Yüzde 40: Paramız son iki yılda 2001 krizindeki kadar değer kaybetti

Türk lirası ABD dolarına göre değeri en düşük düzeyinde. Gezi'den bu yana büyük krizde birkaç günde kaybedilene eşit yüzde 40 devalüasyon yaşandı. Hükümet ise telaşa mahal görmüyor.

Hürriyet’ten Şebnem Turhan hesap etmiş.

Soru şu: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası ve Başkanı Erdem Başçı’ya faizleri daha da düşürmesi için çıkışmaya başladığı 16 Ocak tarihinden bu yana Türk Lirası’nın ABD doları karşısında değer kaybı nedir?

Hesaba göre 16 Ocak günü 1 dolar 2.30 imiş.

Ki bu dahi yüksek bir bedeldir.

Şöyle düşünebilirsiniz: Pek çok büyük şirket 2014’ün son aylarında hükümetin ve bankaların verdiği rakamlara dayanarak hazırladıkları 2015 bütçelerini 2.40 yıl ortalaması tahminine göre yapmışlardı.

Bu sınır daha 30 Ocak günü aşıldı. Eğri oturup doğru konuşalım, dolardaki yükselişin tek sebebi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası ve ekonomi yönetimine dair eleştirileri değildir; ancak Erdoğan’ın her çıkışı sonrasında Türk lirası Amerikan dolarına karşı biraz daha değer kaybetmiştir.

Dün, yani 5 Mart itibarıyla dolar kuru 2.60’a dayanmıştır. Yine Hürriyet’ten Erdal Sağlam’ın bildirdiğine göre, 2.60 Türk bankalarının yurt dışından aldıkları döviz borcuna verdikleri teminat için kritik eşiklerden biridir.

Bu oranın bir başka anlamı da liranın dolar karşısında son bir buçuk ayda yüzde 12 değer kaybetmiş olmasıdır; bir başka deyişle son bir buçuk ayda fiili devalüasyon oranı yüzde 12’ye yakındır.

Ama değer kaybına biraz daha geniş açıdan bakınca karşımıza daha vahim bir tablo çıkıyor.

Biraz geriye gidelim.

Gezi protestolarının başladığı 27 Mayıs 2013 günü 1 Amerikan dolarının değeri 1.85 liraydı. Protestoların artık sönmeye yüz tuttuğu 3 Temmuz’da ise 1.95’e yükselmişti. Fark 10 kuruş idi.

Dönemim başbakanı Erdoğan bu artışı da gerekçeler arasında göstererek, Gezi protestolarının Türk lirasını değersizleştirip ekonomisini güçten düşürmek amacıyla uluslararası faiz lobisi tarafından kışkırtılıp yönlendirildiğini, hükümeti devirmeyi hedeflediğini söylemişti.

Şimdi hesabımızı Gezi protestolarının başlangıcından düne kadar yaparsak devalüasyon oranı ne çıkıyor, biliyor musunuz? Yüzde 40’tan fazla, Yüzde 41 küsur.

Türk parasının yüzde 40 değer kaybetmesine en yakın örneğimiz, 19 Şubat 2001’deki o meşum MGK toplantısının bardağı taşıran damla olduğu, ülke tarihinin en büyük mali krizidir.

Türk lirası Amerikan dolarına karşı birkaç gün içinde yüzde 40 küsur değer kaybetmiş, hepimizin cebindeki para birkaç gün içinde bir o kadar değersizleşmişti.

O mali krizin ekonomi üzerindeki, halkın alım gücü üzerindeki etkisi öyle oldu ki, Kemal Derviş’in davet edilip ciddi bir reformun mimarlığını yapması dahi üçlü koalisyonu düşmekten kurtaramadı; Erdoğan’ın AK Partisi işte o koşullarda yapılan 2002 erken seçiminde tek başına iktidara geldi.

Öyle görünüyor ki, 2001’de birkaç gün içinde yaşadığımız devalüasyonu, son iki yıl içinde yavaş yavaş yaşamışız; halkın alım gücü açısından olumsuz etkisi aynıdır, ama daha uzun süreye yayıldığı için bir travma olarak hissetmemişiz. Kaynar suya atılınca dışarı zıplayan, ama suyla birlikte ısıtılınca hissetmeyip haşlanan kurbağaların örneği geliyor akla.

Türk lirası Amerikan doları karşısında tarihindeki en değersiz düzeye inerken ekonomi yönetimi rahat göründüğü izlenimi veriyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, önleme gerek olmadığı, piyasanın dengesini bulacağı görüşünde.

İhracata bağımlı Türk sanayiinin zaman içinde özellikle Çin’den yapılan ithalata ne kadar vahim şekilde bağımlı hale geldiğini göremeden, hâlâ eski Türkiye dengeleriyle düşük kurun ihracat geliri getireceği umudunda belki de.

Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise bu durumun ekonomiye “kalıcı” zarar vermeyeceğini düşünüyor.

Son zamanlarda tıpkı Merkez Bankası Başkanı Başçı gibi sık sık Erdoğan’ın eleştirilerine maruz kalan ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Nev York’ta, ABD merkezli yatırımcıları Türkiye’ye çağırıyor.

Davutoğlu yabancı yatırımcılara 7 Haziran seçimlerini kazanacaklarını, kendisinin yine iş başında olacağını, dolayısıyla siyasette değişiklik olmayacağını, şu anda sorun olarak öne sürülen bağımsız mahkemeler gibi konuların da aşılacağını ve Türkiye’den iyi para kazanacaklarını söylüyor.

Söyledikleri doğru bir bakıma; Türk parasının değeri düşmeye devam ederse, doları elinde tutan yatırımcılar çok daha az para koyarak, çok daha büyük kârlar elde edebilir Türkiye üzerinden.

Türk halkı elindeki değeri her gün azalan para ve alım gücüyle ne yapar, ne kazanır bu ayrı konu, değil mi?

http://www.radikal.com.tr/130706313070634

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

ekonomi - user1006944

kurbağa örneği güzel olmuş. aynen katılıyorum. bir sabah kalktımızda %40 fakirleşmek şok etkisi yapıyor. ama 2 yıla yayılınca yavaş yavaş oluyor doğrudan anlaşılamıyor. ekonominin kötü gittiği artık yönetilemediği ayrıca CB nin de konuşmalarının tuz biber olduğu konuşuluyor. kriz mi bekliyoruz yoksa krizi zaten yaşıyo rmuyuz. zamana yayılınca kriz duyarlılığımızda azaldı mı acaba ne dersiniz

GERÇEK ENFLASYON SAKLANIYOR - m.rozbilen

Kafayı kuma gömerek ya da hile ve kurnazlık yaparak gerçeklerden saklanamazsın. Biz ücretliler ya da emekliler satın alma gücümüzün her geçen gün nasıl eridiğini içimiz yanarak görüyoruz. Enflasyonu düşük göstermek gerçekleri değiştiremez. 2001 krizi'ni arar olduk. Halk çok öfkeli ve dipten homurdanmalar geliyor. Bu homurdanmalar birileri için hayra alamet değil. Siyasal kaos yanında bir de ekonomik kaos tam tuz biber. Hangi yüzle seçimde oy istiyorlar, anlamış değilim.

Tuzu kuru - user1006186

Adamın evinde sıfırlanamayan paralar vardı.Doları kim yükseltiyor bakmak lazım.Yeni yepyeni türkiye.

ekonomik model - efeg27

Bizim gibi doları tutmakta zorlanan bir ülke daha var :Brezilya, incelenirse enflasyon, büyüme, kişi başına gelir ve faiz oranlarımız aşağı yukarı aynı sadece ihracatla ithalat birbirini karşılıyor cari açığı yok. Ekonomik model olarak bizim gibi inşaata yüklenmişlerdi lakin büyükşehirleri boş gökdelen ve binalarla dolunca yanlış olduğuna karar verip sanayiye dönmeye çalışıyorlar. Kriterler incelenince bizden artıları eksilerinden daha fazla, onlarda orta gelir seviyesinde kalmış durumdalar. Likit bolluğu döneminde inşaata yüklenen ülkelerden Rusyanın durumu malum peki aynı dönemde sanayiyi destekleyen kim var Güney Kore, orada kriz ihtimali varmı? hayır. Polonya da sanayiye destek vardı üstelik AB üyesi, kriz varmı? yok. Benzer çok sayıda örnek görülebilir, daha eski örneklerden İspanya ve İrlanda inşaatla büyüdüler, sonuç olarak bu iki ülkedeki işsizlik oranı yıllardır %20 -25 civarı ve 50 yılda ancak bellerini doğrultulacak deniyor. Bizim yaşayacaklarımız da farklı olmayacak, kazanılmayan para ve kredi ile yaşadık acısını çekeceğiz.