Tel Aviv'e büyükelçi gidiyor

Türkiye-İsrail ilişkilerinde gerginlik yerini normalleşmeye bırakıyor. Mavi Marmara özrü ve tazminatın kabul edilmesinin ardından Türkiye Tel Aviv'e büyükelçi atayacak.
Tel Aviv'e büyükelçi gidiyor

İsrail ile ilişkilerde yeni dönem başlıyor. 9 vatandaşın öldürüldüğü Mavi Marmara saldırısı sonrası kopma noktasına gelen ilişkilerin ‘normalleşmesi’ yönünde ilerleme sağlandı. Dışişleri yetkilileri karşılıklı mutabakata vardı. İsrail özrün ardından tazminat talebini de kabul etti. Türk tarafı son sözünü söylerken, İsrail’de Başbakan Benjamin Netanyahu’nun onayı bekleniyor. Sırada mutabakat metninin ülke parlamentoları tarafından onaylanması ve karşılıklı büyükelçi atamaları olacak.

Mavi Marmara olayı sonrası 4 yıldır en alt düzeyde seyreden Türkiye-İsrail ilişkileri canlanıyor. Bir süredir devam eden görüşmelerde artık sona gelindi. Türkiye, ‘barış’ için 3 şart öne sürmüştü. Daha önce ‘özür’ dileyen İsrail ikinci koşul olan tazminatı da kabul etti. Mutabakata göre İsrail, mağdurlara 21 milyon dolar tazminat ödeyecek.Bunun karşılığında operasyon emri veren ve operasyona katılan askerler aleyhine açılmış olan davalardan vazgeçilecek.

Resmi onay bekleniyor
Türkiye-İsrail anlaşmasının duyurusu için İsrail Başbakanı Netanyahu’nun resmi onayı bekleniyor. İsrail’deki iç politik gelişmelerin yanı sıra El Fetih ile Hamas’ın uzlaşması Netanyahu’nun ağırdan almasına neden olmuştu. Ankara’nın son sözünü söylemesinden sonra İsrail’in cevabı bekleniyor. Netanyahu’nun en kısa sürede imza atacağı tahmin ediliyor. Netenyahu’nun onay vermesinin ardından ‘mutabakat metni’ Türkiye ve İsrail parlamentolarının onayına sunulacak.

Anlaşma metnini parlamentoların kabülü ilişkilerde ‘normalleşme’ nin önündeki bariyerleri kaldırıyor. İlk adım olarak büyükelçi atamaları yapılacak. Anlaşma olasılığına karşı görev yapacak büyükelçi isimlerinin önceden belirlendiği konuşuluyor. Bu atamaların en geç haziran ayı ortasına kadar yapılacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’nin İsrail’e öne sürdüğü üçüncü şart Gazze’ye ambargonun kaldırılmasıydı. Büyükelçilerin göreve başlamasıyla beraber Gazze’ye insani yardım konvoyu gönderilecek. Mısır’daki Sisi yönetimi Gazze kapısını kapatmıştı. Bu yardımların İsrail’in onayı ve Kızılay aracılığıyla yapılacağı konuşuluyor.