Trabzon buluşması

2 Şubat Cuma günü, bir grup Trabzonlu şehrimize gidip, Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi'nde, bir buluşma gerçekleştirdik. O kadar kaçındığımız halde, adı yine 'Aydınlar Toplantısı' diye anıldı.

2 Şubat Cuma günü, bir grup Trabzonlu şehrimize gidip, Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi'nde, bir buluşma gerçekleştirdik. O kadar kaçındığımız halde, adı yine 'Aydınlar Toplantısı' diye anıldı. Yok, 'aydın' olmaya, böyle tanımlanmaya itirazımız olduğundan değil, şehrimize tepeden bakmayı mı çağrıştırır kaygısıyla, toplantımız böyle anılsın istemedik. Son olaylar vesilesiyle, Trabzon'daki sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerinden bazı arkadaşlarımızla sürekli haberleşiyorduk. Sağ
olsunlar, Hrant'ın katlinin ardından ses vermekte gecikmediler. Ardından, cinayetin failinin Trabzon'dan çıkması karşısında, Trabzon'a yönelen kuşkulara karşı tepki verdiler. Biz, şehir dışında yaşayan Trabzonlular dedik ki, onlara destek verelim.
Böyle bir olaydan sonra, üstelik de, geçen sene bir rahibin öldürülmesi gibi, daha önce benzer birkaç olay olduğu için, gözlerin bir şehre çevrilmesi doğaldı. Ama, 'Ordu Trabzon'a el koysun' gibi seslerin bile çıktığı bir ortamda, biz bu anlamda şehrimize sahip çıkalım, demokratik tepki verelim istedik. Ayrıca, Hrant'ı Trabzon'da da analım, cinayeti bir kez daha lanetleyelim dedik. Amacımız bundan ibaretti ve sanıyorum istediğimiz şeyi gerçekleştirdik. Bu amaca yönelik, bu mütevazı çabamıza önayak olan, destek veren herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.
En başta, Trabzonlu Bayındırlık Bakanı sayın Faruk Özak, büyük destek verdi. Toplantıda yaptığı konuşmada, bu vesileyle, birkaç gün sonra
(5 Şubat) geçen sene öldürülen rahibi anma toplantısına Trabzon'un en iyi şekilde ev sahipliği yapacağını, yapması gerektiğini vurguladı. Farklı görüşlerden tüm katılımcılar, şiddet savrulmalarına karşı ortak duruş sergileyip, Trabzon'un çokkültürlü geçmişinin esin kaynağı olması gerektiğinin altını çizdiler. Lafla, sorunlar tabii ki bir çırpıda hallolmuyor, ama mevcut ortamda bu yönde lafların çoğalması, tekrarlanması da önemli bir kalkış noktası olabilir. En azından öyle olmasını umuyoruz.
Toplantıya, çağrıyı Trabzon Barosu Başkanı (Veysel Malkoç) ev sahipliğini başta, İnsan Hakları Derneği Başkanı (Gültekin Yücesan) yaptı. Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu (CHP), KTÜ Rektörü adına yardımcısı Prof. Selahaddin Köse birer konuşmayla katıldılar. Bunun dışında, Trabzon'un saygın politika duayenlerinden eski Meclis Başkanı Necmettin Karaduman ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Komsuoğlu, yoğun programlarına rağmen büyük bir coşku ile katıldılar. Kocaeli'nin Trabzonlu Milletvekili Süleyman Gündüz, şair Yaşar Miraç, şair-yazar Sunay Akın, yazar Nihat Genç, Yenişafak gazetesi yazarı İbrahim Karagül, Empati Grubu kurucularından Şinasi Haznedar ve gazeteci Ali Değirmenci, Kocaeli Üniversitesi'nden Prof. Cengiz Erçin, Trabzon Fikir Kulübü adına Seyfi Erbaş, CNN haberden Gürkan Zengin belli başlı konuşmacılardı. Gerçi, şehrimizin ünlü şairi Yaşar Miraç, geçen sene yazdığı bir yazı dolayısıyla kendisini kızdıranlara kızgındı, konuşması tartışma ile sonuçlandı ve sonradan öğrendik ki basın mensubu arkadaşlarımız, maalesef, toplantının en çok bu kısmını yansıtmışlar. Oysa, biz bunu abartmak değil, hem şair hem Trabzonlu olmasına yormak gerektiğini düşünmüş, şakalaşmıştık. Nitekim, toplantı sonunda söz alan Rus Konsolosu da, toplantının renkli geçeceğini tahmin ettiğini, ama bu derece esprili olacağını düşünmediğini söyleyip hepimizi güldürdü.
Sonuçta, dediğimiz gibi mütevazı amaçlı ama önemsediğimiz bir buluşmaydı, ardından sohbet ettiğimiz, Fransız gazeteciler, ilk kez İnsan Hakları Derneği gibi bir sivil toplum örgütüyle farklı siyasilerin ve bu derece farklı görüşlerin bir toplantı çatısında buluştuğuna tanık olduklarını söylediler. İnşallah hayırlara vesile olur, Trabzon'da da, diğer şehirlerde, sivil toplum örgütleri ve demokratik kitle örgütleri, marjinal muamalesi görmekten kurtulur, toplumun meşru sesleri olarak algılanmaya başlarlar.
Son olarak, başta sevgili arkadaşlarım Zerrin ve Mehmet Ongan olmak üzere, emeği geçen herkese, Yasemin Arslanoğlu, Necati Zengin (Trabzon Sanat Tiyatrosu), Haydar Karsan (KESK), şair Kenan Sarıalioğlu, yazar Veysel Usta ve Yavuz Saltık'a (Trabzon Fikir Kulübü) teşekkür ederim.
Toplantıya rahatsızlıkları dolayısıyla gelemeyen Prof. Mehmet Bekaroğlu ve Mehmet Durmuş'a geçmiş olsun diyoruz. Israrla davet etmemize karşın, tepki toplarız, onu veya bunu kızdırız diye olsa gerek, kaytaranlara diyecek sözüm yok.
Not: Bu arada 3 Şubat Cumartesi günü Milliyet gazetesinde çıkan Lübe Ayar imzalı haberde, şair Yaşar Miraç'a ilişkin gerilimin nedenleri tamamıyla yanlış bir çerçevede yansıtılmıştır. Toplantının kayıtları mevcuttur, isteyenler izleyebilirler.