Mustafa Kemal, Menderes, Evren, Öcalan, Sezer, Erdoğan...

Ankara Ticaret Odası, 'Unutulan Manşetler' diye devasa bir kitap basmış. 1919 Mayıs'ından başlayarak, mizanpajını hatırladığımız birinci sayfalara uzanıyor. Magnet gibi; değdiğiniz anda yapışıyorsunuz.

Ankara Ticaret Odası, 'Unutulan Manşetler' diye devasa bir kitap basmış. 1919 Mayıs'ından başlayarak, mizanpajını hatırladığımız birinci sayfalara uzanıyor. Magnet gibi; değdiğiniz anda yapışıyorsunuz.
Tarihte bu ara gibisinden gezinecek olursak:
25 Haziran 1919 (İstiklal Harbi Gazetesi): "Mustafa Kemal Paşa hükümeti tanımıyor... Üçüncü ordu müfettişi, İçişleri Bakanı'nın tamimine itaat edilmeyeceğini bildirdi... İçişleri Bakanı Ali Kemal'in önceki gün gelen tamimi ile azledildiği bildirilen Üçüncü Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa dün müfettişlik belgesi dahilindeki valilere ve mutasarrıflara yolladığı telgraflarda; İçişleri Bakanı'nın bu azil kararını tanımadığını, vazifesine devam etmekte olduğunu ve kendi bölgesi dahilinde Ali Kemal'in bu tamiminin tatbik mevkiine konulmasına da kat'iyen müsaade etmeyeceğini bildirmiştir."
24 Haziran 1939 (Son Posta): "Hatay, şanlı bayrağımız altında! Türkiye ile Fransa dün ilhak kararını Ankarada imzaladılar... Bütün yurd sevinç içinde bayram yapıyor... Fakat ah, Atam da sağ olmalı idi! Yazan: Ercümed Ekrem Talu (Bir tashih daha!) Zafer büyüktür! Hatayın ilhakı ile Türk nüfusu arttı, Türk ordusu daha çok kuvvetlendi ve Türkiyenin cenub hududlarının askerî müdafaası sağlanmış oldu (Bir de harita yer alıyor, hani ilkokulda çizdirirlerdi, o derece amatör işi)...
27 Haziran 1945 (Cumhuriyet): "San Francisco Konferansı Kapandı... Başkan Truman'ın dün verdiği tarihî söylev... Anayasa 50 milletin oy birliğile kabul edidi... Sovyet şartları...
Dostluk muahedesini yenilemek için bizden Karsla Ardahanı ve Boğazlarda imtiyaz istediler..."
Darbelerden bir demet toplayacak olursak: 27 Mayıs 1960 (Hürriyet): "Türk ordusu vazife başında... Silahlı kuvvetlerimiz bütün yurtta idareyi
fiilen ele aldı... Bayram sevinci...
İstanbul bayraklarla donandı..."
18 Eylül 1961 (Hürriyet): "Menderes de idam edildi... Altı doktor, sıhhatinin iyi olduğuna dair rapor verdi...
Zorlu ve Polatkan'dan sonra son infaz da İmralı'da yapıldı..."
12 Mart 1971 (Hürriyet): "Ordu ültimatom verdi 'Hükûmet çekilsin'...
Milli Hükûmet kurulmazsa Ordu idareye el koyacak... Ordu'da bütün izinler
kalktı... Birlikler alarmda..."
12 Eylül 1980 (Milliyet): "Parlamento ve hükümet feshedildi, bütün yurtta sıkıyönetim ilan edildi... Silahlı Kuvvetler yönetime el koydu... Genelkurmay Başkanı Evren'in başkanlığında Milli Güvenlik Konseyi kuruldu..."
'Daha dün gibi' dediklerimiz: 3 Mayıs 1999 (Radikal): "Tahrik tutmadı... Kavakçı TBMM'ye türbanla geldi ama yemin edemeden ayrıldı... TBMM'de dün yapılan yemin töreni FP'li Merve Kavakçı'nın türbanı yüzünden altüst oldu. Başbakan Bülent Ecevit'in ve DSP'lilerin çok sert tepkileri üzerine Kavakçı Meclis'i terk etti."
30 Haziran 1999 (Hürriyet): "Bebeklerin ahı... İDAM... 30 bin kişinin kanına giren bebek katili Abdullah Öcalan, dünkü tarihi duruşmada 'vatana ihanet' suçundan ölüm cezasına çarptırıldı..."
17 Ağustos 1999 (Sabah): "DEPREM... Merkez üssü İzmit olan 6.7 şiddetindeki deprem tam 45 saniye Türkiye'yi salladı..."
6 Mayıs 2000 (Hürriyet): "Sezer 330 oyla Çankaya'da... Partisiz,
rütbesiz ilk CUMHURBAKANI...
İlk kez bir siyasi partiden ve asker kökenden gelmeyen hukukçu bir cumhurbaşkanı Çankaya'ya çıkıyor..."
26 Ağustos 2001 (Sabah): "Yazık, çok yazık... İşadamı Üzeyir Garih,
Mevlevi Şeyhi Küçük Hüseyin'i ziyarete gittiği Eyüp Mezarlığı'nda bıçaklı
saldırı sonucu hayatını kaybetti..."
10 Temmuz 2002 (Posta): "Anlaştılar... İsmail Cem ile Kemal Derviş baş başa görüştüler... Derviş hükümette kalacak, Cem istifa edecek. Özkan'ı aralarına alıp Cem'in liderliğinde bir araya gelecekler. Gensoruyla Ecevit'i düşürüp yeni hükümete talip olacaklar..."
4 Kasım 2002 (Vatan): "AKP tek başına iktidar... Sandıktan öfke çıktı... AKP: 34.4 / 363 milletvekili, CHP: 19.4 / 179 milletvekili... Yoksulluk, yolsuzluk, adaletsizlik ve televizyonlardaki magazin çılgınlığı AKP'yi tek başına iktidara getirdi... İlk mesaj ılımlı: İlk işimiz AB düzenlemelerini yapıp üyelik tarihi almak. IMF ile ciddi meselemiz yok..."
'Dün' olmadığı en çok Erdoğan'ın fotoğrafından belli; ne kadar da genç duruyor.