Bugün ne yapmalı?

Önce bir kahve koyun. "Bir sabah kendine koyu bir kahve koyarsın, sıgara tablasını boşaltır...

Önce bir kahve koyun. "Bir sabah kendine koyu bir kahve koyarsın, sıgara tablasını boşaltır, yeni bir sıgara paketi açar, bir tane yakar, telefonu önüne çekip defterini açarsın, -A'dan başlayarak, sırayla dostlarını aramağa başlarsın. Özellikle dikkat edeceğin, o anda orada (o numarada)
olma olasılıklarının yüksek olmasıdır; büroları sabah (öğleye kadar) ve öğleden sonra; evleri de akşam ilerledikçe ararsın- yurtdışındaki dostların için de saat farklarını hesaplarsın. Bu arada, kahven bittikçe yeniler, sıgara tablası doldukça boşaltır, sıgara paketi boşaldıkça da, yenisini açarsın. Her seferinde, numarayı çevirir, düşmesini bekler (bazıları zor; ancak birkaç çevirişte düşer), ilk zil sesi bitince de telefonu kapatırsın. 'Yok' dersin-sonra, 'O da yok'- sonra, 'İşte, o da'-hep, 'Yok' dersin. Dostlarınla dolu bir gün geçirirsin." (Oruç Aruoba, 'de ki işte')
Pek de depresif oldu. Hemen sulandırayım. Kendisi bilmez tabii ama Aruoba'nın aşk hayatımda unutulmaz bir yeri vardır. O, kapıdan çıkmış ve sonra çok acayip şeyler olmuştur! Arif Takvimi'nde bugün doğduğu yazılı. Bilge Karasu'nun da bugün öldüğü. Pazar ilavelerinin arasından boğulmadan çıkıp bulmaca faslını da zaferle tamamladıktan sonra hâlâ iki satır okumaya mecaliniz kalırsa, 'de ki işte'de karışık kuruyemiş alıp sonra bütün fındık, fıstık, bademleri törenle ayırarak yeme paragrafı vardır ki nefistir. Karasu'nun 'Göçmüş Kediler Bahçesi' ise Türkçede yazılmış en müthiş kitaplardan biri herhalde.
Fazla okumak yorar; biraz resimlere bakmalı. Terapi niyetine, gazetelerdeki İsmail Cem ve Kemal Derviş gözlerine konsantre olun. Gözünün feri kaçmış liderlerden sonra ikisinin gözleri de insana çöl ortasında su+limonata+çay+kahve+dondurma servisi gibi geliyor. Şimdiye kadar siyasetin
ucuna değmemiş bir arkadaşım "Kızım, biz bunların partisine girelim, kadın madın kolları, bir hayrımız dokunsun millete" diyor günlerdir.
Gözlerinizi çok kullandınız, biraz da kulaklarınızı çalıştırın. Akşam 19.00'da Lütfi Kırdar'da Charlie Haden ve Pat Metheny konseri var: 'Missouri Sky Duets'. Ki caz festivalinin bu akşamki biricik aktivitesi.
Lakin bir de tek günlük ama gayet vurucu başka bir atraksiyon söz konusu bugün: Tuborg Modern Rock Festivali. Maslak Venue'de açıkhavadaki festivalin assolisti,
'Fashion Nugget'ı bizde de deli gibi satan Cake. Ama Cake 22.30'da sahne almadan çok önce, akşamüstü saatlerinde başlıyor program ve Gripin, Mor ve Ötesi, Wayne Hussey, Shed 7 şeklinde ilerliyor.
Aşurenin üstüne tutti frutti dondurma koydurmuş gibi olacak ama parti haberimiz de eksik kalmasın. Bu akşam Reina'da bir Milli Takım partisi var;
böyle evli evine köylü köyüne durumundan sonra nasıl toparlayacaklar insanları kestiremiyorum ama biliyorsunuz Reina kalabalığı için hâlâ o Milli Takım = İlhan Mansız denklemi geçerli.
Bu yazı da böyle faaliyet raporu tadında oldu, bir ara telafi ederiz artık. İyi pazarlar.