Baraj altından 'çatı'ya çıkabilir!

Muhalefetin, 'köşk' için aradığı ortak aday profiline en çok 'merkez sağ' siyasetçiler uyuyor. 12 yıldır baraj altındaki 'merkez sağ' ağustosta 'çatı'ya çıkabilir!
Baraj altından 'çatı'ya çıkabilir!

MHP lideri Bahçeli, cumhurbaşkanı adaylığı için ortaya attığı çatı adayı formülü için eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile de görüşmüştü.

Soma faciasının kısa süreliğine unutturduğu cumhurbaşkanlığı seçimi yeniden gündemin ilk sıralarına oturuyor. AK Parti’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı kesin gibi görülse de resmi açıklama için acele edilmeyecek. Muhalefet cephesi Başbakan Erdoğan’la sandık yarışına girebilecek aday arayışında rotasını 'merkez sağ' isimlere çevirdi. İktidar ve muhalefet birbirini kollarken adayların 10 Haziran öncesi açıklanması zor görülüyor.

'Çatı' aday umudunu sürdüren CHP ve MHP, toplum kesimleriyle müzakere sürecini devam ettiriyor. MHP lideri Bahçeli, eski ve mevcut cumhurbaşkanları ile başlattığı görüşme trafiğini AK Parti ve BDP dışındaki partilerle de sürdürecek. Bahçeli, bazı sivil toplum kuruluşlarıyla da görüşecek. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise BDP dahil bütün muhalefet partilerinin yanı sıra işçi, işveren temsilcileri ve bazı kitle kuruluşlarıyla da görüşecek. İki lider de ziyaret ettiği kişilerin görüşünü alıyor. CHP ve MHP de şu anda herhangi bir isim dikte etmiyor. Bunun yerine MHP liderinin geometrik şekillerle CHP liderinin de özellikleriyle tarif ettiği 'profil' üzerinde duruyor. Muhalefetin adeta 'robot resim' olarak çizdiği çerçevinin adresi merkez sağ olarak bilinen siyasetçiler görülüyor.

Merkez sağ partiler ANAP ve DYP, AK Parti’nin tek başına iktidara geldiği 2002 yılında sandığa gömülmüştü. Merkez sağ partiler siyaset sahnesinden silinmiş olsa da o partilerde yetişen siyaseçiler son dönemde kıymete bindi. CHP ve MHP’nin olası cumhurbaşkanı adayları olarak lanse edilen isimler arasında çoğunlukla bu siyasetçilerin adı geçiyor. Kılıçdaroğlu’na da Bahçeli’ye de bir kısmı aktif siyasetin dışında olan 'merkez sağ' isimlerin 'köşk' adayı olarak önerildiği biliniyor. Bu siyasetçilere olan yöneliş CHP ve MHP’nin çekidek oylarıyla 'köşk' seçimine ilk turda havlu atacağı inancına dayanıyor. Yerel seçimlerde Ankara’da Mansur Yavaş’ın gösterdiği başarıyı model olarak gösterenler Erdoğan karşısında ancak CHP ve MHP ile birlikte bir miktar AKP tabanından oy alabilecek adayın seçim kazanabileceğini söylüyor. Bu 'profil'e en uygun isimlerin de merkez sağda olduğu, yarışın ikinci tura taşınması halinde şansın artacağı varsayılıyor. 

Cumhurbaşkanı adaylarının açıklanması için bir aydan uzun süre bulunuyor. AK Parti’de Başbakan’ın adaylığı büyük oranda kesinleşmiş görülse de Erdoğan sonrasına dönük mimari henüz netleşmedi. AK Parti, muhalefetin işini zorlaştırmak için adaylık açıklamasında acele etmiyor. Başbakan Erdoğan’ın aday olması halinde resmi açıklamanın 15 Haziran’ı bulabileceği konuşuluyor.

Muhalefet partileri ise şimdilik 'istişare' mekanizmalarını işletiyor, farklı kesimlerle görüşüyor. CHP ve MHP’nin ortak bir 'çatı' adayı üzerinde anlaşması çok kolay görülmüyor. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, görüşmelerini bitirdikten sonra bir araya gelip, 'çatı' üzerinde işbirliği yolu arayacak. Beklendiği gibi isim üzerinde uzlaşma olmazsa her parti kendi adayını çıkaracak. CHP ve MHP’nin aday açıklama tarihinin de 10 Haziran’dan önce olmayacağı söyleniyor. HDP de ilk turda aday çıkaracağını açıklamıştı.