'İncirlik kapatılsın'

Kuzey Irak'a operasyon ihtimali tartışılıyor. Daha doğrusu, adeta kamuoyu operasyona hazırlanıyor. Bu çerçevede, 1 Mart tezkeresi tekrar gündeme geldi.

Kuzey Irak'a operasyon ihtimali tartışılıyor. Daha doğrusu, adeta kamuoyu operasyona hazırlanıyor. Bu çerçevede, 1 Mart tezkeresi tekrar gündeme geldi. Tezkere müzakerelerinde bir diplomat olarak bulunmuş olan Deniz Bölükbaşı, MHP milletvekili aday adayı olarak, bu müzakerelere ilişkin bilgi ve görüşlerini kamuoyu ile paylaşmaya başladı. Ancak, verdiği bilgilerden, tartışmasız biçimde 'Tezkerenin çıkması iyi olurdu' hükmünü çıkarmak imkânsız. Bu noktada kendi yorumu devreye giriyor ve bu yorum, bizim gibi tezkereye karşı çıkanların yorumunu hükmen mağlup edecek cinsten değil.
Diğer taraftan, Bölükbaşı, tezkerenin Meclis'te reddedilmesine katkıda bulunan CHP grubundan pek söz etmemeyi tercih ediyor. Oysa, Meclis CHP grubu ve AKP'den bir grubun ret oyu vermesiyle reddedilmişti. Ben halen tezkerenin reddedilmesinin doğru karar olduğunu düşünenlerdenim. Bölükbaşının, 'Tezkere geçseydi, PKK sorunu hallolurdu' konusundaki iddiasını destekleyecek hiçbir somut göstergesi yok. Bir yandan ABD'nin Türkiye'ye karşı ikili, neredeyse hasmane tavır takındığını ileri sürüp, diğer yandan ABD ile birlikte Kuzey Irak'a girilse sorun hallolurdu demesi tam bir çelişki.
Nitekim, bugün söz konusu olan PKK ötesinde Türkiye'nin bölgede ABD ile karşı karşıya gelmesi. Oysa, bu yönde galeyana gelen milliyetçi söylem, Türkiye'nin 50'li yıllardan beri ABD ile yaptığı kader birliği, ileri boyutta işbirliği ve özellikle İncirlik Üssü'nün kullanımı ve işlevine ilişkin konularda ısrarla sessiz kalıyor. Bu konuda, söylenebilecek her şeyi, Umur Talu, 21, 22 ve 29 Mayıs tarihli yazılarında (Sabah) söyledi.
O nedenle ve yerim dar olduğu için ben tekrar yapmayacağım. Onun yerine, Küresel BAK olarak 2005 yılından beri sürdürdüğümüz 'İncirlik Üssü Kapatılsın' kampanyasının, son etkinliği olan ve bugün Taksim Hill Otel'deki toplantıda sunulacak olan basın açıklamamazın bir bölümünü dikkatinize sunmak istiyorum.

İncirlik Üssü Kapatılsın
Irak'ta işgale son!


ABD'nin Irak işgalinin bilançosu Irak halkı için çok ağır oldu. Irak'ta yaklaşık 1 milyon Iraklı öldü. Milyonlarcası göç etti, yaralandı, evsiz kaldı.
Peki, Türkiye bütün bu sürede ne yaptı? Türkiye işgale, Irak halkının çektiği acılara sessiz kaldı. Hükümet, sadece sessiz kalmakla yetinmedi.
İncirlik Üssü'nü sonuna kadar George Bush'un kullanımına açtı. İncirlik Üssü'nden kalkan uçaklar Irak'ı vuruyor. Iraklılar ölüyor.
Iraklılara işkence yapan işgalci askerler İncirlik Üssü'nde dinleniyor. İncirlik Üssü Irak işgaline ev sahipliği yapıyor.
İncirlik Üssü'nde 90 tane nükleer bomba var. Bu bombalardan 50 tanesi Amerikan uçaklarında kullanıma hazır bir şekilde bekletiliyor. İncirlik Üssü, ABD'nin İsrail'le birlikte tüm Ortadoğu'yu nükleer bombayla tehdit etmesine ev sahipliği yapıyor. İncirlik Üssü'nü ABD'ye kullandıranlar, işgale ortak oluyor. İncirlik Üssü'nde Iraklıları öldüren canilerin dinlenmesine, eğlenmesine izin verenler ABD'nin savaş ve insanlık suçlarına ortak oluyor.
Küresel savaş karşıtı hareket işgal başlamadan önce Irak halkının yanında olduğunu deklare etti. Büyük gösteriler, küresel eylemler örgütledi. Irak halkını tek bir gün bile yalnız bırakmadı. ABD ve işgal koalisyonunun ordusuna direnen Irak halkı hâlâ ayakta. Hâlâ direniyor. Irak halkına yalnız olmadığını çok somut bir taleple hissettirmek için kampanyaları sürdürmek, savaşa ve işgale aralıksız bir biçimde karşı çıkmak zorundayız.
Irak halkına en büyük destek, Türkiye'yi ABD'nin savaş koalisyonunun bir parçası olmaktan çıkartmaktır. İşte İncirlik Üssü'ndeki nükleer silahlara, üssün Irak işgalinin askeri ve lojistik merkezlerinden birisi olmasına karşı yapılacak kampanya bu yüzden çok önemli.

Şimdi ABD'yi Irak işgalinde daha da yalnızlaştırmak, Irak halkıyla somut bir dayanışma sergilemek ve Türkiye'nin işgalin ortağı olmasını sağlamak için 'İncirlik Üssü kapatılsın/Irak'ta işgale son!' kampanyasını yaygınlaştırmanın tam zamanıdır.
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu - 21 Mayıs 2007