Eksklüziv Geyimler Salonu

Hafta içinde Bilgi Üniversitesi'nde Hülya Ekşigil'in verdiği dergicilik dersine misafirliğe gittim. Bu seferki öğrenciler bayağı sıkıydı.

Hafta içinde Bilgi Üniversitesi'nde Hülya Ekşigil'in verdiği dergicilik dersine misafirliğe gittim. Bu seferki öğrenciler bayağı sıkıydı. Geçtiğimiz yıllardakiler iki fırfırlı lafa tav olurken bu sefer Nokta dergisinin basılmasından online dergiciliğe, gayet gündemik mevzularla beni terlettiler.
Arada sektör dergilerinden de bahsettik, ne kadar çok çöp geliyor Allahım. Çok acıyorum o paraları veren şirketlere, bir yandan da hiç acımamak lazım enayilere, bu kadar mı şuursuzca saçarsın bin dolarları bir halta benzemeyen o ucubik yayınlara... Hepsi de kuşe kâğıt, bilmem kaç gramlık kapak, üstü lak (hani rugan gibi olan), lakin içleri bomboş. Sayfalar tashihten geçilmiyor, içerik zırvalıktan; konuşulan tiplerinse çoktan içi geçmiş.
Birkaç tane beğendiğim şirket/marka dergisi var; adını akılda tutmanın, anlatmanın pek imkânı olmayan '&life' da onlardan. Kendisi bir '&club' ürünü, öyle yazıyor tepesinde, bu da shop&miles'dan geliyor. Biraz fazla burjuva, fazla a+, fazla snob, ama boyutuyla, biçimiyle (kare), taze ve temiz mizanpajıyla gönül çeldiği kesin. Yazıların bazısından ağır bir İngilizce'den çeviri kokusu gelse de, güzel fotoğraflar kullanılıyor ve de dünyanın köşe bucağından enteresan adresler, ayağa düşmemiş trendler yer alıyor. Derginin iddiası da bu alanda zaten, üstüne bir de lezzetli, oturaklı, manalı yazı talep etmek boşuna olur.
Bu &life'ın nisan sayısının gezi sayfalarında Bakü ele alınmış; yine yazmanın da telaffuzun da sınav olduğu Quintessentially katkılarıyla...
"Bir yandan Paris'i aratmayan lüks kafeleri, restoranları, son model arabaları; diğer yanda 'bir çöreg pulu' (bir ekmek parası) diye dilenen kucağında bebekli kadınları, tenekeyle kapatılmış pencereli evleriyle uçurumları barındırıyor" diye anlatılan Bakü'yle ilgili bir sürü ayrıntı var. Jiguli mesela: "Jiguli'ler Bakü'ye adımınızı atar atmaz dikkatinizi çekecek bir araba modeli. Murat 124'e benzeyen arabalar şüphesiz şehrin en popüler arabası. Ekonomi henüz gelişmekte olduğundan Bakü'de ilginç sahnelere rastlamanız kaçınılmaz. Bir Jiguli'nin içinden İspanyol paça pantolon giymiş dar gömlekli ince uzun beş erkeğin çıktığını görmek sizi şaşırtmasın."
Azericede kullanılan pek çok kelime bize aşina. Biraz kafa yorarak, bazen ilk, bazen sıradaki tahminlerde doğruyu bulmak mümkün. Düşmek, inmek demek mesela. Başa düşmekse, anlamak...
Fotoğraflarda ayakkabı tamircisiyle berberi görüyorsunuz.
Kişi berberi ayrı, kadın berberi ayrı. Küçük tabelanın yazıları okunmayabilir; Boutique Elegy'in altında Eksklüziv Geyimler Salonu yazılı. Bu karedir bu yazının da tetikleyicisi.
Yol Bakü'ye düşmüşse, gitmeden dönmenin aptallık olacağı bir yer de anladığım kadarıyla Taza Bazar yani taze ürünler pazarı. Şimdi
pazar pazar, o da ne güzel giderdi diye plaza ortamlarında iç geçirerek temenniliyorum: İyi pazarlar.