1915'i "İttihatçı dili"nden kurtarmak..

İttihatçılık, etnik temizlik yoluyla meseleleri çözebileceğini sanmıştı. Bu anlayış, önce Ermenileri hedef aldı. Ardından, 1923 Rum Mübadelesi, sonrasında da "Kürtlere ve Alevilere yönelik inkar ve imha siyaseti" olarak devam etti. İttihatçı zihniyetle hesaplaştığını söyleyen bir "siyasi aklın", 1915'i de iyi anlayıp değerlendirmesi gerektiğini kanaatindeyim.

1990 yılında Hamburg Senatosu'nun davetiyle gittiğim kentte, bir enstitüde araştırma yapıyordum. Hamburg'daki enstitünün arşivine bakan görevli kadına, Türk olduğumu söyleyince, "Hangi şehirdensin?" sorusuyla karşılaşınca şaşırdım. Hamburglu bir Alman'ın, benim kentimle ne gibi bir ilgisi olabilirdi?

"Tarsusluyum..." dedim. Bu kez, daha yakınlaşarak, "Benim annem de Tarsuslu" cevabını verdi. Ailesi 1915 Ermeni Tehciri'nde Beyrut'a sürülmüştü. 1918'de Mondros Mütarekesi imzalanıp, Çukurova Fransızlar tarafından işgal edilince doktor olan Tarsuslu Ermeni dede, kentin belediye başkanlığına getirilmişti.

Fransızlarla yapılan Ankara Antlaşması'nın ardından, bölgeden Fransızlar çekilirken; Ermeniler de, yurtlarını ikinci kez terketmek zorunda kaldılar. Arşivdeki görevlinin dedesi ile annesi de Lübnan'a geri dönmüşlerdi.

Annem de, o sırada, Hamburg'ta bizimle birlikteydi. Arşivci kadına, aynı şehirden olan annelerimizi buluşturmayı teklif ettim. "Anneme sorayım" karşılığını verdi. Ben de, kendi anneme sordum. Tereddüt etmeden, "Olur buluşurum" dedi. Onun annesi ise, bu buluşmayı istemedi. Ben, anlayışla karşıladım. Belli ki, geçmişte yaşadıkları acı olayları hatırlamak, yaralarını deşmek istemiyordu.

GÖRMEZDEN GELMEK

1915'de neler olduğunu; uzun yıllar hiç konuşmadık, anlamadık. 1980'li yıllarda, Asala cinayetleriyle birlikte bu mesele gündemimize geldi. Hrant Dink ve Etyen Mahçupyan'la birlikte katıldığımız bir TV programında, eski büyükeçilerden Candan Azer de vardı. Geçenlerde yitirdiğimiz Azer, Dışişleri'nin Kafkasya uzmanlarındandı. Soyadından da anlaşıldığı gibi, Azeri bir geçmişe de sahip olan Candan Azer; deneyimli bir diplomat olarak, Asala suikastlarına kadar, bu konuda hiç bir bilgiye sahip olmadıklarını itiraf etti.

ONLAR BİLİYORDU

Tabii, bizim görmezden geldiğimiz acı geçmişi; yerinden yurdundan olan, 1915 Tehcirinde büyük çoğunluğu yollarda uğradıkları saldırılarla, hastalıklarla ve açlıkla yok olan insanların hayatta kalanlarının torunları, çocukları hafızalarına nakşetmişler. Onlar biliyorlar.

Dünyanın dört bir yanına yaptığımız yolculuklarda, onlarla karşılaştık. Yürek yakan öyküler dinledik. Acılar bazılarını sertleştirmiş, Türklere yönelik ağır yargılar benimsemişler.

Öğrendikçe ve diasporadaki Ermenilerle temasa geçtikçe, sertlikler yumuşayabiliyor. Daha insani bir ilişkinin koşulları oluşabiliyor. Yolu açanların başında, Hrant Dink geliyor. "Önce temas edelim" diyordu Dink.

Bir grup aydının öncülük ettiği, "Ermeni acılarını anlama ve 1915'i sorgulama" çabaları, etkili oldu. "Devlet içindeki yok sayma refleksi", bir değişim geçirdi. Karşılıklı ilişkiler gelişti, Cumhurbaşkanlığı düzeyinde ziyaretler yapıldı. Ermenistan- Türkiye sınırının açılması, bu sürecin en önemli hedeflerinden birisiydi. Rahmetli Hrant'ın da, en çok arzu ettiği gelişmelerdendi bu.

Geçen yıl, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Ermenilerin torunlarının acılarını paylaştığını söylemesi; önemli ve olumlu bir adımdı.

Ancak, gelişmeler, gelip bir kritik nokta olarak, "Soykırım" sözcüğünde düğümleniyor. Hrant'ın yaklaşımını hatırlatmak isterim: "Benim bunun soykırım olduğu konusunda hiçbir şüphem yok, ama 'Önce bunu kabul edin' diyerek başlamayı doğru bulmuyorum. Önce tanışalım, konuşalım birbirimize dokunalım..."

Yaşananların ne olduğunu anlamak; siyasi bir meseleden önce, hukuki ve insani bir meseledir. Yapılan, "bir halkın toptan imhasına yönelik bir devlet kararının uygulanması"dır. Nedenlerini tartışabiliriz. Değişik çıkarımlar yapabiliriz. O yıllarda Ermenilerin bazı yörelerde yaptığı katliamları da konuşabiliriz. Bunların hiçbiri, yaşanan acı gerçeği ortadan kaldırmaz elbette.

TALAT PAŞA'NIN DEFTERİ

Bu köşede bir kaç kez yazdığım gibi gerçek; bu programı bizzat yöneten Talat Paşa'nın defterinde, açıkça ortaya çıkıyor. Onun kayıtlarına göre, 1915 Tehciri öncesi ve sonrasıyla, Ermeni nüfusunun 1 milyon 100 civarındaki bölümü yok olmuştur. 6 yıl önceki yazımda şunları aktarmıştım: "Resmi hesaplara göre Tehcir’den sonra Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Ermenilerin sayısı 972 bin azalmıştır. Bazı kayıtların eksik tutulması ihtimali üzerine yapılan hesaba göre ise, bu rakam yaklaşık 1 milyon 100 bin’dir.
Bu rakamlar Tehcir’in bir numaralı sorumlusu kabul edilen Talat Paşa’nın defterlerindeki hesaptır. 1 milyon civarında Ermeni, Tehcirle birlikte Osmanlı topraklarından eksilmiştir."

İTTİHATÇILARIN ZİHNİYETİ

Bu tabloya baktığımız zaman, bir devlet kararından, "bir halkın merkezi bir kararla yok edilmesi"nden söz edebiliyoruz.

İttihatçılık, etnik temizlik yoluyla meseleleri çözebileceğini sanmıştı. Bu anlayış, önce Ermenileri hedef aldı. Ardından, 1923 Rum Mübadelesi, sonrasında da "Kürtlere ve Alevilere yönelik inkar ve imha siyaseti" olarak devam etti.

İttihatçı zihniyetle hesaplaştığını söyleyen bir "siyasi aklın", 1915'i de iyi anlayıp değerlendirmesi gerektiğini kanaatindeyim.

"Yeni"nin temellerini sağlam bir şekilde atabilmenin ve gerçekçi bir kimlik geliştirmenin yolu, geçmişi cesur bir gözle değerlendirebilmekten geçiyor.

Yetkililerin, Talat Paşa komitelerinin ne anlama geldiğini de düşünmelerini öneriyorum...

http://www.radikal.com.tr/1337571133757110

YORUMLAR
(10 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

İttihat ve Terakki kimdir, nedir, ne işe yarar - prevultion

Tamam, tehcir kararı savaş esnasında verilmiştir. Okeydir, Ermeni çeteleri de rahat durmamıştır. Kabul edelim, ermeniler tarafından katledilen Türkler de vardır. Ama, herşeye rağmen sayılar tartışmalı da olsa, yüzbinlerce insan tehcire zorlanmıştır. Maalesef kurunun yanında yaş da yanmıştır. Hamasi demogoji yapmaya gerek yok, tehcir abartılı bir tepkidir. Tehcir kararını alanlar İttihat ve Terakkinin A kadrolarıdır, yani Enver Paşa ve avanesi... İttihat ve Terakki'nin B kadroları da Mustafa Kemal Paşa ve şurekasıdır. CHP, İttihat ve Terakki içinden doğmuştur. Yeni kadrolar yetiştikçe eski İttihatçılar teker teker tasfiye edilmiştir. Mustafa Kemal Paşamız, hazretlerimiz, Sakarya'dayken olası bir Yunan mağlubiyetinde, Anadolu'ya tekrar girmek için hazır bekleyen Enver, Batum'dadır...Velhasıl kelam İttihat ve Terakki genç devletin kaderidir. Kemal Paşa, Yunan'ı yendi B kadroları hakim oldu. Yenilseydi Enver Paşa gelecek A kadroları hakim olacaktı. Enver Paşa'nın büstlerini okullarımıza koyacak, Enver'in devrimlerinin ne kadar da modern ve muhteşem olduğu üzerine koca bir resmi tarih kuracaktık... İttihat ve Terakki dilini terketmek maalesef kolay değildir, nitekim İttihat ve Terakki ölmemiştir ruhumuzda yaşamaktadır.

ittihat ve terakki - user407785

oral bey, lütfen artık tarihimizle ilgili bu sübjektif ve aşağılayan üslubunuzu terk edin,inanın artık primde yapmıyor.

4 4 lük taraf - user416787

Bugünkü yazınız yine çaktırmadan iktidara övgü. çalışlar nolur bir defa olsun tarafsız AKP,TEK ADAM,BAŞĞANLIK güzellemesi yapmayan bir yazı yazın ya da HAVUZ KANALLARINDA bir kez muhalefet edin. hiç değilse uğrunda yıllarca hapis yattığınız eski SOLCU günleriniz için

zihniyetmi? - efeg27

Yahu Oral bey sizin yıllardır hemen her yazınızda canhıraş savunduğunuz AKP nin ittihat terakkiden ne farkı var? RTE nin Enver paşadan ne farkı var? tehciri planlayıp organize edenlerle bugünkülerin farkı ne? farkındamısınız bilmiyorum ama bugün aynı şartlar oluşssa tanrı gibi taptığınız RTE aynı kararı kendine muhalif olanlar için almaktan zerre tereddüt etmeyecektir. Birde Talap paşanın kayıtlarında 1 milyon Ermeni varda neden bu olayın nedenleri ve katledilen Türklerin sayısı yok ,hiç düşündünüzmü ?

İttihatçı zihniyet - muratcelik123

İttihatçıların kurduğu 1908 meclisi mebusanına bak Oral Çalışlar. Bütün etnik kökenler nüfusu "nispetinde" temsil ediliyor her anlamda "eşitlik" sağlanmış. İttihatçıların kabinesinde iki ermeni bakan var. İttihatçılar şartların (1. dünya savaşı / alman genelkurmayınıın baskısı / ilerleyen rus ordusu / taşnakların dağıttığı komşunuz türkse / müslümansa öldürün bildirgeleri vs.vs.) baskısıyla bu korkunç soykırım suçunu işlediler ve Anadoluyu kan gölüne çevirdiler. Peki AKP neden IŞİD'i islahlandırdı? Neden Suriyeyi ve Irakı kan gölüne çevirdi? Hiçbir açıklaması yok. İttihatçıları aklamak değilde anlamak mümkün ama AKPyi anlamak "bile" mümkün değil...

Üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim adını veren - muratcelik123

Zihniyet ittihatçı zihniyetle hesaplaşacakmış. Oral Çalışlar komiksin vesselam. Ayrıca 1923 Rum mübadelesi nasıl oluyorda etnik temizlik kapsamına giriyor? Malum bu mübadeleyi Milletler Cemiyeti yani bugünün Birleşmiş Milletleri "önermişti" ve "karşılıklıydı". Bu etnik temizlikse aynı etnik temizliği "Yunanistanda" yaptı. Üstelik "evet" ermeniler 1915'te Anadoluda "soykırıma" maruz kalmıştır ama türklerde 1912'de balkanlarda "soykırıma" maruz kaldılar. 1912deki soykırımda 2.5 milyon türk sürüldü 1 milyonu ise yollarda öldü tıpkı ermeniler gibi. O döneme "bütünsel" yaklaşmak lazım. Üstelik "soykırım" kararını veren bütün ittihatçı "önderler" infaz edilmişken bu hala neyin davası anlamakta zorluk çekiyorum. Burada kimse iyi niyetli değil. Her zamanki gibi ezberlerini aşmakta "zorlanıyorsun" Oral Çalışlar...

Osmanlıyı "aklamak" - muratcelik123

İttihatçılar ne yaptılarsa Osmanlı "emperyalizmini" tekrar canlandırmak için yaptılar. Zira ittihatçılar tıpkı AKP gibi "Neo-Osmanlıcıydı". Osmanlı "emperyalizmini" tekrar ihya etme girişimi uzak geçmişte Anadoluyu yakın geçmişte ise Suriye ve Irakı "kan gölüne" çevirdi. AKPde tıpkı ittihatçılar gibi emperyalist güdülerle hareket ediyor. Bunun doğal sonucuda ortada : Ermeni soykırımı / IŞİD / Suriye ve Irakın kan gölüne dönmesi. İttihatçılar emperyalist politikalarının sponsorluğunu Almanyaya yaptırmıştı AKP ise ABDye yaptırıyor. Bu ülke altı asırlık "Osmanlı emperyalizmiyle" hesaplaşmadıkça bir milim yol katedemez. Tabiki bu "faşizm" Cumhuriyetede bir ölçüde yansıdı ama genede cumhuriyet altı asırlık Osmanlı emperyalizminin / faşizminin "bitişini" temsil ediyor. Basit bir soru "faili" ortaya çıkartıyor aslında : Kılıçdaroğlunu alevi olmakla "itham eden" kimdi?