En iyi Atatürk kimin kocası?

En iyi Atatürk kimin kocası? </br>Ne dese hoş görmek lazım aslında. Ötesi yok. Kocası, Atatürk oldu. Başka bir mevki, başka bir faz artık bu. Ne kadar övünse az!

En iyi Atatürk kimin kocası?
Ne dese hoş görmek lazım aslında. Ötesi yok. Kocası, Atatürk oldu. Başka bir mevki, başka bir faz artık bu. Ne kadar övünse az!
Aşkın Nur Yengi'nin gururu her bir gözeneğinden fışkırıyordur, ki bir kısmı da zaten kaçtı gözümüze. "Eşimle gurur duydum" diyor, "İnanın izledikçe izleyesim geliyor. O kadar gerçekçi olmuş ki ne zaman yayınlansa gözlerim doluyor."
Asıl belki de o ne dese hoş görmek lazım. Kocası, eski meski, Atatürk olamadı. Şöyle haberler gazetelerde: "Derya Baykal, Haluk Bilginer'in performansını çok beğendiğini söyledikten sonra 'Ferhan Şensoy'a da iyi bir makyaj ve saç şekli yapılırsa, Atatürk'ü en iyi şekilde oynar' dedi."
Bunu tam hangi kelimelerle söylemiş, yoksa taa bir vakit söylemiş de şimdi mikrodalgaya mı atılmış diye google'larken, gördüm ki Star zaten atmış başlığı: "Bizim kocalarımız Atatürk'ü iyi oynar"
Baykal misyon edindi, Atatürk rolünü gâvura kaptırmayacak, savaşacak uğruna. Bir haberde 'etkin', diğerinde 'yetkin' diye sunulan bir 'oyunculuğu ve kapasitesi' olduğunu söylediği Ferhan Şensoy'un bu rol için 'biçilmiş kaftan' olduğunu da eklemiş.
Derya Baykal'ın o kitsch ötesi programından kendini alamayan bir ahbabım, "Ne var, boşandıktan sonra kendini buldu kadın" dedi. Bana daha çok kendini kaybetme gibi görünüyor ya, neyse...
Portakallı ve tashihli kurabiye
Birkaç gün üst üste zaruri IKEA turları oldu. Bayrampaşa, Ümraniye,
raf, kapak, bölme, çekme, ölçme, biçme...
Kasadan çıktıktan sonra ayrı bir kuki, reçel, sos mos reyonu var buranın, orada retro tatta teneke kutularda zencefilli, karanfilli vs bisküvi kurabiye arası mamuller satılıyor. Anna'nınmış, bizim 'Ayşe teyze' usulü, çok gevrekler, lezzetleri de yerinde.
Aynı kurabiyelerin ufak karton kutu içinde olanlarında ise, aa tashih var! Hem de sırf 'de/da' meselesi değil, bayağı cehalet gösterisi.
Anna'nın portakallı kurabiyelerinin kutusunda pek çok dilde anlatılmış meram; bayraklara göre ad, muhteviyat ve İsveç yapımı olduğu ibaresi:
"ORANGE THINS/Baked in Sweden, BISCOTTI SVEDESI ALLO ARANCIO/Prodotto in Svezia" diye gidiyor.
Türkçesi ise şöyle: "PORTAKALLİ ÇÖREK/İsviçre de pişirilmiş"
Diğer iki basit hatayı hadi geçtik ('de/da'lar hakkında geçen hafta öneri verdim buradan, artık içim kaldırmıyor). IKEA, İsveç'in en ünlü markalarından değil mi? Bir çeşit alametifarika? Tüketicinin gözüne girmeden önce, herkesin mi gözünden kaçmış? Bunlarda milliyetçiliğin milimi de mi yok?! Hem İsveç ile İsviçre'yi karıştırmak, 70'lerin işçi
ailelerinde kalmamış mıydı?
Bu arada Ümraniye IKEA'da sinerjik haller: Bitişikte Go Mongo. Çin çağrışımlı ama daha çok göçebe esintili Moğol barbeküsü. Dev bardan et/balık/tavuk ve 40 çeşit sebzeden seçiyor, yağını, baharatını katarak kendi karışımınızı yapıyor, pişsin diye içeri yolluyorsunuz. Macera istemeyenlere, mönü de gayet tatmin edici.
IKEA'nın İsveç köftelerinden sıkılanlara vaha. İçeride artırdığınız parayı harcamanın da en kestirme yolu!