Üç erkek albümü

Biraz esnetmeyle pekâlâ 4 günlük bir tatil olarak algılanabilecek bu </br>29 Ekim'i, Bodrum, Bozcaada ve en çok da Brüksel'de karşılayamamanın dumanını...

Biraz esnetmeyle pekâlâ 4 günlük bir tatil olarak algılanabilecek bu
29 Ekim'i, Bodrum, Bozcaada ve en çok da Brüksel'de karşılayamamanın dumanını, Duman'ın 'Belki Alışman Lazım'ıyla dağıtmaya çalışıyorum. Son zamanlarda dinlediğim en iyi albüm.
İşyerindeki komşularımdan biri, Blue Jean dergisinin yayın yönetmeni Kutlu. Adam 10 gündür tam benim yazı yazacağım/okuyacağım dakikalarda giriyor 'Bu Akşam'dan, çıkıyor 'Manası Yok'tan, gene giriyor 'Her Şeyi Yak'tan, çıkıyor 'Haberin Yok Ölüyorum'dan.
Şartlar böyle olmasa, yani Kutlu Kutlu olmasa, Duman da Duman olmasa, arıza çıkartacağım ama...
1. Hiç yüzüm yok. Adam bizim bütün yaygaramızı, anırarak gülmemizi, soprano çığlıklarımızı peygamber sabrıyla sineye çekiyor.
2. Albüm had safhada iyi.
Bu ara elime tamamı erkek elinden çıkmış 3 CD geçti.
Birincisi Laço Tayfa'nın 'Hicaz Dolap'ı. Birer parçada Kibariye ile Athena'cı kardeşler Gökhan ve Hakan Özoğuz'un da vokal yaptığı albümün remikslerinde de Mercan Dede'nin parmağı var. Sevdim ben ama yaz ortası Açıkhava'daki konserlerinde daha bir kendimi keybettiğimi hatırlıyorum.
İkincisi, size muhtemelen Laço Tayfa kadar yakın gelmeyen, bize ise bir zamanlar üç beş merdiven uzaklığında oturan bir ismin de içinde olduğu 'Kafi'. Akın Eldes'in 'Kafi'sinde Cem Aksel, Gürol Ağırbaş ve eski apartman komşumuz, gelmiş geçmiş en yakışıklı müzisyen Patrick Chartol'un imzası var. Boşuna sulanmayın; Sandra sizi doğrar!
İşte üçüncü erkek albümü de Duman'ın 'Belki Alışman Lazım'ı. Ben öyle rock dinlemeden nefes alamayan bir tip hiç değilimdir, ama
hakikaten etkilendim. Kaan Tangöze, Batuhan Mutlugil ve Ari Barokas'tan oluşan üçlü döktürmüş. Özellikle Kaan'ın sesi ve tarzı insanın içini ürpertiyor. Ve ister istemez sürekli o çok acıklı hikâyeyi hatırlatıyor.
'Beni yak, kendini yak, her şeyi yak/Bir kıvılcım yeter, ben hazırım bak/İster öp okşa, istersen öldür/Aşk için ölmeli, aşk o zaman aşk'
diyen en damardan Sezen Aksu klasiğini hatırlarsınız... Sırf o parça için bile alınır bu albüm.
Karışık etkinlik tabağı
Evet bayram ama neticede bir tatil günü. Şöyle ortaya karışık etkinlik serpiştirmeli...

  • Anadoluhisarı'nda İnönü'nün yalısının dibindeki kahvenin kahvaltısı gayet iyi. Havada bir arıza olmazsa iskelede Kaleköy ambiansı yapılıp yumurtalar ünlü yazarların yüzüne değil pastırma, sucuk ve sosislerin içine kırılıp daha fazla fayda ve lezzet sağlanabilir.
  • Benim yakın çevre çayır çimen kültürüm sıfırdır. Fakat Selin Mançer var bizim dergide, bu işlerin piri. Darıca/Gebze'deki Boğaziçi Hayvanat Bahçesi'nin resimlerini gösterince hakikaten içim hopladı. Özellikle tropik bölümde kendinizi kaybediyormuşsunuz.
    15 santim büyüklüğündeki cüce maymunlar çok komikmiş.
  • Yine Selin'in repertuvarından Göçmen's Ranch diye bir yere geçiyorum. Burası Zekeriyaköy'de bir çiftlik. Ünlü Sarıyer Muhallebicisi'nin önce taze süt ve yumurta elde etmek için kurduğu, sonra aile merakıyla İngiliz atlarının devreye girdiği, şimdi ise at binmeyi öğrenmek için esaslı yerlerden biri sayılan bir çiftlik. Göçmen's Ranch'te sadece atlar ve pony'ler değil, devekuşu ve lamalarla da çarpışabiliyormuşsunuz.
  • Şimdi daha benlik bir etkinliğe yelken açıyorum: Pelit Pastanesi bayraklı ve Atatürk'lü pastalar yapmış, vitrinde gördüm. Günün anlamına uygun olarak çayın yanında Atatürk'ün önce kulağı sonra burnu yenebilir.
  • Yine tarihsel bir bütünlük içinde akşama Armada'daki Cumhuriyet Balosu'na gidilebilir. Ancak 1920'lerin kostümleri içinde katılmanız tavsiye ediliyor. Şık bir şapka, iri bir çiçek ve zaten o günkünden çok da farklı olmayan zamane ayakkabıları bu sorunu çözebilir.
  • Cumhuriyeti, Nevizade'deki bin yıllık Cumhuriyet meyhanesinde kutlamak da anlamlı olabilir. Buralara gelmişken biraz daha trend olayına göz kırpmak için küçük bir tarihi kaymayla Asmalımescit'teki yeni Yunan lokantası Ta Nchia'ya uğranabilir. Oradan da mega manzarasıyla gönüllerde taht kuran bir club'a, Meserret'e bakılabilir. 'Kendime, sırf kendime bakayım, her yer ayna olsun, hep kendime bakayım'cılara ise Anjelique'in aynaları hizmet veriyor. İyi eğlenceler, iyi bayramlar...