Paşanın emri: Dünya kupası ertelensin

İlk yayına başlamasının üzerinden 50 yıl geçmiş. Dile kolay tam yarım asır. TRT, siyah-beyaz tek kanaldan bugün renkli, HD 15 kanala ulaştı.

İlk yayına başlamasının üzerinden 50 yıl geçmiş. Dile kolay tam yarım asır. TRT, siyah-beyaz tek kanaldan bugün renkli, HD 15 kanala ulaştı. Yıllarca ‘okul’ oldu; yolu TRT’den geçmeyen ünlü televizyoncu sayısı azdır. Devlet kanalı oluşu, iktidarlarla ‘mesafe ayarı’ sorunu TRT’yi her dönem tartışmaların odağına oturttu.

TRT’ye ilişkin söylenecek çok şey vardır. Yıllar, iktidarlar değişse de TRT hep tartışılır. İlerde de tartışılacaktır. O tartışmaları bir kenara bırakırsak, TRT yönetiminin bugünlerde farklı bir gündemi var. 50’nci yıl kutlama etkinlikleri yapacaklar. Başlangıcını Genel Müdür İbrahim Şahin, eski genel müdürler ve gazete temsilcilerini kahvaltı masasında buluşturarak yaptı. 3 eski genel müdür gelebilmişti toplantıya. Özellikle Yücel Yener’in anlattığı anılar yakın tarihi anlama dersleri gibiydi. Dinleyenleri güldüren,” yok daha neler” şaşkınlığı verecek cinstendi. Bakın, TRT’de neler olmuş:

- 12 Mart döneminde TV, radyo müdürlerinin hepsi gözaltına alınmış. Gerekçe ‘sıkıyönetim bildirisi’ni vaktinde okumamalarıymış.

- Süleyman Demirel, TRT Genel Müdürlüğü’ne atama yaparken, “Hayırlı olsun. Burası 3 bakanlığa bedeldir” demiş.

- 12 Mart dönemi. Fotofilm merkezinden ‘torpilli’ kameraman TRT’ye alınıyor. 19 Mayıs Stad’ında maç çekimi yapılacak. Yönetmen, “kaleyi çek” diyor. Kameraman futboldan o kadar uzak ki, Ankara Kalesi’ni çekmeye çalışıyor.

- TRT 1982 Dünya Kupası’nı verecek. Bazı maç yayınları iftar saatiyle çakışıyor. TRT çözüm arıyor. Yönetim toplanıyor. Paşa masaya yumruğunu vuruyor: “İspanya’ya yazı gönderelim. Maçlar bir ay ertelensin.”

- Yeni nesiller bilmez. Eskiden TRT’de arıza, aksilik, sansür herhangi bir sebeple yayınlar kesilince ekrana “Necefli maşrapa” görüntüsü çıkardı. Altında ise “yayınımıza bir süre ara vermek zorunda kaldık. Özür dileriz” yazısı belirirdi. İşte bir dönemin simgesi o maşrapalar eski genel müdürlere ‘nostaljik’ bir anı olarak hediye edildi.

TRT nereden nereye?
TRT Genel Müdürü Şahin, 5 yılı aşkın süredir kurumun başında. Döneminde 10 TV kanalı açılmış. Bu sene içerisinde TRT İngilizcede yayına giriyor. Şahin göreve gelince 7500 olan personel sayısı 7050 düşmüş. Yayıncılıkta 50 yaşına giren TRT’ye biraz daha yakından bakalım: TRT, en çok izlenen 5.Kanal. TRT Haber, son 2 yıldır haber kanalları arasında ilk sıradaymış. TRT’nin toplam izleyiciden aldığı pay 7 yılda tüm izleyicide yüzde 125,AB grubunda yüzde 155 artmış. TRT,eskiden 1 reyting altında kalan dizileri yayından kaldırıyormuş. Şimdi ise 2 reyting alt sınır olmuş. TRT’nin ‘para makinası’ TRT Çocuk. En kârlı yatırım olarak görülüyor. Yayınların yüzde 70’i yerli. En yakın rakibine yüzde 40 fark atmış... TRT Çocuk promosyon geliri 2 milyon dolar. TRT, küçük bir kasaba büyüklüğünde. 7 bin kişi çalışıyor. Her yıl her çalışan en az bir eğitim alıyor. TRT, 3 kıtaya tek kanal ile ulaşabiliyordu. Son yıllarda dünya geneli izlenir hale geldi. 10 farklı uydudan 15 kanal ile yurtdışına açıldı. Dünyanın 5 kıtasında TRT yayınları izlenebiliyor.