Eve, hayata, siyasete dönüş için yeni yol haritası

Diyarbakır'da bakanlar önemli mesajlar verdi. Başbakan Yardımcısı Atalay, "Dönüş için somut, sonuç alıcı bir yol haritası hazırlanıyor" dedi.
Eve, hayata, siyasete dönüş için yeni yol haritası

Diyarbakır'da çözüm süreci çalıştayı

Diyarbakır’da üç bakan, akademisyen, gazeteci ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı, ‘Yeni Türkiye‘nin Açılan Kilidi: Çözüm Süreci Çalıştayı’nda çok önemli mesajlar verildi. Çalıştayda konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, çözüm sürecinde hükümetin yeni yol haritasına dair açıklamalarda bulundu. Âlâ, “Görüşmeler önceden de oluyordu ama başka ülkelerin aracılığıyla. Biz artık doğrudan görüşüyoruz” derken, Atalay, dağdakilerin geri dönüşünden siyasete girmesine kadar her konunun değerlendirildiğini vurguladı. Atalay, “Gerekirse yeni yol haritası için yasal düzenleme de yapılır, Meclis’e de gidilir” dedi.

Dün Diyarbakır’da yapılan çalıştayda konuşan İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, “Eski Türkiye’nin sistemi sorun çözmüyor, sorundan besleniyordu. Çünkü bu sistem düşman yoksa bile kendisine düşman üretmek üzere kodlanmıştır. Her kesimi ihtiyaç duyduğunda öteki, düşman olarak tanımlayıp üzerinden kendi varlığını idame ettirmiştir” dedi. Âlâ, Türkiye’nin kendi meselelerini kendisinin çözmeye karar verdiğini vurguladı ve ekledi: “Eski sistemin en önemli besin kaynağı olan Kürt sorununda da insiyatif almaya, sonuçlandırmaya karar verdi. Taarruzlar başladı ama biz provakasyonlara değil yapacaklarımıza odaklanmış durumdayız. Her şey olabilir, uluslararası çabalar, değişik aktörler devreye girebilir, biz görevimizi yaptığımız sürece bunların hiç önemi yok, biz önümüze yol haritamızı koyuyor çalışıyoruz. Sistemi dönüştürürken toplumu devreye soktuk, gördük ki Türkiye’nin Kuzeyi’nde Güneyi’nde Batısı’nda Doğusu’nda akil adamlar programı uygulanınca vicdanlar aynı dilden konuşuyor.”

Sonuç alıcı yol haritası

Başbakan Yardımcısı Atalay ise çözüm sürecinin yeni yol haritasına dair önemli ipuçları verdi. “Somut ve sonuca götürücü” yeni bir yol haritası üzerinde çalıştıklarını ifade eden Atalay, “Eğer yol haritası gerektiriyorsa yasal düzenlemeler de yapılacak, Meclis’e de gidilecek” diye konuştu. “Çözüme mecburuz” ifadesini kullanan Atalay, “Hayata, eve, siyasete dönüşler, bütün hepsi değerlendiriliyor” dedi. Atalay, Öcalan’ın İmralı’ya giden HDP heyetiyle verdiği mesajları da önemli bulduklarını ifade ederek, “Bunlar bizim de düşüncelerimiz” dedi ve şu mesajları verdi: “Biz aslında devleti, kurumları kendisiyle hesaplaştırdık. Geçmişiyle, geçmişte yaptıklarıyla yüzleştirdik. Yapılan yanlışlıklar, haksızlıklar, zulümler, yasaklar, korkular, tabular, endişeler, faili meçhuller, bütün olumsuzlukları tekrar gözler önüne serdik. Kararlı, sabırlı, dikkatliyiz, ama samimiyet ve güven tesisi olmadan mesafe almakta zorlanırsınız. Tam yeni adımlar atılacakken bölgede hareketlilik başladı, yol kesmeler vs, bunları açıklamakta ve anlamakta zorlanıyoruz. Güvenlik birimlerimiz sürecin hassasiyeti nedeniyle çok temkinli, dikkatli, çünkü bizim talimatımızdır o, ama bu hassasiyetin dikkate alınması gerekir. Süreci yürütenler samimiyet sınavından geçiyor. Anneler olayı şaşkına çevirdi, ezberleri bozdu, bunu devrim olarak görüyorum, çok rahatsız oldular. Belediye eşbaşkanı bayan, meydanları dar ediyor analara, bir eşbaşkan para aldıklarını söylüyor, bir başkası örgüte katılmış daha ne istiyorsun diyor, başka birisi kendileri gitti diyor. Bunların hiçbirisini örgüt söylemiyor, siyaset kesimi söylüyor. Ben bunu çok önemli görüyorum. Çözüm sürecini yürütenler bunları söyleyemez. Örgütten daha örgütçü olarak süreci yürütemezsiniz. Siyaset kesimi farklı olacak, aksi halde Kandil’de örgüt liderleriyle görüşürler.”

Kürt sorunu çözülürse Ortadoğu’ya barış gelir

Bakan Mehdi Eker: Gelinen noktada şunu biliyoruz: Tarihsel olarak bu mesele, sadece Türkiye’yi, Türkiye’de yaşayan Türkleri ve Kürtleri ilgilendirmiyor. Bütün Ortadoğu’yu yakından ilgilendiriyor, biz bu sorunu çözdüğümüzde bütün Ortadoğu barışla buluşur. Kürt sorununu çözmeye çalışırken Türkiye’de bir de ‘Türk sorunu’ yaratmamaya özen göstermek gerekir. Bu da önemli. Meseleyi anlamlı ve tarihsel kılan da bu, buna da dikkat edeceğiz.

Ekrem Erdem: Destek her geçen gün artıyor, anneler çocuklarını istiyor, eskiden tepki veremiyorlardı. çözüm sürecinin sonucu olarak anneler seslerini yükseltip, çocuklarını arama cesaretini gösterebiliyorlar. Çözüm sürecinde dönüşü olmayan bir yola girilmiştir, harcanan emekler boşa gitmeyecektir.

Ahmet Aydın: Çözüm sürecinde kritik eşik aşılmıştır. Çatışmalı ortamın sona ermesi, ölümlerin durması, şehit haberlerinin gelmemesiyle oluşan huzur ortamını artık vatandaş satın almıştır, tadına varmıştır. Bu nedenle de sürece destek vermektedir.

Evladı koparılmak istenen tüm annelerin sesini yükseltmesi de önemli. Halk çözümü satın almıştır. Halk korkmadan dik bir duruş sergiliyor.

‘Dağdakilerin hepsini eve getirmek istiyoruz’

Bakanlar Beşir Atalay, Efkan Ala ve Mehdi Eker, çocukları dağa götürüldüğü için eylem yapan aileleri ziyaret etti. Ailelerin yaptığının yiğitçe bir tutum olduğunu söyleyen Atalay, “Çocuklarınızı istiyorsunuz. Biz de sizin çocuklarınızı getirmek istiyoruz. Uğraşıyoruz. Esasen bizim amacımız, çözüm sürecinin hedefi, dağdakilerin hepsini evine getirmek. Sadece çocukları değil, büyükleri de dağdan indirelim, evlerine gelsinler. Bugün burada yaptığımız toplantı da bunun içindi” dedi. Bakanlar ailelerle görüşmenin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni de ziyaret ederek, eşbaşkanlar Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile de buluştu.