scorecardresearch.com

Bakanın ağzından savunma ihalelerinde rüşvet kuşkusu

Gönül: Emekli generallerle çalışan şirket temsilcilerinin ihalelere koyduğu yüksek kârdan bir kısmının karar mercilerini iknada kullanıldığını düşünüyorduk.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, milyarlarca dolarlık savunma ihalelerinde karar mercilerinin silah şirketi temsilcileriyle komisyon paylaştığı yolundaki kuşkuları ilk kez kamuoyu ile paylaştı.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın kuruluşunun 25’inci yılı münasebetiyle bir grup gazeteciyle bir araya gelen Bakan Gönül, doğrudan savunma alımlarında işleyen komisyon çarkından kuşku duyduktan sonra şirket temsilcilerinin bakanlık ve Genelkurmay’da görüşme yapmalarını engellediklerini, doğrudan alım yerine sanayiciye yönelip ortak üretim yoluna gittiklerini ve böylelikle savunma sanayiinin ayağa kaldırıldığını söyledi.
Bakan, kendilerinden önceki dönemde ‘komisyon paylaşamamaktan’ kaynaklanan davaların bulunduğunu söyledi ancak örnek vermek istemedi. “Mahkeme sorunca, ‘Bizden önce olmuş, bilgimiz yok’ diyoruz” diyen Bakan, “Belki emeklilik anılarımda daha fazlasını söylerim” dedi. 

Silah tüccarlarının komisyonu
Bakan Gönül, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin silah ve savunma sistemi tedarikinde doğrudan alımlar yerine ülke içi ve ortak üretim yolunu tercih etme sebeplerini anlatırken şöyle konuştu:
Bizim hükümetimiz açıkçası sektörlere eşit davranmadı; iş savunmaya gelince taraflı olduk ve ürünü pazarlayan tüccarı değil, üreten sanayiciyi tercih ettik. Sebebi ise bizden önce esas olarak doğrudan alımlara ağırlık verilmiş. Siz şirket temsilcisi diyorsunuz ama ticaret sicil kaydında tüccar yazıyor. Tüccar dışarıda üretilen bir malı alıp ‘Çok iyi’ diye size geliyor.
Belki de çok iyidir. Ama mahzurları da var. Birincisi, o malın bazı özelliklerine hiç ihtiyacınız yok ama yine de siz tasarlamamışsınız, ısmarlamamışsınız, tamamına para veriyorsunuz. İkincisi, offset alamıyorsunuz. Yani onu almanızın ülkede savunma sanayiinin gelişmesi yönünde yatırıma bir faydası yok. Üçüncüsü, tüccarın kârı, mal bedelinin üzerine ilave ediliyor. Dolayısıyla satıcının kârından düşmüyor, üzerine komisyon veriyorsunuz. 

Emekli generaller üzerinden
Dördüncüsü, bu kâr yüzde 5, yüzde 10 gibi çok yüksek oranlara ulaşıyor; bazıları milyar dolara ulaşan projeler bunlar. Ayrıca bu kârın sadece tüccarda kaldığından da emin olamadık. Düşüncemiz, komisyoncular, ellerindeki imkânları, o alıma karar veren mercileri, komisyon üyelerini etkilemek, ikna etmek için de kullanıyorlar.
Tüccarlar gerekli mercilere ulaşmak için emekli generaller üzerinden çalışıyordu; emekli olduktan sonra şirketlerinde bir şekilde istihdam ediyorlardı. Hilmi Özkök Paşa’yla başladı, Genelkurmay tüccarlara kapılarını kapadı. O uygulama sanırım hâlâ devam ediyor. Ben bakan olduğumdan bu yana komisyoncular bakanlığa giremiyor; ben bakan olduğumdan bu yana hiçbir tüccarla görüşmedim.”
Savunma Bakanı’nın söyledikleri yıllardır Ankara koridorlarında fısıldanan ancak hiçbir yetkilinin üzerinde konuşmaya yanaşmadığı, milyarlık silah ve savunma projelerinde rüşvet iddialarını doğrular nitelikteydi. 

Emekli olunca söylerim
Dolayısıyla bakana bu konuda mahkemeye yansımış somut örnekler olup olmadığını sorduk. Şunları söyledi:
Komisyon paylaşamadıkları için mahkemelik olanları, mahkeme bizden görüş sorduğu için biliyoruz. Mahkeme sorunca, ‘Bizden önce olmuş, bilgimiz yok’ diyoruz (Örnek ve isim isteyince). Bizim dönemle ilgisi olmadığı için doğru olmaz ama belki emeklilik anılarımda daha fazlasını söylerim.

Projelerden ortaya çıkan ipuçları
Gönül örnek vermese de kendi döneminde yapılan bazı projelerden verdiği örnekler, bazı ipuçları veriyor.
Şu ifadelere yakından bakalım:
“Bakanlığa gelince TAİ’ye gittim, sadece bir tek CASA nakliye uçağının imali kalmış, hangarlar bomboş, şirket iflasta, adam çıkarıyor, çünkü iş yok. Sonra bize dediler ki, F-16’lar ABD’ye uçup modernize edilecek. O zaman, niye biz imal ediyoruz? ‘Olmaz’ dedik. Gittik görüştük, şimdi burada, üstelik 650 milyon dolar off-set ile yapılıyor. Dahası, Ürdün’ün F-16’larını da biz modernize ettik, Pakistan’ınkileri de ediyoruz.”
“F-4 uçaklarının modernizasyonu için ilk paket İsrail’e verilmiş. Biz yapalım dedik, o da TAİ’de yapılıyor. Hem daha çabuk oldu hem de bir eksiği yok. Oradan para artınca 30 tane F-16 Blok 50 alalım diyenler oldu. ‘Olmaz’ dedik. O da şimdi Türkiye’de yapılıyor. Bunun sonucunda ne oldu biliyor musunuz? Dibe vurduğu noktada biz TAİ’deki Lockheed-Martin’in yüzde 50 hissesini 26 milyon dolara almıştık, şimdi hisselerin değeri 2 milyar dolardan fazla.”
Başka örnekler de veriliyor: M-60 tanklarının İsrail’de modernizasyonunda yaşanan sorunlar ortadayken çok daha gelişmiş Leopard tanklarının modernizasyonu Türkiye’de yapıldı. Şimdi Finlandiya Leopard’ları için Türkiye’ye başvurmuş.
Gönül, “Milli tank, milli gemi, milli tüfek fikirleri hep bizden önce, 90’larda ortaya atılmış” diyor ve devam ediyor: “Ama bize kısmet olduysa bu tesadüf değil. Bir, bizim aracıyı devreden çıkartıp sanayiciye yönelmemizden; iki, off-set anlaşmalarıyla Türk sanayicisi ve KOBİ’lerini devreye almamızdan kaynaklanıyor. Şimdi bütün bu projeler yürüyor.”
Gönül’ün ‘Bizden önceki dönem’ adresiyle yaptığı rüşvet çarkı açıklaması, pekçok karanlık ilişki üzerindeki örtünün kaldırılmasına başlangıç olabilir. O komisyonları kimler aldı, rüşvetler kimler aracılığıyla kimlere verildi, bugüne uzantısı nedir? Gönül, “Emekliliğimde belki” derken bu isimleri açıklamasının getireceği hukuki sorunlara işaret ediyor olabilir. Ancak DDK, Başbakanlık Teftiş Kurulu, Meclis komisyonları ya da savcılar bu konulara eğilmeli.

http://www.radikal.com.tr/102815710281578

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Dogrudur.. - Ahmet Eksi

AKP Hukumetini tasvip etmem, ancak bakan olarak Vecdi Gonul un hukumetteki ender akl i selim ve fanatizmden uzak kisilerden oldugu kanisindayim. Bakanin aciklamalarina gelince, vakt i zamaninda bu projelerden birinde calismis birisi olarak soyleyebilirim ki, emekli generallere verilen "hediyeler" araciligiyla bu tur ayarlanmis ihaleler yapiliyor. Proje ihaleleri acildiginda istirakciler coktan yurt disi baglantilarini ayarlamis sekilde masaya geliyorlar, ve bazen ihaleyi alan Turk firmanin haberi bile olmadan Turk Savunma Sanayii pazarina asina buyuk yabanci savunma sanayii kuruluslari ihaleyi duzenleyenlerin "abilerini" razi etmis oluyorlar..

AKP'nin Şifresi - tahoni

Aslında AKP'nin bu kadar yüksek oy almasının en önemli nedenlerinden biride, özellikle 1980-2000 arası hükümetlerin, özellikle yolsuzluklar, rüşve, kayırma vs. konularda, ar damarları catlatacak icraatları olmasıdır. İktidarın olanaklarını, mecburi işler dışında, tamamen çıkarları için kullandıkalrı için, halkın müthiş nefretini kazandılar. AKP ise İktidara geldiğinde bunun farkındaydı. Bir kaç kişiye milyarlarca dolar kaptıracağına, o kaynakla kendi zenginin yaratıyor ve böylece ekonomiye kattı sağlayarak kamoyu nazarında sempati topluyor. Aslında halka yine bir faydası yok. mesela burda örenği olduğu gibi. Türkiye'nin son 50 hatta son 30 yıldır, hiç bir ciddi sebep olmamasına rağmen, silaha harcadığı paranın miktarı korkunç boyutlarda. Ekonomisi kırılgan olan bir Ülkenin, silaha bu paraları harcalamaları, ancak savaş lobisinin etkinliğini gösterir. AKP'de bunu kırabilmiş değil. Sadece kendi yararına bir işbirliği sağlamış durumda. Aynene darbe ve derin devlet karşıtı olmadığı gibi. Sadece kendinin kontrol ettiği bir derin devlet ve TSK istiyor.

silah - tanlan

en basit aklın bile, var olmamasının olmasından daha "iyi" olduğunu söylemesi gereken bir müessesenin baş mümessili olmak gibi bir sıkıntı var ortada. velev ki söyledikleri, bürokratik açıdan, 7-8 yıllık bakanlığı, devlet adamlığı ve dürüstlüğü açısından, ekonomik açıdan, statükonun nemalanmasının engellemesi açısından vs... doğru ve "başarılı". ... benim açım o açı değil ki. sonuçta silaha bakıyorsun. bir silah bakanının ağzıyla kuş tutması durumunda bile "insan" bakışının takdirini alması pek mümkün olmamalı. takdir alacak durum, iç-dış "savunma" (güvenlik demek biraz daha ahlaklı) ihtiyacının dolayısıyla giderlerimizin yok olacağı bir minvalde azaltılması. bakan da çıkıp bu optimizasyonu anlatsın çıksınlar ve desinler ki "biz artık milyarlarca dolarlık silaha gerek duymayacak bir insanlık politikası izliyoruz, giderlerimiz de onun için azalıyor". ben de öpüp başıma koyayım.

Bak Şu Konuşana ! - rehaaltan

Akp bakanı sanki piri pakmış gibi anlatıp duruyor. Sayın Vecdi Gönül kaç senedir Bakanlık yapıyor ? Daha öncede bakandı ! :Daha öncede vekildi. Neden giderayak bunları açıklamaya başladı ? 8 Senedir neden hesap sormadınız ? Sizki Y.A.Ş. günü görevi başındaki generalleri tutuklatmaya kalktınız yani siyasi oyun için bile yapabiliyorsunuz.Neden hırsızlık falan varsa yakalamıyorsunuz ? Hayretle izliyorum ki Akp zamanında ihaleler , derelerin bile satılması yapılmış bir dönemde başkalarını suçlayıp duruyorlar. Memleketin limanları , dereleri , sınırları , toprakları kritik işletmelerini kim sattı ? Buna özelleştirme denebilirmi ? Eğer Anayasa mahkemesine gitmese bir çok kurum bedelinin 5 de birine haraç mezat nasıl el değiştirmişti ? Buna yağma denir. Siz iktidar olacaksınız . Hayvancılığı yok edeceksiniz. Tarımı yok edecek ve GDO lu yapacaksınız . Eğitimi bitireceksiniz . Adaleti çaışamaz ve güvenilmez hale getireceksiniz. Ülke güvenliğinin tüm sırlarını dışarıya kaçırılmış ve pkk ya teslim hale getireceksiniz. Kısacası hiç bir iş yapmayacaksınız sonrada bunların konuşulmasını önlemek için Türban , Bedelli Asker üzerinden durmadan yeni yeni konular açacaksınız. Kurbanda kesecek hayvan bulunamıyor sayın bakan ne hale geldik. Onlarca kilise neden açılıyor ? Yabancılar neden bu kadar arttı burası filistine dönmedimi ? Türkiyeyi bitirmek isteseniz ancak bunları yaparsınız. Savaş çıksa ne hayvan var ne tarım var nede sanayi kaldı. Kim olursa olsun General yada Başbakan veya Cumhurbaşkanı bu ülkeyi soyuyor yada soyulmasına izin veriyorsa Vatana ihanet ediyordur.

Peki ya otekiler ? - rizaertan

Anlasilan Islamci iktidar"savunma ihallelerimnden nemalanamiyot ki baz i yetkiller suphelendici laflar ediyorlar. Silah ihallerinde hep birileri birilerini "gorur" bu tum dunyada da boyledir. Hatta ABD'de bile mutlaka yapilan alis veristen birileri nemalanir. Koskoca ABD'de bile bir "lobbying" kurumu yasal olarak vardiralinan paralarin adi "komiyon"dur,"danismanlik"tir ama ne olursa olsun bu paralarin adi acik secik "nema"dir ! Bizde Islamci iktidarin nemalanmadigi hangi ihale var ki ? Bakin su ihale yasasi bu iktidar zamaninda kac kez degisitirilimis ? Tam rakami hatirlamiyorum ama kisilerin gozune kasina ya das firmalarin niteligine gore o yasada hep degisiklik yapilmis ! Neden acaba ? Ayrica resmi belgelere gore Iktidar 35 milyar tesvik vermis bunun 15 milyari ise "damat"in calisitigi firmaya ! Insan dusunmeden edemiyor bu firmanin ne mene bir super firma oldugunu ! Su kara rafinerisini insa edebilecek "liyakat"de baska firma mi yok dunya uzerinde ? Bu yapilanlar tabii ki kitabina uygundur hatta "valla billa" da yasaldir ! Ama bir de toplumun vicdani var, onu dinleyen var mi ? Belki de silah alimlarinin "komisyonlari" su diger "komisyonlarin" hatta "ortaklik"larin yaninda devede kulaktir ! Sayin Bakan neden o konuda "ima"da bulunmamis acaba ? !

Batılı şirketler bunu hep yapıyor... - SamiMacun

Hatta, yakalanırlarsa, kendi ülkelerinde, yargılanıp hapse de atılıyorlar. Ancak... Bu... Kapitalizmin azgelişmiş ülkeleri sömürmesi için kullandığı bu yöntemden vazgeçtikleri anlamına gelmiyor. Üzgünüz. Bu yöntem devam edecek.

GONUL 20 senedir - vildan10

Sayin Gonul ayiptir soylemesi ama son 20-30 senedir savunma bakani degil mi? anap, dyp gibi partilerin bakani olmadi mi? Kimi kime sikayet ediyor? Aslinda kendisinide bir arastirilsa iyi olur. Mal beyani nedir? akrabalarin durumu nedir? Birde bu projeleri tam anlattiklari gibi olmadiginin hissi var bende. Bunuda isi arastirmaci gazeteci olanlar arastirsin, ama bizde o cesit gazeteciler kalmadi, yanlizca BAKAN ne derse onu bize aktaranlar kaldi, nerede UGUR MUMCU gibi gaazeteciler, aydinlar? YOK. yazik.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1431528828102-6'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.defineSlot('/68858259/Radikal_Genel_Footer_970x250', [[728, 90], [970, 250]], 'div-gpt-ad-1431528828102-7').addService(googletag.pubads()); googletag.pubads().enableSingleRequest(); googletag.pubads().disableInitialLoad(); googletag.enableServices(); }); googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1431528828102-7'); });