Cumhuriyet Bayramı'ndan neden korkulur?

İçinde bulunduğumuz ahval ve şerait, bu Cumhuriyet Bayramı'nın ekstra bir hassasiyetle kutlanacağını düşündürüyor. </br>Bu da ürkütüyor, gayet kişisel bir sebepten: Trafikte ne halt edeceğiz?

İçinde bulunduğumuz ahval ve şerait, bu Cumhuriyet Bayramı'nın ekstra bir hassasiyetle kutlanacağını düşündürüyor.
Bu da ürkütüyor, gayet kişisel bir sebepten: Trafikte ne halt edeceğiz?
Aralardaki kırmaları saymazsak, normal/formal şartlarda cumaları izin, cumartesileri işgünüm. Yazılar ne ki, bunu bile yapıyorum AKP'ye yalakalık için!
Bir evvelki cumartesi de işe gitmek üzere evden çıktım, arabasızım, o iri sarı dolmuşlardan geldi, camında 'Şişli' yazıyor, Levent sapağında inip taksiye bindim mi tamamdır.
5 YTL'ye, hatta T-box usulü sembolik kuruş iadesiyle, tıkanıkça köprüden karşıya geçtik ki, E-5 tabir ettiğimiz yol hiç gitmiyor.
Şoför dedi ki "Yıldız'da bıraksam olur mu?" Dedim "Olur." Yıldız'dan taksiye bindim, "Bağcılar, Milliyet, Kanal D, CNN Türk, Dünya Gazetesi hani mavi bina..." diye sıralarken telefonum gıdıklandı: "İkinci köprüden gel, Bayrampaşa yolu kapalı."
Madem öyle TEM'den gidelim dedik. Halk arasında Trans European Motorway tabir edilen E6.
Fakat bir girdik, ötekinden beter. Yarım saatte tek sapak ilerledikten sonra şoför dedi ki, biz gene E5'e dönelim, bilmem nereden görünüyor orası, çok fenaysa sahile vurur rahat rahat gideriz. İnisiyatif kullanabilen taksi şoförü olsun, taksimetrenin iki katını alsın...
Miniaturk, uykulukçu Sadrazam falancalar, aslında hoş bir turistik gezi olarak da bakılabilir, ama bir süre sonra korkutmaya başladı. Kar ve yoğun yağmurda olmuştur, ama açık havada böyle bir kilit tecrübesi hatırlamıyorum.
Begüm işten arayıp "Dönebildiğin yerden dön" dedi, "Hemen dön, çünkü gelinmiyor." Kolaydı!
Birkaç telefondan anlaşıldı ki 'o gün' gelmiş: Hayatın durduğu, şehrin iflas ettiği o fantastik gün.
Niye? Çünkü 'o gün'müş de aynı zamanda:
29 Ekim provası yapılan gün. Kimseye haber vermeden. Hiç duyurulmadan. Bunu sanki gelenek haline getirdiler. Her özel gün, provalarla, yol kapamalarla vatandaş için eziyete dönüştürülüyor. Şehir trafiği, yönetmekten geçtik, idare edilemiyor.
Yıldız'dan bindiğim taksiden, bir buçuk saat sonunda ve 38 YTL karşılığında Taksim meydanında indim. O cumartesiyi yaşayanlar! Provası buysa, aslı nasıl olur diye aklından geçirmeyeniniz var mı?
İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez.
Her manada.