Görmez'den ince uyarılar

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, lüks hac turlarına gönderme yaparak, "Hac sıradan bir yolculuğa dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya" dedi.
Görmez'den ince uyarılar

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kurban Bayramı öncesi önemli mesajlar verdi. Haccın bir anlamlar ve semboller dünyası olduğuna vurgu yapan Görmez, Müslümanlar arasında son zamanlarda yaygınlaştığı gözlenen lüks yaşama göndermede bulundu, ‘modernize’ tehlikesine dikkat çekti. Mekke’de hac öncesi bir değerlendirme toplantısı yapan Görmez’in sözleri lüks umre ve hac turları yapanlara uyarı niteliğindeydi. Haccın karşı karşıya olduğu tehlikeye işaret eden Görmez, şöyle dedi: “Ulaşım, konaklama, organizasyon sürekli iyileşiyor ama haccın ruhu, bizi iyiliğe, erdeme erdiren asıl yönü zayıflıyor. Kalbimize, kıblegâhımıza, Kâbemize, Kâbe’nin Rabbi’ne yapacağımız yolculuk ile Suudi Arabistan’a yapacağımız yolculuk aynı değildir. Allah’a yolculuk olarak tarif ettiğim hac sıradan bir yolculuğa dönüşme tehlikesiyle karşı karşıyadır.” Görmez, hac ibadetinde son yıllarda ‘bireyselleşme’ yaşandığını da belirtti. Erkek egemen anlayışa hacda bile rastlanabildiğini söyleyen Görmez, kuralları daha iyi yerine getirdiklerini söylediği kadın hacıları övdü.

Hayvana şefkat gösterin
Kurban keseceklerden hayvana eziyet etmemelerini ve çevreye duyarlı olmalarını isteyen Görmez, hayvan kesilmesinin tartışmaya açılmasını yanlış bulduğunu da söyledi. Görmez, “Hayvana bile şefkat gösterilmeli. Süleyman gücüne sahip olunabilir ama bu güç karıncayı incitmeyecek şekilde kullanılmalı” dedi. Görmez, tatile gidenlerin gittikleri yere ‘bayram’ götürmesini istedi.

1 milyon 370 bin kişi sırada

 

Görmez, şu bilgileri verdi: “Bu sene gurbetçilerle birlikte 70 bin kişi Suudi Arabistan’da. Diyanet, hacılara 4 bine yakın personelle hizmet veriyor. Kadın hacı oranı yüzde 55 ile erkeklerden fazla.Türkiye’de 1 milyon 370 bin kişi hac sırası bekliyor. Bu sene kotaya takılan 15 bine yakın insan ile 7 yıl üst üste müracaat eden 76 bin 140 kişi 2014 yılında kurasız hacca gidecek.