Konyak mı, kanyak mı?

Konyak yemekten önce de, sonra da gayet güzel içilir. İsterseniz buzla serinletin. Ama asla ısıtarak içmeyin.

Bu hafta Remy Martin cognac’ları için bir film çekimine katıldım. Bana cognac hakkında birçok soru sordular, ben de cevapladım. Bu vesile ile, bu hafta da ne hakkında yazacağımı bulmuş oldum: Cognac, Türkçe yazılışı ile konyak.
Efsaneler ve bunlara cevaplar:
Yemekten sonra içilir. / Neden? O zaman viskiyi de sadece yemekten sonra içmek gerekir.
Yaşlı veya sadece erkek içkisidir. / Kadınları ve gençleri bu lezzetten neden mahrum bırakalım?
* * *
Bardak ısıtılarak içilir. / Sonra da bardak parmak izinden geçilmez, pis gözükür. Aslında ısıtılınca aromalar daha kolay, içki daha sert algılanır. Gereksiz bir uygulamadır.
Balon bardakta içilir. / Balon bardak XO gibi sek içilen konyaklar için uygundur. Daha genç konyakları viski bardağı gibi bardaklarda, XO konyakları da lale formlu brandi bardaklarında denemenizi öneririm.
Sadece şömine başında kışın içilir. / Bunu filmlerde gördük, konyağa yapışıp kaldı.
Konyağa buz konmaz. / İsterseniz bal gibi konur, isterseniz şişe derin dondurucuda soğutulur.
Konyak karıştırmak yani kokteyl için uygun değildir. / Ben konyakla yapılmış çok güzel kokteyller içtim.
En iyi konyak Napolyon konyaktır. / Napolyon konyak 4 ila 6 yıl arası yıllanmış konyaklar için kullanılan bir yıllanma tanımıdır sadece.
Konyak zengin içkisidir. / Evet, çok yıllanmış konyak pahalıdır ama VS ve VSOP konyaklar gayet ulaşılır fiyattadır.
Biraz da gerçekler:
kCognac’ın Türkçe okunuşu konyaktır, kanyak değil. Kanyak, Tekel döneminde bir brandi markası olarak piyasaya çıkmış bir ürünün markasıdır.
kVS iki yıl, VSOP dört yıl, XO da altı yıl yıllanmış konyaklar için kullanılan tanımlamadır. VS ve VSOP partilemek için, XO ve üzeri konyaklar ise tatmak için güzel konyaklardır.
kKonyak birçok yılın üretiminin harmanlaması ile elde edilir. VS, VSOP veya XO tanımı harmandaki en genç konyağın yaşı ile belirlerir.
kCognac ismi sadece Fransa’nın Cognac isimli bölgesinde, geleneklere uygun yapılan damıtık içkiler için kullanılır. Dünyanın gerisinde aynı sistem ile üretilen içkiler brandy olarak adlandırılırlar. Bundan dolayı tüm konyaklar brandidir ama brandiler konyak değildir.
kKonyak yemekten önce de, sonra da gayet güzel içilir. İsterseniz buzla serinletin. Bence genç konyaklar soğutularak, yıllanmış konyaklar ise oda sıcaklığında içilmelidir. Ama asla ısıtarak değil.
kKonyak viskiye göre daha sıcak bir iklimde fıçıda beklediğinden daha kısa sürede olgunlaşır, yani viskide 12-18 yıl yıllanmış viski alışıldık bir durumken, konyakta çok çok yıllanmış demektir.
* * *
k40-50 yıl sonra konyak fıçıdan alınıp cam damacanalara aktarılır ve imalathanede cennet, ‘paradis’ olarak adlandırılan bir bölümde özel harmanlarda kullanılmak üzere saklanır.
kKonyak üreticileri üzerlerine yapışmış bu efsanelerden kurtulmak için çok çaba gösteriyorlar. Yeni kuşak ürünlerde daha çarpıcı renkler kullanılıyorlar, barmenler birçok kokteyl yaratıyorlar. Ben ise viskiye bir alternatif olarak içiyorum. Bazen sadece gazozla karıştırıp bardağa bir dilim de lime atıyorum. Yaz akşamları harika oluyor.

.