Tatil notları

Sezonun ilk tatilini idrak etmiş olmanın tatlı sarhoşluğuyla notlarımıza devam ediyoruz. Bodrum'da asayiş berkemal.

Sezonun ilk tatilini idrak etmiş olmanın tatlı sarhoşluğuyla notlarımıza devam ediyoruz. Bodrum'da asayiş berkemal. Manzara şöyle:

 • Yıllar önce Türk sineması/edebiyatı sakinlerinin yazlığı Kaktüs Çiçeği ve de kazları ile bilinen lakin son iki senedir
  İstanbul burjuvazisinin sayfiyesi olan Türkbükü son derece sakindi. Köprünün sosyete
  ayağında Divan minderleri yaymış, barını genişletmiş. Halk tarafında ise ne zamandır rüyalarımıza giren Giritli bizi mahcup etmedi. Deniz mahsullü pilavı da, mezeleri de, balık/böcekgilleri de nefisti.
 • Entelijansiyamızın ilk göz ağrılarından Gümüşlük de yerinde duruyordu. Tavşan adasında neredeyse konuşacak kadar insanlaşmış tavşanlar yine fır dönüyordu. Sıra sıra balık lokantalarında pek ateşli ve ihtişamlı gelen tereyağında karides
  ve fırınlanmış helva çok iyi oluyor burada. Montignac mı dediniz? Ha ha ha.
 • Bodrum'un içinde mevsime göre epey bol turist vardı. Yer gök Christian Dior ve Louis Vuitton çanta kaynıyordu. Yunuslar'ın her biri Lezzet/Sofra dergilerine tam sayfa görsel teşkil edecek heykelimsi pastalarının tadı her zamanki gibi sadece 'normal'di.
 • Karada Marina etrafı epey şenlikliydi. Ama siz asıl şenliği temmuz sonunda görün. 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerinde 2. GANT CUP var; uluslararası bir yelken yarışı. Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü bünyesindeki yarışın ana sponsoru Gant USA. Ki çok iyi bir erkek spor giyim markası kendileri. Gant'i Türkiye'ye getiren Can Serdengeçti'yle geçen yıl tanışmış, tam da kriz ortamında böyle bir faaliyete sponsor olduğu için şapka çıkarmıştık. İşte bu sene ikincisi düzenleniyor. Türk ve yabancı yelkenciler katılacak (ki geçen yazdan biliyorum; acayip yakışıklı oluyor bunlar) ayrıca da iç açıcı bir yiyecek-içecek festivali yapılacak. Bu yılki etaplardan biri Kos-Bodrum olarak düşünülmüş; hatta bir gece de Kos'taki marinada geçirilecek, parti kıvamında. Özetle iyi bir şeyden bahsediyorum; ilgilenenler lüzumlu bilgileri Karada Marina'dan edinebilirler.
 • Kleopatra Adası'nın kumu biraz azalmış ama hanımefendiyle Mark Antonius'un aşklarını
  yâd edip denizde pedikür yapma imkânı bulduk ayıptır söylemesi. Minik mavi yolculuğumuzun yuvası Aniletta isimli güzel alet, Ege Yat'ın teknesiydi. Bize ne bundan demeyin. Bu noktada devreye artık koskoca bir adam olsa da çoğumuzun hâlâ çocuk olarak algıladığı Mithatcan giriyor. Zira 25 senedir yatçılıkla uğraşan ve Mavi Yolculuk'ların envai çeşidini yapan Sinan Özer, hem Ege Yat'ın sahibi hem de Mithatcan'ın babası. Düşünsenize, koskoca Sezen Aksu'nun çocuk yaptığı adamdan siz altı üstü bir tekne gezisi yapmaz mısınız?