Komşunun inadı

Padişah Abdülhamit'in sarayın özel içkilerinden ilan edip gönderdiği onur nişanı, hâlâ Metaxa'nın misafir odasında asılı.

Bu hafta, ekonomik kriz içindeki Yunanistan’a Metaxa brandy’sinin davetlisi olarak gittim. ‘Aman olaylar var, dikkat et’ diyenlere de kulak asmadım. Krizden çok eğlence gördüm desem doğru olacak. Lokantalar, gece kulüpleri dolup taşıyordu.
Neyse, Metaxa’nın ekibi bizi krallar gibi karşıladı. Tarihinden, üretim sürecinden konuştuk, gezdik, gördük. Ürünleri yapan ‘blender’ yani ‘harmancı’ üstat bize ürünleri tek tek tattırdı. Günün sonunda öğrendiklerim şunlar oldu:
*Metaxa brandy ailesine ait olsa da brandy ve cognac’lardan çok farklılaşmayı başarmış bir içki. 
* Tüm brandy’ler damıtılmış şarabın fıçıda yıllandırılıp suyla seyreltilmesiyle üretilirken Metaxa, damıtılmış şarabı muskat üzümünün şırası, gül ve otlarla lezzetlendirilmiş suyla seyreltiyor.
*Bu da Metaxa ’ya kendine özgü o tatlı tadı ve kokuyu veriyor. Bunlar cognac veya diğer brandy’lerde yakalayamayacağınız lezzetler. 
* Bu içkiyi komşumuz Spyros Metaxa, 1888’de yaratıp, büyük bir azimle tüm dünyaya tanıtıp satmayı başarmış. İlk fabrika Yunanistan, ikincisi Odesa’da ve üçüncüsü de zamanında İstanbul’da açılmış. Şu an sadece Yunanistan’daki fabrika kalmış. 
* Osmanlı padişahı Abdülhamit, Metaxa’yı sarayın özel içkilerinden ilan etmiş ve bir onur nişanı göndermiş. O nişan halen Metaxa’nın aldığı diğer madalyalarla misafir odasının duvarında asılı.
*Spyros, Fransa’dan cognac uzmanları getirtip danışmanlık hizmeti almış. Ama Fransız cognac lezzetine kendi ülkesinin lezzetlerini eklemek istemiş. Mesela bakır imbikte damıtmayı ve Fransız meşe fıçılarda yıllandırmayı Fransızlardan alırken, içine Samos (Sisam) ve Lemnos (Limnos) adalarının muskat üzümünün şırasını eklemeyi, gülsuyu ve Akdeniz otlarıyla lezzetlendirmeyi kendi yaşadığı coğrafyadan almış.
*Spyros kendine ve karısı Despina’ya 3 tonluk birer fıçı ayırmış. Bu fıçılara 1 ve 2 nolu fıçılar diyorlar. Şu anki baş damıtımcı bu 80 yıllık Metaxa’dan ‘AEN’ yani sonsuzluk diye bir ürün çıkarmış. Bu üründen Metaxa’nın kuruluş yılı olan 1888 şişe üretilmiş. Çok özel bir ürün. Bizim Türk gruba da hem bu ürünü tatma hem de bu fıçıyı imzalama onuru verildi. Altını çizeyim, herkese imzalatılmıyor bu fıçı. Bizim gibi komşu olmak lazım.
*Metaxa şişe etiketi üzerindeki her yıldız o Metaxa’nın kaç yıl fıçıda beklediğini gösterir. 5, 7 ve 12 yıldız dışında 30 yıllık ‘Private Reserve’ ve 80 yıllık AEN mevcut. Yıldızların sayısıyla beraber Metaxa’nın rengin koyuluğu, aromatik yoğunluğu ve lezzeti, kolay içimi artıyor.
*Metaxa 5 yıldızla tonik karıştırılıp bir dilim limonla harika bir aperitif oluyor. 
* Private Reserve ve AEN de buzla veya buzsuz viski gibi içiliyor.
Bu özel damıtık içkiyi farklı kılan komşumuz Spyros Metaxa’nın kararlılığı, girişimciliği ve mükemmeliyetçiliği olmuş. İnatla, unutulmayacak, diğerlerinden farklı bir ürün yapmaya gayret etmiş ve başarmış. Eline sağlık Spyros.

.