Toplu Facebook intiharları kapıda!

Bu bir ilandır. Radikal Cumartesi'de beraber çalışacağımız, hayır arkadaşlar filan değil, resmen köleler arıyoruz.</br>Çünkü hiç ihtimal vermediğim tabloid işi aniden kesinleşti ve...

Bu bir ilandır. Radikal Cumartesi'de beraber çalışacağımız, hayır arkadaşlar filan değil, resmen köleler arıyoruz.
Çünkü hiç ihtimal vermediğim tabloid işi aniden kesinleşti ve
yarı ölçüsünde olmasına rağmen her bir tabloid sayfa akıl almaz biçimde her bir normal, eski, büyük sayfa kadar yazı alarak kafayı yediriyor.
Bu, çok daha minyon görünmekle beraber hacmi neredeyse aynı olan daha fazla sayfa yapmak demek.
36 beden, halbuki benim kadar çok yiyor, anlatabiliyor muyum ne kadar sinir bozucu!..
Bu daha çok konu, daha çok röportaj, daha çok parça, başlık, spot, resim altı, ıvır kıvır demek. Bağcılar'dan üç ay çıkamayacakmışız hissi demek.
Çünkü biz çok tenhayız. Hep dediğimiz gibi, o kadar azız ki mutluluklar bizden çok!..
Ortada kalabalık yapacak insanlara ihtiyacımız var. Ama kuru kalabalık değil. 'Bayan', 'seviyeli', 'oldukça', 'keyifli' demeyen. Kedi-köpek konusuna 'can dostlarımız', moda mevzuuna 'gecenin yıldızı siz olun'dan daha yaratıcı lafı olan. 'De/da'ları temiz. Ama ilgi alanlarına da
Radikal İki'nin konu başlıklarını yazmayan. Ölçünün sekiz satırlık akademik cümleler olmadığını bilen. Kasmayan. İngilizceli, keşke New York Times, Guardian 'seviyeli'! Meraklı. 'Sense of humour'lı, en azından 'tepe' tarzımız tutan. 'Fazıl Say'la ilgili bir şey yapabiliriz ya da Facebook'la ilgili bir şey'den öte konu önerileri olan.
Bu şartları haiz köle adayları CV'lerini mi yollasın? Eski usul. Olabilir. Ama artık CV ne ki? Tek başına hiçbir şey demeyen okullar dökümü, 'Yazdım, oldu' tekniğiyle edinilen ilgi alanları...
Halbuki iş başvurusunda bulunan biri hakkında çok daha detaylı, derin, doğru bilgiye ulaşacağınız pek çok kanal var artık.
Yarınki Radikal Cumartesi'nin 'göbek' konusu; The Guardian gözde gelecek bilimcilerin 2008 fallarını yayımladı. Yeni yılın ilk 10 trendi ne olacak? Şubat ayında Atlantic Books'tan çıkacak olan 'Big Ideas: The Essential Guide to the Latest Thinking' (Büyük Fikirler: Taze Düşünme Biçimleri için Temel Rehber) kitabının yazarı James Harkin, son yıllarda isimleri sık alınan Marian Salzman, Goldman Sachs, Jeremy Gutsche, Tamar Kasriel, Paul Saffo gibi trend avcılarının tahminlerini derlemiş.
İşte orada, toplu 'Facebook intiharları'ndan söz ediliyor. Paniğe mahal yok. Kastedilen, iş aramadan önce yapılan küçük bir dijital temizlik:
"Facebook ve Second Life gibi sosyal ağ sitelerinin yarattığı matrisin bir sonucu şu ki, artık kişisel özelimiz hiçbir zaman olmadığı kadar göz önünde. Marian Salzman'a göre, dijital teşhirciliğe olan bu tutku tez zamanda, özellikle de genç insanlar kendilerine bir iş bakmaya başladıkları anda sönecek. İş bulma kurumları ve şirketlerin insan kaynakları departmanları, adayları araştırırken interneti giderek daha çok kullanmaya başladı. Britanya merkezli iş bulma ajansı Poolio'ya göre, şirketlerin üçte ikisi için gözlerini çalışanlarının üzerinde tutmanın bir yolu da onları sosyal ağ sitelerinden izlemek. Durum gösteriyor ki, siber âlemde dolaşan bu suç unsuru bilgiler demeti yavaş yavaş ortamdan silinmek zorunda kalacak. MySpace sayfaları temizlenip arındırılacak ve toplu 'Facebook intiharları' zamanla norm haline gelecek. O sayfalar o haliyle durdukça iş bulamayacaklar çünkü. Bundan sonra gençler artık birbirleriyle, eskiden neler yaptıklarını hatırlamak değil, unutmak üstünden bağ kurmaya çalışacak ve son derece uyumlu bir şekilde, hep birlikte profillerini etkisiz hale getirecekler."
Çok acayip, aynı zamanda da çok anlaşılır değil mi?