Irkçıların yeni hedef listesinde kimler var?

Benzer listeler yıllardır dolaşır durur. Ara ara ortaya çıkar, merak edilir, endişe uyandırır, sözlü/yazılı yayılır, yaydırılır...

Benzer listeler yıllardır dolaşır durur. Ara ara ortaya çıkar, merak edilir, endişe uyandırır, sözlü/yazılı yayılır, yaydırılır...
Bu seferkinin farkı, bir, bana bile gelmiş olması! İki, içerik zenginliği. Üç, güncelliği!
Gönderen diyor ki:
"Arkadaşlar, aşağıda ırkçıların sitesinden alınmış yeni hedef listesi var. Üç-beş cahil psikopatın bu siteyi okuyup yola düşmeyecekleri ne malum, bu nedenle ciddiye alınmalı. Yayalım, önlem yollarına bakalım."
Liste Abdullah Öcalan ismiyle açılıyor, bitişiğinde "Kafesine her gün muz atılıyor" notu var. Alfabetik biçimde, sevdiğimiz yazarlarla, saydığımız aydınlarla, bildik gazetecilerle, uzaktan tanışlarla, ekran/sahne simalarıyla, ünlü büyüklerimizle devam ediyor.
Bildiğini söylemekten çekinmeyenlerin, birtakım geri, gerzek, zavallı (somut değilse bile hayali) listelerde yer alabileceğini, alabildiğini, aldığını tahmin etmek zor değil. Burada da görünce sinirlendiğimiz ama şaşırmadığımız isimler arasında ilerlerken... Kendi halindeki bir şarkıcı çocukcağızın yanındaki "Sanatçı takiyeli arabesk bir Kürt" izahati, sevdiğimiz bir kadın gazetecinin yamacındaki "Fahişe hayranı işbirlikçi, ajan" ibaresi, gayet meşhur ve duyarlı bir sinema oyuncusunun dibindeki "İşbirlikçi vatan haini, sanatçı takiyeli hayat kadını" tamlaması, o beyinsiz kafaların nasıl işlediğini bir kere daha merak ettirirken... Aa!
Bazı parantezlerde kendini habire tekrar eden üç harflik bir topluluk: "LEŞ." Cümle/madde içinde şöyle geçiyor:
"Ahmet Kaya (Son durumu: LEŞ), Aziz Nesin (Tescilli vatan haini, azılı Türk düşmanı, son durumu: LEŞ), Behice Boran (Türkiye'deki ilk komünist liderlerden, son durumu: LEŞ), Deniz Gezmiş (Komünist elebaşı, son durumu: LEŞ), Yılmaz Güney (Tescilli vatan haini, azılı komünist işbirlikçi, son durumu: LEŞ)"...
Listenin kapsadığı zaman dilimi de insanı ayrıca hayrete düşürüyor:
"Ali Kemal (Kurtuluş Savaşı vatan haini, gazeteci: LEŞ), Çerkez Ethem (İşbirlikçi, vatan haini çetebaşı, son durumu: LEŞ), Damat Ferit (Vatan haini, son durumu: LEŞ), Şeyh Sait (Malum şeriatçı Kürt elebaşı, son durumu: LEŞ)..."
Liste giderek ürkütücü olmaktan çıkıp gülünç olmaya başlıyor.
Belli ki epeydir update edilmemiş, ciddi bir güncelleme sorunu var!
Çünkü rahmetli Bilge Karasu, Kazım Koyuncu, 'Mine' olarak geçen belli ki Mina Urgan, hatta hatta Turgut Özal gibi kayıpların, kayıp olduğu henüz işlenmemiş.
Hayır, meczubun teki buradan isim beğenmeye kalkışacak, bu saatten sonra Özal'ın peşine düşecek, ona da yazık günah!
Halkla ilişkilercilerden biliyoruz ki güncelleme, bu toprakların aşina olduğu bir kurum değil. Ama nereye kadar?..
Giderek şahane bir mizah malzemesine dönüşen bu 'yeni' iddiasındaki liste, Nâzım Hikmet, Sabahattin Âli, Refik Halit Karay ve İsmet İnönü'yü de, hayatta olduklarını varsayarak hedef gösteriyor. Üstelik sınırlarla da sınırlamıyor kendini; Kazıklı Voyvoda, Stalin, Lenin ve Che Guevera da tehdit altında!
Neresini ciddiye alalım, hangi önlem yollarına bakalım?..