Yolsuzlukla mücadele böyle yapılmaz

İtalya'da mafyayla mücadelenin efsanevi savcısı, şimdinin Senato Başkanı Grasso "Türkiye'de yolsuzluk görünür hale geldi, sürpriz olmadı" diyor.
Yolsuzlukla mücadele böyle yapılmaz

Pietro Grasso, İtalyan Senato Başkanı; protokol sırasına göre İtalya devletinin Cumhurbaşkanından sonra iki numarası.

Ancak dünya onu siyasi etiketiyle değil, daha bir yıl önce, Mart 2013 seçimleriyle politikaya atılmadan önce mafyayı anavatanı İtalya’da dize getiren süper savcı olarak tanıyor.

Hatırlayacaksınız, Sicilya mafyasının 53 yıldır ‘aranan’ ama bulunamayan lideri, gerçek ‘Baba’ Bernardo Provenzano, 2006 yılında hem de ünlü Carleone kasabasındaki çiftliğinde yakalanmasını Grasso sağlamıştı. Daha önce Sicilya, Palermo başsavcısı olarak 380 ömür boyu hapisle sonuçlanan müthiş bir yargı operasyonunun arkasındaki isim. Daha genç yıllarında 1983-89’da katıldığı ilk büyük çaplı mafya operasyonunda yargılanan 475 mafia üyesinin 19’u da ömür boyu hapis almıştı.

Ama gerçek ‘Baba’yı yakalattığı 2006 operasyonundan bir yıl önce ‘Mafyayla Mücadele Başsavcısı’ olarak atanması Silvio Berlusconi hükümeti döneminde tartışmaya neden olmuştu. Grasso ancak İtalyan Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bir kararla mafya mücadelesini yürütebilmişti; o karar olmasa, belki Baba Provenzano hala ‘aranıyor’ ama çiftliğinde oturduğu halde bir türlü bulunamıyor olacaktı.

Belki de bu yüzden Grasso 2013 seçimleriyle siyasete atılıp, ardından Senato Başkanı seçilince yaptığı ilk işlerden birisi, mafyanın yolsuzluklar üzerinden politikayı etkilemesine karşı yeni bir yolsuzlukla mücadele yasası için girişimde bulunanların başında yer almak oldu.

* * *

İşte 43 yıllık kanun adamlığı geçmişi ardından İtalya Senato Başkanı seçilen Grasso, 9-11 Nisan’da Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da ‘Yolsuzlukla Mücadele’ başlığı altında yapılan 2014 Dünya Yönetişim Forumu’ndaki konuşmacılardan biri oldu.
Adeta nefeslerin tutularak izlendiği, ders niteliğinde bir konuşma yaptı.

Sonrasında Grasso’ya sordum: Türkiye’deki yolsuzluk iddialarıyla ilgili gelişmeleri izliyor muydu? İzliyorsa ne düşünüyordu.
“Bildiğiniz gibi” diye başladı söze; “Son bir yıldır artık savcı değilim, Senato Başkanıyım, dolayısıyla yolsuzlukla mücadeleyle bizzat ilgili değilim.”

Tam dinleyiciler eski savcının yeni siyasetçi olarak cevap vermekten kaçındığını düşünüyordu ki, Grasso muzip bir tebessümle “Ama” diye kısa bir nefes verdi.

Süleyman Demirel’in ‘O ama yok mu, o ama?’ sözü geldi aklıma. Grasso devam etti:
“Ama basından izlediklerimle sınırlı olmakla birlikte şunu biliyorum ki, Türkiye’deki yolsuzluk dosyalarının ortaya çıkması sürpriz olmadı.” Devam etmeden kısa bir ‘es’ daha verdi; “Diyebilirim ki, yolsuzluk görünür hale geldi; sadece o değil, yolsuzluğun değil, yolsuzluk olduğunu söyleyenlerin üzerine gidildiği de görünür hale geldi.”

* * *

Belli ki Grasso Türkiye’yi yakından izliyordu; yolsuzluk soruştumalarında görev alan çoğu savcı, hakim ve polisin görevinden alındığını, bunların Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından kendisine karşı komplo girişimi olmakla suçlandığının farkındaydı. Herhangi bir isim vermeden şöyle devam etti:

“Yolsuzlukla mücadelenin yolu yolsuzluklarla mücadele edenlerden kurtulmak olamaz; yolsuzluklardan kurtulmanın yolu bu değildir.”
Yalnızca o değil, Grasso, bütün yolsuzluk iddialarına karşın Erdoğanın 30 Mart seçimlerinden önde çıktığının da farkındaydı ve o konuda da iki çift lafı vardı, hem de ilginç bir örnekle birlikte: “Halk bu izlenen yönteme katılıyor ve onaylıyor görünse de, halkın her zaman doğru karar vermediğini unutmamak lazım. Unutmamak lazım ki, mesela Hazreti İsa ve Barabbas arasından halk o zaman Barabbas’ı seçmişti.”

İtalyan Senato Başkanı, dönemin Roma valisinin Fısıh bayramında bir mahkumu serbest bırakma yetkisini halka sormasını ve onların da tercihi Barabbas’tan yana kullanıp Hazreti İsa’ya çarmıha gerilme yolunu açmış olması örneğini hatırlatıyordu. Seçim her zaman adalet getirmiyor demek istiyordu.

Ama Grasso “Bu söylediğim sadece Türkiye için geçerli değil” diye de ekledi; “Bütün ülkeler için geçerli.”

Peki Türkiye’de yolsuzluk dosyalarının açılması neden sürpriz olmamıştı onun için? Özel bir bilgisi mi vardı? “Hayır” dedi Grasso; “Özel bir bilgim yoktu, ama olayların genel akışı oraya işaret ediyordu. Ümid ederim Türkiye yolsuzluklarla mücadelenin bir yolunu bulacaktır. Ümid ederim Türkiye Avrupa Birliği ile daha yakın ilişkiler içinde olabilecektir.”

http://www.radikal.com.tr/118646811864685

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Dik durmak! - ftimur

Batı, Rusya ve Arap dünyasında güvenilirlik ve saygınlığını sıfırlamış RTE, içeride, dışa karşı dik duran lider görünümünü güçlendirme telaşı içinde, daha büyük hesap hatalar yapabilir.

RTE- Gülen çatışmasında ne Barabbas ne İsa... - ftimur

RTE'nin seçim zaferinin Süper Savcı Pietro Grasso'ya Hıristiyanlık'ın doğuşunda, son derece önemli iki şahsiyet Barabbas ve İsa'yı çağrıştırması, ya onları küçültmek ya da bunları yüceltmek olmuyor mu? Türkiye'de durum Grasso'nun gördüğünden çok daha karmaşık. Grasso, RTE'nin Barabbas gibi sandıkta aklamasının yanlışlığını görüyor. Bu durumda, zaten Mesih olma iddiasındaki Fethullah Gülen de İsa mertebesine mi yükseliyor? Oysa, RTE- Gülen çatışmasında ne Barabbas ne İsa ne de yeni büyük bir dinin doğuşu, sadece dünyaya alay konusu olmuş, bölünme ve yıkılma eşiğinde bir ülke, rekorlar kıran yolsuzluklar ve sahte deliller ve hileli yargı oyunlarıyla karartılmış binlerce hayat var. Kamuoyu hangisini aklarsa aklasın öteki İsa olmaz. RTE kitleleri ikna ve OY devşirme, Gülen TAM BİAT eden müritler ordusu kurma, konularındaki büyüsel güçlerini kullanarak hasımlarına karşı hep kazandılar. Son savaşlarını birbirlerine karşı veriyorlar. RTE şimdilik üstünlük sağlamış görünse de kazanan belli değil henüz. Savaş sürüyor. Hiç birinin zaferinden ne adalet, ne de bir hayır sadır olur. Ne var ki, Gülen ve örgütü son derece sinsi yöntemler kullandığı için halk tarafından sandıkta tasfiye edilemeyebilir. Oysa, RTE her ne kadar sandıkta halktan aldığı yetkiyi hiçbir yasa ve kuralın sınırlandıramayacağını düşünse de, halk bir gün ondan bıkarsa nasıl kurtulacağını bildiğini umabiliriz.

Grasso örneği.. - necmo

Halk İsa nın Tanrı nın oğlu olduğunu biliyordu ve babasının yanına göndermek için onu seçti bu tercihin yanlış olduğu anlamına gelmez.

İtalya da yolsuzluğu önleyen yargılayan cesur savcı Grasso yarınından korkmuyordu:. - okkes cavus

İtalya da dünyanın sayılır mafya babaları vardı. ve dünyaca tanınan bir güce sahipti.bir cesur savcı gerekeni yaptı. bir ülkede mafyadan bahsediliyorsa o ülkede çok korkunç bir anlaşılmazlık var demektir . demokrasisinin, adaletinin parlamentosunun, askerinin , polisinin, olduğu bir ülkede hala mafyadan bahsetmek bu kurumlara saygısızlık olur diye düşünüyorum. çünkü mafya kanunsuz işler yapan devlet otoritesini saymayan, her türlü gayri insani gayri kanuni işler yapan bir örgütün adıdır. istikrarlı bir devlet bu örgütü barındırmaz. işte İtalya da hükumet bu savcının arkasında durdu. ve tüm savcılar hakimler cesurca adaleti tam işlettiler. hükumet gereken her türlü yasal desteği yaptı ve mafyayı bitirdi. umarız yolsuzluk hırsızlık gibi olaylar, dünya devletlerinde ve bizde olmaması için gereken itina gösterilir diyorum.

Bizde böyle şeyler olmaz :p - _poseidon_

İyi de zaten yolsuzlukla mücadele yapan ya da yapmak isteyen bi hükümet yok ki :) Büyük ortak olmak isteyen var...