Çiko, paspas, gurur, Hitler vs...

Evvelki akşam bir kadeh şarap alıp bir lokma sosyalleşmek için kendini bizim salona attı.

Evvelki akşam bir kadeh şarap alıp bir lokma sosyalleşmek için kendini bizim salona attı. Onların ev, böyle şık mobilyalar üstü fırfırlı antikalar şeklinde. Bizde ise bir kanepe, bir koltuk, bir kütüphane. Ve epey miktarda boş metrekare. Delirdi tabii.
Pek komşu gezme alışkanlığı da yok. Bu yüzden
bir adabımuaşeret sorunu olduğunu söyleyen anne-babasının, 'Eyvah halı, eyvah yaptı' çığlıkları eşliğinde şuursuz vaziyette dönüyor. Şampuan reklamlarına layık şahane kızıl saçlarını savurarak...
Fakat elâlemin içinde böyle 'Çık çabuk Çiko' direktifine maruz kalmak, feci şekilde gururunu incitti. Çiko bir gurur yumağı çünkü. Sonra pek soylu. Paşa dedelerinin Çin saraylarında ikamet etmişliği var.
Onu kovmak ha? Bu ne cüretti? Dişlerini gıcırdatıp bir çömeldi, kurtardık, iki çömeldi, kurtardık. Fakat üçüncüde biliyorsunuz, zıplayamaz çekirge. Biz de çuvalladık. Çiko öcünü paspasa üç adet çikolataya bulanmış yaprak sarma formunda şık obje bırakmak suretiyle aldı. Ve burnundan kıl aldırmaz bir edayla evine döndü.
Ailesiyle olan sorunlarını bizim paspasa yansıtmasına bakmayın, aslında pek sevişiriz.
Köpeklerle aram iyidir ama korkanı, huylananı
da anlarım. Ben de yedi yaşındayken içine panter/aslan/kaplan ruhu kaçmış bir kedinin tecavüzüne uğradığım ve bacaklarım kan revan içinde hastanelik olduğum için, kedilerle o kadar mıncıklaşamam mesela.
Lafı şuraya getirmek istiyorum. Haftalardır süren bu kedi / köpek tartışmasının bir yerlerinde 'Hayvan sevmeyen insan da sevmez', 'Hayvanları sevmekle başlar her şey' civarında dolaşan konuşma balonları türedi. 'İyi insan' olmanın baş koşulu olarak hayvan sevme yükümlülüğü getirildi!
İyi, güzel de, size Hitler'in köpekli propaganda filmlerini hatırlatırım. Bu durumda, köpeklerle oynaşan Hitler'in, gelmiş geçmiş en süper gönül adamı olduğunu mu iddia edeceğiz?
Selülitli Oscar
Oscar patırtısı arifesinde, ortalık heykelciğin yeniden tasarlanması talepleriyle kaynıyor. Erkek üstünlüğünü protesto eden bazı kadın grupları, orta yaşlı ve de tombul bir Oscar bey arzuluyorlar. Bu haberin yer aldığı dünkü gazetede, bir de kısa boylu erkeklerin daha seksi olduklarına ilişkin beyanat vardı. Okan Bayülgen'in sevgilisi Cansu Dere vermiş bu kararı da!
Son pişmanlık
'Öpüşmediğime pişman oldum. Öpüşmem, sevişmem gibi kanunlarım vardı; bir süre sonra bunlar yüzünden çağdışı ve yapay kaldığımı düşündüm.' Türkan Şoray, BÜ'deki panelde bu minvalde konuştu. Kevin Costner ve Richard Gere ile de aşk filmi çekmek istediğini ifade etti. Doğru tabii, hayat bir huysuz kocanın (rol icabı Haluk Bilginer oluyor) dırdırıyla geçmiyor.