Ulusalcı baskısına 'mini revizyon'la yanıt verebilir

Köşk tartışmalarıyla birlikte CHP'de 'ulusalcılar' da yönetime karşı harekete geçti. Kılıçdaroğlu'nun 'mini revizyon' hamlesi yapabileceği konuşuluyor.
Ulusalcı baskısına 'mini revizyon'la yanıt verebilir

Seçim bitti, CHP’de tartışmalar yeniden alevlendi. Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve taraftarları ile ‘ulusalcı’ olarak bilinen isimler kurultay ateşine odun atmaya başladı. Muhalifler seslerini yükseltse de etki alanları sınırlı. Asıl hedefleri 2015 milletvekilliği seçiminde söz sahibi olabilmek. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise rahat görünüyor. Kurultayı seçim sonrasına bırakma eğiliminde olan Kılıçdaroğlu, 3-4 ismi geçmeyecek mini revizyon yapabilir.

Kim, niye itiraz ediyor?
CHP, oylarını arttırdığı yerel seçimde yine de beklentilerine ulaşamadı. ‘Baykalcı’ ve ‘ulusalcı’ olarak tanımlanan sayıları 15’i geçmeyen milletvekili grubu fatura kesme eğiliminde. Bu isimler öncelikle ‘özeleştiri’ istiyor. Mustafa Sarıgül’ün adaylığı, etkinliği, cemaatle yapılan işbirliği, Antalya, Mersin, Artvin’in kaybedilişi itirazlarının odak noktasında. Partinin değerlerinden uzaklaştığını düşünüyorlar. Kılıçdaroğlu, açıktan hedef olmasa da aday belirleme komitesinde yer alan ‘5’li grup’a tepkililer.

CHP’li muhaliflerin şu aşamada kurultay toplama ve genel başkanlık yarışına girme güçleri bulunmuyor. Kısa vadeli beklentileri özeleştiri ve partinin ideolojik kimliğine dönüş adımları. Bunun somut göstergesini yönetimde revizyon ve CHP kimliğini yansıtan bir ismin cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesinde görüyorlar.

Muhalifler, kurultayın bu sene toplanmasını talep ediyor. Kurultayda bir ‘lider’ değişimi zor olduğu için ‘kadro’ değişimi beklentisi yaygın. Buradaki asıl amaç, 2015 genel seçimleri. Şu anda muhalif bilinen isimlerin çoğunun yeni dönemde milletvekili listesinde olmayacağı söylenebilir. Sesini yükseltenler aday listeleri hazırlanırken söz sahibi olmak, daha da önemlisi o listedeki yerini garantiyi almak istiyor.

Kılıçdaroğlu: Kimseyi yedirmem
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ekibine sahip çıkıyor. CHP’nin yönetim kademelerini tek tek toplayan Kılıçdaroğlu’nun eleştiriler karşısında “Kimseyi yedirmem” tavrını gösterdiği söyleniyor. Kılıçdaroğlu’nun hafta sonu il başkanlarıyla yapacağı toplantı önemli. ‘Küçük kurultay’ havasında geçecek toplantıdaki eğilim yol gösterici olacak. Buradan kurultay talebi çıkması beklenmiyor. Ancak, bazı isimlere dönük eleştiriler yükselebilir. Kılıçdaroğlu’nun toplantının havasını da alarak 3-4 kişiyi kapsayan mini revizyona gidebileceği konuşuluyor. Kılıçdaroğlu, mayıs ayının ilk haftasında da CHP Kadın Kollarıyla bir araya gelecek.

CHP’nin normal kurultay tarihi 2014. Parti içi muhalifler kurultayın bu sene yapılmasında ısrarcı. Kılıçdaroğlu ise tüzüğün verdiği yetkiyi kullanarak kurultayı 2015 seçimi sonrasına bırakma yanlısı. “Kurultaydan çekinmiyorum” diyen Kılıçdaroğlu, iki seçimin yapılacağı bir dönemde partinin enerjisini kurultaya harcamasının doğru olmayacağı düşüncesinde.

CHP’nin ‘köşk’ adayı kim olacak?
CHP’de Kılıçdaroğlu yönetimi ile muhalifler arasındaki bir diğer uyuşmazlık ‘köşk’ adayının profili konusunda. Kılıçdaroğlu ekibi Ankara’da Mansur Yavaş’ın gösterdiği başarıyı ‘köşk’ seçimine taşımaya kararlı. Kılıçdaroğlu, asker ve siyasi profili yüksek isme karşı olduğunu söyleyerek, İlker Başbuğ, Deniz Baykal, Emine Ülker Tarhan gibi ‘olası’ isimlerin önünü kesti. Kılıçdaroğlu’nun aklında Sami Selçuk, Deniz Ülke Arıboğan gibi siyaseten ‘nötr’ isimler olduğu konuşuluyor. Muhalifler ise adayın mutlaka CHP’li ve solcu bir isim olmasını savunuyor.

Kılıçdaroğlu’nun koltuğu rahat görülüyor. İstanbul seçimini kaybetmesi Mustafa Sarıgül fırtınasını şimdilik dindirdi. CHP’li muhalifler Sarıgül’e, Kılıçdaroğlu’ndan daha çok tepkili. Baykal liderlik yarışından çok ‘köşk’ adaylığına yakın duruyor. Bu durumda muhaliflerin tek ‘umudu’ olarak geriye Grup Başkanvekili Muharrem İnce kalıyor. İnce, bazı eleştiriler yöneltse de Kılıçdaroğlu ile bağlarını koparmış değil.