Yapışık çiftler

Alzheimer olan komşumuz, hastalığın ilerleyen</br>günlerinde mahalleyi ayağa kaldıran bir alışkanlık geliştirmişti.

Alzheimer olan komşumuz, hastalığın ilerleyen
günlerinde mahalleyi ayağa kaldıran bir alışkanlık geliştirmişti. Soyunuyor, kaç tane sutyeni ve külotu varsa üst üste giyip kendini sokağa atıyordu. Markete kadar gidebildiği olmamıştı ama bahçenin ucu, sokağın başı, artık o gün kısmet neyse, kayboluyordu.
Iris Murdoch'un hayatının anlatıldığı 'Iris' çok içimi acıttı. Beynin iflası her türlü hastalıktan daha acıklı ve korkunç. Yıllardır beraber olduğu insan tarafından da kolay kabul edilir bir şey, hiç değil.
Iris ve profesör kocasının son dönemlerindeki
çöp evleri ve o karanlığa uzun bir süre beraber yuvarlanmaları çok hüzünlü. Çiftler arasında böyle bir yapışma durumu oluyor bazen. Bir kabullenmeme, ısrar, yapışma, direnme... İmkânlar elverse de bizim de bir çöp evimiz olsa temennisini içinden geçirdiğini düşündüğünüz tanıdıklarınız var mı?
Aaaa, camı açmıştım, rüzgârın yaptığına bak. Sen kalk, sözlüğün 165. sayfasına kon! Bülent; yüksek, yüce, uzun demekmiş. Şaka gibi, şimdi de 'R' harfini çevirdi rüzgâr. Rahşan da parlayan, parlak, aydın demekmiş. Ne güzel.
Kuruyalım mı?
Geçen pazar, belki denk gelmişsinizdir, kısa Bodrum haberlerimiz vardı. Karada Marina etrafı şenlikliydi ama esas cümbüş temmuz sonunda olacaktı. 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerinde uluslararası bir yelken yarışı düzenlenecekti: 2. GANT CUP.
Geçen yıl birincisi yapıldığında oralardaydım
ve de yarışın ana sponsoru olan Gant'i Türkiye'ye getiren Can Serdengeçti'yle tanışmıştım. Tam da kriz ortamında böyle bir faaliyete sponsor olduğu için cümle âlemin takdirini toplamıştı.
Şimdi arkadaşlar; benim bu minvaldeki yazıya gelen mail'lerden biri şöyle: "Kriz zamanı yat yarışı düzenlemenin nesi takdir edilebilir anlamıyorum açıkçası" diyor F. D. "Kriz zamanı krizi aşmak için çok büyük atılım yapmış da adam sanki bir de takdir ediliyor. Tabi (tabii ki tek i ile) aslında siz ve sizin konumunuza sahip insanların krizde düşünecek fazla önemli konuları olmadığı için yat yarışları düzenlenmesi takdir sebebi olabilir." Mektubun kalanı benim ne iğrenç bir insan olduğum yönünde ilerliyor, yani bilmediğimiz bir şey yok!
Şimdi bakınız, Can Serdengeçti ile aramızda hiçbir dayı yeğen, aşk meşk vesaire ilişkisi yok. Adam sadece düzgün, girişimci bir işadamı. Ve de siz pek alkışa layık görmeseniz de yaptığı, turist getirecek, civarı kalkındıracak, her bir tarafı deniz olmasına rağmen suyla pek de arası olmayan bir millete yelken sporunu sevdirecek bir faaliyet. Yani kesinlikle iyi bir şey. Hem de en kötü dönemde.
Meseleyi kişiselleştirmek anlamlı değil ama krizin sizin o tuzu kuru sandıklarınızı da gayet küüüüüt diye vurduğunu ifade edeyim. Ama günlerimizi ağlayarak ve tükenerek mi geçirmeliyiz?
Mesela sizin anlayışınıza göre, sponsorluk gereksiz bir şey. O zaman film festivali bitsin kendi kendine, vazgeçelim dün gece açılışı yapılan tiyatro festivalinden.
Spora karşıysanız seyretmeyin sakın Dünya Kupası'nı. İlgilenmeyin Fener'in yeni transferleriyle, Terim'in Galatasaray maceralarıyla, Beşiktaş'ın 100. yılıyla...
Futbol mühim tabii ama yelken fasa fiso mu? O zaman hadi, kuruyalım hep birlikte. Dünyanın en güzel denizinin kenarındaki o 'beach club'larda saçımıza fön çektirip havuz başında otururuz belki. Gençlik ve Spor Bayramımız da kutlu olsun bu arada.
Nerede kalmıştık? 2. GANT CUP'a yerli ve yabancı yelkenciler katılacak; Bodrum bu sayede daha da şenlenecek. Oyuna dahil olmak isteyenler de ekstra bilgileri Karada Marina'dan temin edecek.
Bereketli hafta
Daha birkaç gün önce, İstiklal Caddesi'ni baştan sona yürüdüğümüzde Candan Erçetin'in yeni albümünün tamamını dinliyorduk. Lakin kasetçilerin gündemi üç günde değişti. Türkçe pop çalan radyolarınki de.
Şimdi Özgür Kız Nil Karaibrahimgil 'Onun aşkı bana extra large' diyor. Eski gayriresmi
görümcesi Sertab Erener'in tersine, gırtlağını göstermek uğruna boğulmadan ve boğmadan. Memleketin en halden anlar erkeklerinden Mazhar Alanson'un albümü, Beyoğlu semalarında yankılanmakta. Sezen Aksu'nun boy göstermesine de sadece saatler kaldı. Bereketli bir mevsim anlayacağınız.