3 hilalli AK Parti

Gezi Parkı eylemlerinin ilginç ittifak ve ayrışmalara da yol açtığı görülüyor. Bunun en dikkat çekici örneklerinin başında AK Parti-MHP yakınlaşması geliyor. 'Çözüm Süreci'nde neredeyse birbirine giren iki parti Gezi Parkı'ndan sonra 'aynı dağın yeliyiz' modunda...

Gezi Parkı eylemlerinin ilginç ittifak ve ayrışmalara da yol açtığı görülüyor. Bunun en dikkat çekici örneklerinin başında AK Parti-MHP yakınlaşması geliyor. ‘Çözüm Süreci’nde neredeyse birbirine giren iki parti Gezi Parkı’ndan sonra ‘aynı dağın yeliyiz’ modunda... Dün, AK Parti’nin düzenlediği ‘Milli İradeye Saygı’ mitinginin belki de en çarpıcı göstergelerinden birisi bu duygudaşlık görüntüleriydi. Ellerinde 3 hilal bayraklı ülkücüler Sincan girişinde karşıladı Başbakan Erdoğan’ı. Başbakan konuşurken devasa bir 3 hilalli pankart açıldı. Bir ara yan tarafta hareketlenmeler oldu. Meğer, Nazım Hikmet’in ünlü “Sen Yanmazsan, Ben Yanmazsam...” dizesi yazılı, Erdoğan resmi ve 3 hilalli pankart açılıyormuş. Başbakan, 3.5 yaşındaki torununun bile “Dik Dur Eğilme” sözünü ezberlediğini söylemişti meydanda. “Dik Dur Eğilme, Ülkücüler Seninle” pankartı açan kalabalığa Başbakan ilgisiz kalmadı. O yöne dönüp MHP’lilere özel teşekkür ve selamını iletti. Saadet Partisi ve BBP’lilere de kürsüden teşekkür edilmişti ama meydana yansıyan ‘ülkücü’ desteği enterasandı. Bu kalabalık kitle ve ‘milliyetçi’ kompozisyonda Melih Gökçek’in etkisi akla geliyor. Son olaylardan sonra adaylığı ‘garanti’lediği konuşulan Gökçek’in, geçmişte sıkça denediği CHP’ye karşı sağ oyları toplama stratejisinin meydana yansıdığını söylenebilir.
AK Parti’nin miting için seçtiği yer 28 Şubat sürecinde tankların geçtiği Sincan. Burası Ankara’nın en muhafazakar ilçesi. AK Parti ve MHP oylarını toplarsanız yüzde 80’i aşıyor. Ankara’nın en büyük meydanı hınca hınç doluydu. Ankara’da yapılan belkide en kalabalık mitingdi. Bir polis şefi “280 bin kişi” diye tahmin etti sayıyı. Çiseleyen yağmura rağmen sokak aralarına taşan bir kalabalık vardı. Miting için Yozgat, Kırıkkale, Kayseri gibi Anadolu kentlerinden gelenlerin olduğunu da söyleyelim. Miting meydanında çalınan Uğur Işılak’ın ‘Anadolu’ temalı müzikleri kalabalığın ruhunu yansıtıyordu
Gezi Parkı eylemlerini bir anlamda ‘Küresel 28 Şubat’ olarak okuyan AK Parti, yerel seçimler için malzeme sıkıntısı çekmeyecek. Seçim startı verilen Sincan’dan yansıyan mesajlar bunu gösteriyor. Birkaç yerde CNN INT’e tepki pankartı açıldı. Sadece ‘iç’ değil ‘dış’ mihraklar da ‘yuhhh’ sesinden nasibini aldı. Başbakan bu ‘oyun’u partililerin ‘oy’ları ile bozmasını istedi. Kitleyi şimdiden yerel seçim havasına soktu. Mitinge gelenlerin başörtülülere yönelik saldırı, camiye ayakkabıyla girme gibi haberlerden çok etkilendiği belliydi. Ne zaman Başbakan bu olaylara değinse meydandan gürültülü tepki yükseldi. Öyle görülüyor ki, yerel seçimlere kadar park, bahçe, AVM kadar 28 Şubat dönemini hatırlatan konu başlıklarını tartışacağız.
Başbakan konuşma yapacağı platforma kalabalıklar arasından yürüyerek çıktı. Arkasında bakanlar, yöneticiler dizildi. Melih Gökçek, Egemen Bağış gibi isimler sürekli fotoğraf çekip, twit attı. Miting meydanında CHP’li Levent Gök’e dönük bir pankart dikkat çekiciydi. O Pankartta, “Sen polise ana-avrat küfrettin ama biz annenin ellerinden öpüyoruz” yazıyordu.