'Ayranlarımız sınıf sınıf beyim!'

AKP'nin yeni genel merkezi, meğer gazetelere yansıdığı gibi değilmiş. Binayla ilgili 'görüşlerini revize eden' Ahmet Hakan, "Yüksek tavan ve duvarlara asılan Osmanlı fermanları...

AKP'nin yeni genel merkezi, meğer gazetelere yansıdığı gibi değilmiş. Binayla ilgili 'görüşlerini revize eden' Ahmet Hakan, "Yüksek tavan ve duvarlara asılan Osmanlı fermanları... Bina bu açıdan biraz Nişantaşı esintisi mi taşıyordu ne?" diyor, "Teras kattaki ahşap zemin, 'Burası Laila'ya benzemiş' dedirtecek türdendi... İsmail Acar tabloları binaya acayip yakışmıştı..."
Yüksek tavan artı birkaç fermanla Nişantaşı'na varır mıyız, onu Ahmet Hakan'dan iyi bilecek değilim, ama şu kadarını söyleyeyim: İsmail Acar tablolarının böyle her yere yakışabilme özelliği var. Nereye assan gidiyor. Biraz duvar kâğıdı gibi. Altına da iki kadife yastık silindirledin mi, tamam!
Zor işler bunlar. Bazen hayatta en iyi tanıdığın şey olan kendi bedenini bile dekore ederken çuvallıyorsun, koca koca binaların içinden çıkmak için işin erbabına gidip sonra da hiç gölge etmemek mi lazım? Dekorasyon işini sadece Türkiye değil kainat çapında bilen bir isim, bir süredir AKP'ye gayet yakın mesela, acaba tamamen ona mı teslim olunmalı?
Giyim kuşam konusunda da belki böyle bir radikal girişim gerekiyordur. Yine AKP'lilerin bir süre önce, üstelik de yıllardır İslami burjuvaziyi giydirerek köşe pardon yuvarlak, daire, çember olmuş ünlü bir markanın, hemen hemen aynı soyadlı sahibine mevzuyu açtıklarını ve duymamazlıktan gelindiklerini biliyorum.
İmaj ambalaj mühim iş. Hele ki bazı alanlarda insanı bir varmış, bir yokmuş ediyor. "Cem Uzan, aldığı yüzde 4.5 oyun yüzde 1.5'ini gömleğine borçludur" demiş Faruk Saraç (Dünkü Zaman gazetesinde Nuriye Akman'a verdiği röpte).
Başka ilginç şeyler de söylüyor:
"Ben İngiltere, İtalya başbakanlarının, Amerikan başkanlarının çizgili kravat taktığını görmedim. Hep klasiktir kravatları. Sen korumanla beraber aynı çizgili kravatı taktıktan sonra bunun bir esprisi yok. Lider olmak farklı bir durum."
"Koyu renk, Baykal'ın hiddetinin şiddetini artırıyor."
"Cumhurbaşkanı Sezer 60'lar, 70'lerde kalan bir modayı takip ediyor. Bana öyle geliyor ki, gençlik yıllarından kalan bir takım elbisesini giyiyor. Smokininde de yine aynısını görüyoruz. Daha oturmuş, daha dar, daha vücutla beraber kullanılan. Ceketi kısa ve ön ucu kalkık. 65 yılında ben Urfa'dayken bembeyaz giyinmiş bir adam ayran satıyordu.
Üç çeşit ayranı vardı. Sloganı neydi biliyor musunuz? 'Ayranlarımız sınıf sınıf beyim, ayranlarımız sınıf sınıf' diye bağırıyordu.
O benim hayat felsefem oldu. Herkesin bir sınıfı vardır."
Güzel, peki bu söylediklerine bakarak Faruk Saraç'a kayıtsız şartsız güvenilebilir mi? Hmm, zor soru. Şöyle bir cümle de kurmuş bulunmuş zira: "Mehmet ağabey güzel giyinir."
Evet, maalesef Mehmet Ağar'ı kastediyor.
Bu ÖSS bitmez!
Bitti, geçti, gitti. Artık dönüp geriye bakmayacaksın. Soruların üstünden geçmeye kalkmayacaksın. Ama dünkü ÖSS ne kadar bayatsa, Genç Siviller'in (Siyasal Ufuk Hareketi) geçen hafta hazırladığı alternatif soruları o kadar bâki. Cumhurbaşkanlığı seçiminden e-muhtıraya en hararetli konularda tavır sergilediler, eylem koydular. Zeki ve ışıklılar, siyasete espri kattılar. Son numaraları ÖSS sorularıydı. Sözel, sayısal bölümler, özellikle paragraf sorularının içinde çok şahane olanlar vardı. Birkaç tanesini cımbızlayalım; hafta başı zihin açar...

 • Ülke yönetimine el koyan ve siyaseti askıya alan darbecilere hayranlık duyma, kendisini onların yanında huzurlu ve güvende hissetme duygusu Ankara Sendromu olarak literatüre girmiştir. Ankara Sendromu aşağıdakilerden hangisiyle büyük benzerlik taşır?
   a) Panikatak
   b) Manik depresif
   c) Stockholm Sendromu
   d) Agorafobia
   e) Anarkofobia

 • Şu cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir? "Ben de bir oy kullanıyorum, dağdaki çoban da..? cahil halkın oylarına bırakılamayacak kadar değerlidir."
   a) Koyun
   b) Değnek
   c) Koltuk
   d) Saltanat
   e) Demokrasi

 • "Türküz Cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi" mısrasının anlamı nedir?
   a) Türklerin göğsü tunçtan yapılmıştır
   b) Bütün Türklere Cumhuriyetin ilk 10 yılında tunç göğüs nakli yapılmıştır
   c) Türkler savaşlarda göğüs göğüse çarpıştıkları için göğüsleri tunçlaşmıştır
   d) Kurtuluş Savaşı tunç siperlerle kazanılmıştır
   e) Bu cümlenin Türkçede bir manası yoktur

 • Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, bitişik yazılması gereken '-de, -da' ayrı yazılmıştır?
   a) Doğu Perinçek'in de 'ulusalcı' olduğunu gördüm ya, ölsem gam yemem
   b) Cumhuriyet Mitinglerin de seni niçin göremedik?
   c) TÜSİAD da, YÖK de cumhurbaşkanını yeni meclisin seçmesini istedi
   d) Demirel 'sağda da, solda da birlik' istedi
   e) Hiçbiri

 • "Kutsal bir inancın üzerine yüklenmeye çalışılan siyasi bir söylem veya ideolojinin inancı ortadan kaldırarak, başka bir şeye dönüştüğü, ülkemizde ve ülke dışında görülebilmektedir."
 • Yukarıdaki cümleye göre başka bir şeye dönüşen nedir?
   a) Siyasi bir söylem ve ideoloji
   b) Üzerine yüklenilen kutsal bir inanç
   c) Ülkemizde ve ülke dışında görülebilen bir gök cismi
   d) ÖSS Türkçe soruları
   e) Türkçe

 • "Türk milleti yaşadığı toprakları ve milletini sever. Hiç kimse ama hiç kimse, vatanını ve milletini seven insanları yadırgamasın. Zira bu insanlar yanlış yoldadır." Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt yukarıdaki sözlerine göre yanlış yolda olan kimlerdir?
   a) Vatanını ve milletini seven insanlar
   b) Türk milleti
   c) Kürt milleti
   d) Türkçe dilbilgisi uzmanları
   e) Bu tarz sorular sorarak halkı askerlikten soğutmaya çalışan ÖSYM yetkilileri

 • Deniz'in 3 mitingi, 6 oku ve 151 milletvekili vardır. Bu sayıları kullanarak Deniz'in ulaşacağı en irrasyonel sayı kaçtır?
   a) 1
   b) 0
   c) 367
   d) 276
   e) 19081

 • Cumhuriyet gazetesine göre Tandoğan ve Çağlayan meydanlarında 1 metrekareye 5 kişi düşmektedir. Aynı meydanlara yılda 500 metreküp yağmur yağdığına göre, burada kitlesel karşı koyma refleksi gösterecek emekli subaylar derneği üyelerinin başına bir günde kaç metreküp yağmur yağabilir?
   a) Emekli de olsa Türk askerinin başına yağmur yağmaz
   b) Dernek üyeleri üstü kapalı kürsü bölümündedirler
   c) Çok yağmur yağar
   d) Sırılsıklam olurlar
   e) 5 metreküp

 • x ve y kesinlikle pozitif tamsayı değillerdir. x=354 milletvekili olduğu düşünülürse, demokratik bir hukuk devletinde x < y koşulunun sağlanabilmesi için y aşağıdaki değerlerden hangisini almalıdır?
   a) 184 milletvekili
   b) 1 e-muhtıra
   c) 3 adet "Şeriat ha geldi, geliyor" manşeti
   d) 9 anayasa mahkemesi üyesi
   e) Hepsi

 • Türkiye'de yapılan askeri darbe ve muhtıraların tarihleri arasındaki ilişki şöyledir.
  27 12 12 28 27 - ?
 • Buna göre bir sonraki darbe ayın hangi günü olacaktır?
   a) 28
   b) 12
   c) 27
   d) Lüzum olduğunda
   e) Hepsi