak durumlarının Mesud Barzani liderliğindeki KDP ile uzlaşmaya yanaşacak kadar kötü değil, tam tersine gayet iyi olduğunu, adeta biraz bastırsalar bütün taleplerini alabileceklerini düşünmeye başladı. Haklı olup olmadıklarını yaşayıp göreceğiz. Ancak Başbuğ, Irak’taki PKK varlığını etkisiz hale getirmek için kilit unsurun Barzani ve KDP’si olduğunu özellikle vurgulayarak bir yerde hem ABD’ye hem de Bağdat yönetimine adresi gösterdi.
ABD’nin Irak’ta en çok başını ağrıtan Şii liderlerden Mukteda Sadr’ın geçen hafta sonu Türkiye’de boy gösterip, direnişi artık silahla değil siyasi platformda verme niyetini açıklaması herhalde en çok ABD’yi memnun etmiştir. Bu işin tabii (petrol ve gaz paylaşımını ilgilendiren) Hidrokarbon Yasası ve Kerkük boyutları da var.
Yıllardır bu konularda bizzat koşturan Ahmet Davutoğlu’nun şimdi Dışişleri Bakanı olması, bu gelişmelerle birlikte Türkiye’ye bir üst el veriyor gibi görünüyor. Ama bu koz yerinde ve
amacına uygun kullanılabilecek mi?
Hükümetle asker arasında daha önce örneği görülmemiş mutabakata rağmen, Ankara’nın bürokrasi içi post kavgası nedeniyle bir türlü hayata geçirilemeyen Güvenlik Müsteşarlığı nihayet kurulabilecek ve bu konularda çözücü rol üstlenebilecek mi?
Erdoğan 2011’de yapılması öngörülen bir dahaki seçimlerden mutlaka 29 Mart’ta aldığı yüzde 38 küsur destekten fazlasıyla çıkmak istiyor. Oluşturduğu kabine, artık her tökezlemede kendisine küsmeye hazır çıktırıldım sözde müttefiklerine çiçek atmak değil, kendi etki alanını koruyup iktidarı kaybetmeme perspektifiyle hareket etmek istediğini gösteriyor.
Anayasa değişikliği Erdoğan için önemli. Diğer yandan gerçekçi hareket etmek zorunda. PKK ile mücadele meselesini bir yola sevk etmeden Anayasa konusunda atacağı adımların havada kalma ihtimalinin yüksek olduğunu biliyor. Özellikle de 2010 ortalarına dek süreceğinden endişe edilen ekonomik kriz ortamında eskisinden daha dikkatli yürümek zorunda.
Erdoğan dün yeni bakanlarıyla ilk toplantısında hem artık siyasi fantezilerle uğraşacak lüksü kalmadığını, hem de dikkatsiz davranma maliyetinin yüksek olacağını kavradığını, 29 Mart’tan böyle bir sonuç çıkardığını göstermiş oldu.