Erdoğan'ın adaylığını Gül mü açıklayacak?

Ankara kulisleri bu üç iddiayı konuşuyor: Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığını, Gül açıklayacak. Erdoğan'ın eleştirileri sonrası istifa kararı alan MB Başkanı Başçı'yı, Ali Babacan engelledi. Çankaya Köşkü müze oluyor.
Erdoğan'ın adaylığını Gül mü açıklayacak?

Muhalefet 'çatı adayı' arayışını sürdürürken iktidar partisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kararını bekliyor. Muhalefetin ajandasında öne çıkan bir isim yok. AK Parti’nin adayının ise büyük bir sürpriz olmazsa Başbakan Erdoğan olacağı görülüyor. İktidar partisi malumu ilan etmek için biraz da 'taktik' gereği haziran ayının ortalarına kadar bekleyecek.

Başbakan Erdoğan beklendiği gibi aday olursa bunu ilk kim açıklayacak? Bu isim Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olabilir mi? Bu sorulara cevap vermeden önce 7 yıl öncesini hatırlayalım. AKP’nin o zaman da bugünkü gibi iki 'muhtemel' adayı vardı: Erdoğan ve Gül. Yine bir dizi 'istişare' mekanizması işletildi. Karar günü gecesi Başbakan Erdoğan MKYK ve MYK’yı topladı. Gül ile de baş başa görüştükten sonra karar verildi. Açıklama için sabahın olması beklendi. Erdoğan, partisinin grup toplantısında, “Adayımız kardeşim Abdullah Gül” diyerek açıklamayı yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 7 yıl sonra benzer jesti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için yapacağı konuşuluyor. Gül, konumu gereği bunu bir partinin toplantısında yapamaz. Bunun yerine örneğin bir kabul sonrası kendisine sorulan soruya “AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayının Recep Tayyip Erdoğan kardeşim olmasını destekliyorum” anlamına gelecek sözler söyleyebilir. Erdoğan’ın adaylığının bu şekilde açıklanması parti kurmaylarınca önemli bulunuyor. Bu sözlerin partinin 'birlik ve beraberliği'ne katkı sağlayacağına inanılıyor. Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için 20 milletvekili imzası gerekiyor. Erdoğan’ın AKP milletvekillerinin ortak imzasıyla aday gösterileceği, bazı sivil toplum kuruluşlarının da gazete ilanlarıyla buna destek vereceği söyleniyor .

Erdoğan 'AK Saray'a, Köşk 'Müze'ye
Ankara’da iki yıldır görkemli bir binanın inşaatı sürüyor. Atatürk Orman Çiftliği içerisinde 150 dönüm üzerine yapılan devasa bina resmiyette 'Yeni Başbakanlık Binası', halk arasında ise 'AK Saray' olarak geçiyor. Silueti iyice belirginleşen bina bitmek üzere. Ağustos ayında hizmete hazır hale gelecek. Binanın bitim tarihi dikkat çekici. Cumhurbaşkanlığı seçimine yetişiyor. Yetişmek zorunda çünkü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ağustos sonrası çalışmalarını burada sürdürmek istediği biliniyor. Bu sözlerden Erdoğan’ın 'köşk' adayı olmayacağı anlamı çıkmasın. Erdoğan’ın kafasındaki planın yeni Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak bu bina olduğu söyleniyor. Burası bir nevi 'Devlet Başkanlık Sarayı' olarak kullanılacak. Cumhurbaşkanı, başbakan ve başbakan yardımcıları ile üst düzey bazı bürokratların makamları burada olacak. Eğer Erdoğan cumhurbaşkanı adayı olur ve seçilirse Çankaya Köşkü ne olacak? Bunun formülü de bulunmuş. 1932 yılından bugüne kullanımda olan Atatürk ve İnönü’den Gül’e kadar 11 cumhurbaşkanının ikamet ettiği 'köşk’ün 'müze' yapılması düşünülüyor.

Başçı ve Turan’ın istifalarını Babacan mı durdurdu?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde alışılmadık bir şey yapıyor. Ekonomik performans ile sürekli övünen Başbakan ve ekibi ekonomi bürokrasisini eleştiriyor. Eleştirilerin odağında Merkez Bankası var. Faiz indirimi yapmadığı için topa tutuluyor Erdem Başçı ve ekibi. Başçı’nın bağlı olduğu bakan ve aynı zamanda çocukluktan bugüne arkadaşı olan Ali Babacan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaklaşımı ise daha farklı. AK Parti kulisleri ve sosyal medyada daha ağır eleştiriye uğrayan diğer kurum ise İMKB. Bir zamanlar Babacan’ın alternatifi olarak görülen İbrahim Turan, parti içinde 'ihanet'le suçlanacak kadar ağır dille eleştiriliyor. Turan’a Başbakan Erdoğan’ın da kızgın olduğu iddialar arasında.

Erdem Başçı ve İbrahim Turan’ın bu yaylım ateş karşısında istifanın eşiğine geldikleri söyleniyor. Her iki ismin de istifa etmek istediği ancak Ali Babacan tarafından en azından 'şimdilik' kaydıyla engellendiği konuşulmaya başlandı.

THY rötarı Kılıçdaroğlu’na kitap bitirtti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün kötü bir sürpriz yaşadı. İstanbul’dan Ankara’ya dönüş için bindiği THY uçağında 3 saatlik rötar yaşadı. Bu gecikme Kılıçdaroğlu’nun programını altüst etti. Randevularla beraber partisinin MYK toplantısı da iptal edilmek zorunda kaldı. Bu 'rötar'ın Kılıçdaroğlu’na tek bir faydası oldu: Uzun süredir okumak istediği bir kitabı bitirtti bu gecikme. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in anlattığına göre Kılıçdaroğlu uçağın kalkışına kadar boş durmamış. Yanında taşıdığı 'Diktatörlüğün Psikolojisi' kitabını bitirmiş.