Annan Planı değil, futbol yaptı

Kıbrıslı Rum ve Türk futbol federasyonları tek çatı altında birleşiyor. FIFA ve UEFA, tarafları 5 Kasım'da Zürih'te buluşturacak. Türkiye gelişmelerden memnun: Güven arttırıcı bir adım.

Siyasetçilerin yapamadığını spor başardı. Annan Planı’nın birleştiremediği Kıbrıs’ı ‘futbol’, tek çatı altında bir araya getiriyor. Türk ve Rum futbol federasyonlarının bir süredir yürüttükleri çalışmada sona gelindi. Türk ve Rum futbol federasyonları ‘Kıbrıs’ adıyla birleşiyor. Böylece, KKTC en azından futboldaki ambargoyu delmiş olacak. 1983 yılında ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) BM ülkeleri arasında sadece Türkiye tanıyor. KKTC’li sporcular bundan dolayı uluslararası karşılaşmalara çıkamıyor. Türk takımları hazırlık maçı için dahi KKTC’ne gidemiyordu.

Kıbrıslı Türk ve Rumların futboldaki bu işbirliği adımı Uluslararası Futbol Federasyonu FIFA ile garantör ülkeler Türkiye ve Yunanistan tarafından da destekleniyor. FIFA’nın çağrısı üzerine Türk ve Rum tarafı 5 Kasım’da Zürih’te bir araya gelecek. Bu görüşmede Kıbrıslı Türk sporcularına uluslararası arenaya çıkma şansı doğuracak bu gelişmenin kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Daha önce iki kez görüşen Kıbrıslı Türk ve Rum federasyon yetkililerinin üçüncü görüşmede anlaşmaya imza atacağı belirtiliyor.

Futboldan sonra eğitim mi?

Kıbrıs’taki bu sıcak gelişme hükümet tarafından destekleniyor. AK Parti’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta çözümden yana olduklarının altını çizerek, “Bu gelişme, kaynaşma için güven arttırıcı bir adımdır. AK Parti olarak izolasyonların kaldırılmasını istiyoruz. Her türlü kısıtlamanın kaldırılmasını da destekliyoruz” dedi. Çavuşoğlu, futboldan sonra sıranın eğitime gelebileceği işaretini de verdi. Çavuşoğlu, KKTC’nin ‘Erasmus’a dahil edilmesi seçeneğine değindi. KKTC’de sadece sporcular değil öğrenciler de izolasyondan olumsuz etkileniyor. Erasmus, öğrenci değişim programı olarak biliniyor. KKTC’nin ‘Erasmus’ programına dahil edilmesi başka ülkelerle öğrenci, öğretim görevlisi değişimine kapı aralıyor.

KKTC, 1983 yılında kuruldu. BM tarafından tanınmayan KKTC’yi tanıyan tek ülke Türkiye. ‘De Jure’ olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bağlı ‘de facto’ yani fiili devlet olarak bilinen KKTC’ye yoğun izolasyon uygulanıyor. KKTC, Rumların “hayır” oyundan dolayı hayata geçmeyen Annan Planı’na “evet” demiş ve bu sayede uluslararası kamuoyunda sempati toplamıştı. Yaklaşık 10 yıl önceki bu oylama sonrası bazı alanlarda izolasyonlar esnetildi. KKTC, spor ambargosundan dolayı hiçbir uluslararası karşılaşmada yer alamıyor. Türk futbol takımları resmi ve hazırlık maçının yanı sıra kamp yapmak için bile KKTC’ye gidemiyordu.