Pharrel Williams: "Başarmak için iyi niyet şart!"

Justin Timberlake, Daft Punk, Jay Z, Gwen Stefani ve Britney Spears gibi starlara prodüktörlük de yapan ve albümleri 100 milyondan fazla satan, 11 Grammy Ödüllü milyoner sanatçı olan Pharrell Williams, Cannes'da yaşayan en büyük sesi açıkladı. Peki kim mi bu ses? Kendisinden dinleyelim.

CANNES - Pharrel Williams’ı “Happy” şarkısıyla sevmiş ve takip etmeye başlamıştım. Amerika’nın Kuzey Karolina eyaletinden çıkıp, çok genç yaşta müzik işine giren, prodüktör, söz yazarı, besteci ve şarkıcı olarak müzik dünyasının zirvesine çıkan bu çok yönlü ve çok ödüllü sanatçının kişisel hikayesi herkes için ilham vericiydi. Bu kez onu Cannes’da dinleme imkanı buldum.

2015 Cannes Lions Yaratıcılık Festivali, neredeyse hemen hergün bir kaç ünlüyü birden ağırladı: Marlyn Manson, Kim Kardashian, Julia Lois- Dreyfus, Monica Lewinsky, Jamie Oliver, Natalie Imbruglia, Mark Ronson, Will.I.Am, Dr Phil, Al Gore,ve Pharrel Williams… Ve tabi ki reklam sektörünün kendi ünlüleri…

Justin Timberlake, Daft Punk, Jay Z, Gwen Stefani ve Britney Spears gibi müzik endüstrisinin büyük starlarına prodüktörlük de yapan ve albümleri 100 milyondan fazla satan, 11 Grammy Ödüllü ve milyoner bir sanatçı olan Pharrell Williams, Cannes Lions’da American Idol programının sunucusu Ryan Seacrest’in sorularını cevapladı.

Pharrell Williams, Cannes Lions’da American Idol programının sunucusu Ryan Seacrest’in sorularını cevapladı.

Pharrel sahneye alamet-i farikası olan tuhaf şapkalardan biriyle, kot pantolonun üzerine giydiği beyaz T-shirte taktığı güneş gözlüğü ve açık sarı bir Havai gömleğiyle çıktı. Her ne kadar aynı zamanda bir moda tasarımcısı (ve hatta moda ikonu) kabul edilse de, şapkası dışındaki yalın kıyafetiyle Pharrel Williams, Cannes caddelerini dolduran tatilcilerden ve konferansa katılan delegelerden farksızdı. Ama sahnedeki söyleşisi boyunca 40 yaşların başındaki bu çelimsiz adam kendinden beklenmeyecek bir enerjiyle; elini, kolunu ve tüm vücudunu kullanarak tutkuyla konuştu.

Söyleşide ortaya çıktı ki, Pharrel’in en çok beğendiği sanatçı Adele. “Bugün yaşayan en büyük ses hiç şüphesiz ki Adele!” dedi Pharrell Williams. İngiliz şarkıcının sadece yaşayan en iyi ses olmadığını aynı zamanda usta bir söz yazarı olduğunu da ekledi. “Albümünü dinlediğinizde hissediyorsunuz ki, Adele sadece şarkı söylemiyor, müzikle nefes alıyor ve müzikle yaşıyor. Sesi, yeteneği ve müziği o kadar muhteşem ki, onun günde 20 dakika ajandasına ayırıp yapması gerekenleri yapması yetiyor. Ardından kalan vaktini sevimli oğluna ayırıyor.”

Pharell'e göre yaşayan en büyük ses Adele.

Pharrel, Adele’nin sesinin çok özel olduğunu; Mariah Carrey ve Whitney Houston gibi bu tür özel seslerin ancak 20 yılda bir yetiştiğini kaydetti.

Moderatörün, Adele’yle bir projede çalışıyor olabileceklerini ima eder şekildeki “Adel’i son zamanlarda gördün mü?” sorusuna Pharrel hınzırca gülümseyerek cevap verdi: “Evet!” Ardından albümleri 5 milyona yakın satan Adele’nin aslında ortalıkta gözükmekten çokta hoşlanmadığını ilave etti.

Oturumu yöneten Seacrest, en çok merak edilen sorulardan birini, Pharrel’e büyük servet kazandıran “Happy” şarkısından mutlu olup olmadığını sordu. Pharrel, her ne kadar şarkı ve sözleri kendisine ait olsa da, ilham kaynağının bir filmdeki mutluluk sahnesi olduğunu açıkladı ve “Keşke bir şarkı yazıp besteleyeceğim diye yola çıkmış olsaydım ama, öyle olmadı. Şarkı onu seven dünyanın dört bir yanındaki insanlar sayesinde başarılı oldu. Dünyanın her tarafında albümü alan, şarkıyı indiren, paylaşan ve tekrar yayınlayan cömert insanlara müteşekkirim, çünkü hayatımı kökten değiştirdiler.”

Başarısı ile ilgili sorulan soruya; tevazuyla herkesten daha iyi olmadığını ifade ederek başladı. Farklılıklara değer vermenin ve kişinin kendinden gurur duymasının başarmak için şart olduğunu anlattı ve “Kendinizle gurur duyun çünkü, elinizdeki en önemli değer sizsiniz” dedi.

Sonra kendisiyle dalga geçmeye başladı: “Kendime neden güven duyduğumdan doğrusu çokta emin değilim; sadece delicesine bir hırsım var onu biliyorum. Demek ki, bu işlere başlarken ebeveynlerimin “sen müzikten ne anlarsın ki” diye sorup durmaları boşuna değildi” dedi ve devam etti “O yüzden annem ve babamla çalışıyorum!”

Merakın çok önemli olduğunu, meraklı beyinlerin daima zinde kalacağını ve eninde sonunda başarıya giden yolu bulacağından emin olduğunu söyledi.

İnandığı projeleri hayata geçirmek için yıldızlarla “iyi niyetli” işbirlikleri yapmanın ve onları ikna etmek için yoğun mücadelenin kendisine herkesten farklı bir başarı getirdiğini, bu nedenle kendi iş yapma şeklinden gurur duyduğunu anlattı. “Her defasında bana güvenin, bana güvenin diye insanları ikna etmeden olmuyor… Proje yönetim becerisi olmadan olmuyor… Hayal etmeden olmuyor… (müzik sanayi olduğu için) Radyo olmadan olmuyor… Etiket olmadan olmuyor.”

Çalıştığı insanlara veya prodüktörlüğünü yaptığı şarkıcılara nasıl karar verildiği sorulduğunda Pharrel Williams, “Enerjilerine bakarak…” diye cevap verdi. “İnsanların çoğu yaydıkları enerjinin farkında değildir. Oysa herkes enerji yayar. Bence insanlar enerji yayma konusunu çok küçümsüyorlar. Enerjiyle çalıştığınızda, odaya enerjiniz yayılır. Enerjinizin ihtiyacınız olan ilhamı size getirmesine izin vermelisiniz.”

Pharrel sanatçılar için en önemli şeyin “iyi niyet” olduğuna inandığını anlattı. “İyi niyetli olduğunuza emin olmalısınız. İyi niyet insanların ilgisini çeker. Hedef kitleniz niyetinizi hemen anlar. Bir şeyi para için yaparsanız size değer vermezler. Ama iyi niyetle yaparsanız, insanlar size hisseder ve hakettiğiniz değeri verir” dedi. Sonra sözü yine Adale’ye getirdi: “Adele yaratıcı süreçleri her aşamasında o kadar iyi niyetli ki, bu iyi niyet her şeyine yansıyor ve onu başarı konusunda benzersiz kılıyor.”

….

NOT: Cannes Lions Yaratcılık Festivali Cumartesi gecesi yapılan son ödül töreni ve gala gecesiyle sona erdi. Türkiye reklam sektörü toplam 17 ödülle memlekete döndü. Bu başarı, bugüne kadar Türkiye’nin elde ettiği en yüksek başarı olan 2011’i neredeyse ikiye katlıyor. 2015 yarışmasında ödül kazanan tüm ajansları ve onların başarmasına yol açan briefleri ve yetkiyi veren reklamveren temsilcilerini içtenlikle kutluyorum.

Cannes yazılarımız yarın yayınlayacağımız “Al Gore” yazısı ile bitecek.