#Susanadam: Bir Ankara Valisi

Gezi Parkı eylemlerinin merkez üssü İstanbul, şiddet üssü Ankara'ydı. Ancak Vali Alaaddin Yüksel tam bir '#susanadam' rolü üstlendi.
#Susanadam: Bir Ankara Valisi

Gezi Parkı eylemleri Türkiye’yi sarstı. Eylemin merkez üssü İstanbul, şiddet üssü ise Ankara idi. Ankara’da ölen, yaralanan oldu. Araç da ateş de yakıldı. Kennedy’de Diyarbakır plakalı TOMA’lar bile görüldü. Enteresandır, bu süreçte belki en fazla görülmesi gereken kişi ortalıkta yoktu. Ankara Valisi Alaaddin Yüksel tam bir #susanadam rolü üstlendi. Vali Bey, bir aydır ne bir TV’ye ne de radyo ve gazeteye konuştu. Sadece üç yazılı açıklamayla yetindi.

Gezi eylemleri sadece siyasetçiler değil valiler arasındaki yöntem ve usul farklılığını da gösterdi. Olayın patlak vermesinden sonra o sessiz-sedasız görünen İstanbul Valisi’nin aktivitesini izledik. İyi mi yaptı, yoksa kötü mü? Bunu bir kenara bırakalım. Ne yaptığına bir bakalım… Vali Hüseyin Avni Mutlu, twit üstüne twit attı. Bir validen alışık olmadığımız romantizm yüklü kelimelerle seslendi. “Gençler, Gezi Parkı’nda kuş sesleri, ıhlamur kokusu ve arı vızıltısıyla huzurlu bir sabah varmış doğru mu?” dedi, “Aranızda olmak isterdim” sözleriyle empati kurmayı denedi. Yetmedi, sabah-akşam ekrana çıktı. Gençlerle sabahın ilk ışıklarına kadar süren toplantı yaparak aynı masayı da paylaştı. Göreve yeni atanan İzmir Valisi de bazı konulara açıklık getirmek için ekranlarda göründü

Ankara’da İstanbul’dan daha şiddetli geçti gösteriler. Ethem Sarısülük eylem sırasında öldürüldü. Onlarca insan yaralandı. Binlerce insan biber gazı yedi. Kuğulu Park Ankara’nın Gezi Parkı’ydı. Her gece binlerce insan birikti. Kennedy Caddesi’ne barikatlar kuruldu. Kızılay kitlesel gösteri merkeziydi. Şırnak’ta yaşayanlara bile “Ne olacak bu batının hali?” dedirtecek sahneler yaşandı. Sadece eylemciler değil polisler de yaralandı. Ya ‘vandal’lar? Onlar da vardı. Etrafı yakan, ateşe veren, saldırganlık yapanlar… “Güler misin, ağlar mısın?” dedirten görüntüler vardı. Diyarbakır, Van plakalı TOMA’lar Ankara caddelerinde gösterici kovaladı. Bunca şeyi gören gözler belki de en çok görülmesi gereken ismi göremedi: Ankara Valisi Alaaddin Yüksel kayıpları oynadı.

Son günlerde Ankara’da konuşulan bir konu bu. Soru basit: Vali Bey neden ‘#susanadam’ oldu? Soru tek ama yorumlar muhtelif. Kimileri, siyasetin merkezi olan Ankara’da açıklamaların zaten hükümet tarafından yapıldığını, bu yüzden valinin ön plana çıkmadığını söylüyor. Bazıları da Vali’nin tarz ve tercihinin ‘görünmekten çok iş yapmak olduğunu’, bu yüzden sustuğunu savunuyor. Gerçek sebep nedir bilemiyoruz. Bizim bildiğimiz Vali’nin bu süreç içerisinde gelişmeleri merkezden MOBESE kameralarıyla takip ettiği. Hatta, iki-üç gün evine gitmeyip sabaha kadar valilikte çalıştığı….

Refahyol dönemi direnişi

Ankara Valisi’ni #suskunadam görenleri şaşırtacak bir bilgiyi hatırlatalım. Alaaddin Yüksel, 28 Şubat sürecinin #direnenadamı idi. Koskoca hükümete tek başına kafa tutabilmişti. ‘Y Kuşağı’ okurları da düşünerek o günlere bir dönelim. Erbakan-Çiller koalisyonu yani Refahyol Hükümeti işbaşında. İçişleri Bakanı Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürlüğü’ne Trabzon Valisi Alaaddin Yüksel’i getirmişti. Susurluk skandalı patlayınca Ağar istifa etti. Ağar’ın koltuğuna o dönem Çiller’in gözdesi olan Meral Akşener oturdu. Meral Hanım, Yüksel’den hazzetmiyordu. Bir süre sonra da düğmeye bastı zaten. ‘Bakanlık oluru’ ile görevden aldığı Yüksel’i Çankırı’ya atadı, yerine de Hakkâri Valisi’ni getirdi. Fakat o da ne? Bürokrasi tarihinde örneği olmayan bir direniş sergiledi Yüksel. “Kararnameyle geldim, kararnameyle giderim” diye diretti. O zaman Twitter olsa #direnenbürokrat olarak TT olacağı kesindi. Koltuğu bırakmadığı gibi makamı da terk etmedi. DYP’nin ‘Asena’ ruhlu Bakanı Akşener’in tepesi attı. Geceyarısı 03.30’da istihbarat ekibi ve polislerle emniyeti bastı. Yüksel makamda ve kapı kilitliydi. Akşener kararlıydı: “Kırın kapıyı” dedi. Akşener gidip koltuğa oturdu ve genel müdür yardımcılarını çağırarak, “Bundan böyle yeni Genel Müdürünüz Kemal Çelik’tir” dedi. Operasyon tamamdı. Kapı kilitleri de değiştirildi. Bürokrasi tarihine geçen direnişi gerçekleştiren Yüksel yine pes etmedi. Yargıya gitti. Danıştay tarafından iki kez göreve iade edildi. Eski görevine dönemedi ama Çankırı’ya da gitmedi. Balıkesir Valiliğe’ne atandı.

Bu günlerde MHP’li Akşener’in ‘28 Şubat’ın sivil uzantıları’ arasında saydığı Alaaddin Yüksel, 20 yıldır kesintisiz valilik yapıyor. AK Parti’nin gözde valilerinden birisi olduğu da söylenebilir. AK Parti’nin ilk yıllarında İzmir Valisi’ydi. Tam yedi yıl Antalya’da görev yaptı, son üç yıldır da başkent Ankara’nın valisi.