Gönlünüzdeki cumhurbaşkanı kim?

Bu sefer de dedik ki soralım bakalım, vatandaşın gönlünden geçen cumhurbaşkanı kim (Adres yarınki Radikal Cumartesi)...

Bu sefer de dedik ki soralım bakalım, vatandaşın gönlünden geçen cumhurbaşkanı kim (Adres yarınki Radikal Cumartesi)...
Cevaplar bende aynen milliyetçilik araştırmasındaki haletiruhiyeyi doğurdu.
Bu milletin kafası nasıl çalışıyor, nasıl olup da bu kadar karışıyor?
Şöyle iki lokma tadımlık geçeyim:
"Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde yakışıklı ve vizyonu düzgün erkekler görmek istiyoruz. Kıvanç Tatlıtuğ olsun mesela. Bayan olacaksa da Zuhal Olcay. Yabancı dil bilen, entelektüel bir bakış açısı olan ve gerçekten halkla bütünleşmiş, halkın sıkıntı ve isteklerini bilen bir cumhurbaşkanı istiyoruz."
('Halkın sıkıntı ve isteklerini bilen' deyince de ilk kim geliyor aklımıza?
Manken ve erkek güzeli Kıvanç Tatlıtuğ. Bravo. Bu öneriyi yapan arkadaş 29 yaşında. Hayır, 15'indedir, kız lisesinde okuyordur, gözü dönmüştür, hormonları savrulmuştur, bahanesi vardır...)
"MHP'den Devlet Bahçeli olsun.
Annem Devlet Bahçeli'yi çok sever, hep ona oyunu verir zaten. Biz Devlet
Bahçeli'nin aday olmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanı sözünde duran, dürüst ve tarafsız biri olmalı."
(Bunu diyen yavrucak 13 yaşında. Çocuk eğitiminde annenin gücüyle karşı karşıyayız.)
"Artık Atatürkçü olan, ümmetçi olmayan, dürüst biri gelsin başımıza. Mümkünse Ahmet Necdet Sezer bir daha olsun.
Sezer, her şeyden önce dürüst bir adam ve herkes de onun dürüstlüğüne güveniyor, inanıyor. Bu ülke için bir şeyler yaptığına da inanıyorum. Dürüst, Atatürkçü, yandaşları için değil de ülkesi için bir şeyler yapacak bir lider olmalı cumhurbaşkanı."
(Ah, bu dürüstlük! Doğru ama, az iş yapmadı. Hükümetle onca çatışma, veto çalışmaları, kitapçık fırlatmaları, bakan azarlamaları bir tarafa, o kadar surat asmak, yüz ekşitmek bile başlı başına mesai sayılır. Bu arkadaşımız 29 yaşında, mühendis.)
"Gönlümden geçen Ahmet Necdet Sezer'in yedi yıl daha görevine devam etmesi. Halka yakın, halkıyla özdeşleşmiş biri sayın Sezer."
(Bu açgözlü kardeşimiz de 28 yaşında, tatlıcı. Doğru, atama aşamasında
bürokrat teyidini apartmanın kapıcısıyla yapacak kadar yakındı halka...)
"Bir kere kesinlikle ulusalcı olmalı, Atatürk milliyetçisi olup vatanını çok sevmeli. Çevik Bir olsun! Ulusalcı çizgiden Tuncay Özkan ya da Emekli Orgeneral Kemal Yavuz da olabilir. Asker emeklisi olmalarını çok istiyorum açıkçası, onlar bu işi iyi biliyor. Ya da şimdiki Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer gibi hukuk adamı da olabilir. Yani bürokrasi ve devletin işleyişini anlamış adamlar lazım. Çevik Bir, bu iş için 10 numara!"
(34 yaşındaki garson, böylece Ahmet Necdet Sezer'le birlikte anılan Kanaltürk televizyonundan sonra, alenen Tuncay Özkan'ı da cumhurbaşkanlığına aday göstermiş ya...)
"İktidarda olanların kendi fikirlerini ortaya koyacak elemanlar olması lazım.
Bir çöpçü bile olabilir. Mesela Adolf Hitler de kamyon şoförüymüş. Adamın fikirleri varmış, ortaya koymuş ve acayip derecede de ilerlemiş. Adolf Hitler benim için bir kahraman. Milleti öldürdü, cani birisi,
bunu kabul ediyorum. Adamın fikri öldürmek bile olsa, uygulamış... Cumhurbaşkanı dediğin; zekâya, estetiğe ve kararlı bir karaktere sahip olmalı."
(Konuşan 18 yaşında bir çocukcağız ve bu da lafın bittiği yer herhalde...)