"3 Fransız terörist öldürüldü"

Türkiye'de "dinci katiller", "İslamcı faşistler" tanımlamaları öne çıkarken, Fransa yönetiminin öldürülen teröristler için "3 Fransız" demesi ve saldırıyı müslümanlara ve İslamiyet'e mal etmeden açıklaması, anlamlı ve dikkat çekici.

Paris'teki dünkü polis operasyonlarının ardından CNN International Televizyonu, resmi makamlardan naklen haberi şu başlıkla verdi: "3 Fransız terörist öldürüldü."

Türkiye'de "dinci katiller", "İslamcı faşistler" tanımlamaları öne çıkarken, Fransa yönetiminin öldürülen teröristler için "3 Fransız" demesi ve saldırıyı müslümanlara ve İslamiyet'e mal etmeden açıklaması, anlamlı ve dikkat çekici.

Charlie Hebdo dergisine yapılan alçakça saldırı; "din", "dindarlık" , "sekülerizm" gibi konulardaki bazı ezberlerimizin, yeniden canlanmasına neden oldu.

Kendi çizdiği sınırların dışındaki dindarlığı "gericilik" olarak gören, Batı'nın seküler tanımlamalarına öykünen bir eğitim sisteminin çocuklarıyız.

Demokrasi içermeyen sekülerizm anlayışını, şu üç kelime,bence, net bir şekilde tanımlıyor: "Brutal but secular". Yani, "vahşi ama seküler"... Vahşi olabilirsiniz, diktatör olabilirsiniz. Ancak, eğer "seküler"seniz, yani "laik"seniz, makul kabul ediliyorsunuz... Bu zihniyet; laikliğin, ya da sekülerizmin otomatikman özgürlüğe, demokrasiye eşdeğer olduğu tezinin de, gerçekçi olmadığını göstermiş oluyor.

Sekülerizm dayatması
Paris'teki insanlık dışı saldırının ardından, bu anlayışı çağrıştıran ifadelerin çoğaldığına tanık oluyoruz. Örneğin, Türkiye'de saldırıyı kınayan bazı bildirilerde, İslam dünyası, "21.yüzyılın sekülerizmi"ne uyarak, özeleştiri yapmaya, çağırılıyor. Saldırganlar, bildiride, "dinci katiller" diye tanımlanıyor. Bir başka makale, Batı'da yükselen İslamofobi'nin asıl sebebinin, "yükselen İslamci faşizm" olduğuna dikkat çekiyor. Bir diğer bildiri ise, "Türkiye'de İslamcı faşizmin saldırganlaştığını", dile getiriyor.

"Batı türü sekülerizm"in de, "Türk tipi laikliğin" de; "otomatik olarak özgürlük ve demokrasiye kapı açmadığı"nın, hepimiz tanığıyız. "Dinin toplumsal hayatın dışına itilmesiyle, buradan kendiliğinden özgürlük çıkabileceği" varsayımıyla, yıllarımız geçti. "Laik Cumhuriyet", 90 yıl boyunca, bir türlü demokrasi üretemedi. Laikliği en sert söylemlerle savunanların, "özgürlük" diye bir dertleri olmadı.

Dindarların gelişi

Bütün korkutmalar ve "eyvah!!!" çığlıkları arasında; Türkiye'de, dindar kökenli bir parti iktidara geldi. İlk başlarda, "katı laiklik yanlıları"nın, demokratik Avrupa değerlerine direndiğine; AK Parti'nin ise, Avrupa Birliği'ne ve AB kriterlerine paralel bir dili tercih ettiğine tanık olduk... O günleri hatırlayalım: "AB kriterleri Türkiye'yi bölüyor, AB programında Kürdistan var" diyen "laiklik taraftarları", demokrasi paketlerine direniyordu.

Sorun din ve dindarlar mı?

AK Parti iktidarını da, İslam dünyasında parlamenter çok partili rejimi savunan siyasi İslamcıları da; demokrasi ve özgürlükler açısından eleştiriyoruz. Onların da, devlete egemen oldukları oranda, "özgürlükleri sınırlayan eğilim"lere prim verebildiklerini, gözlemliyoruz. Kendi zihniyetlerini topluma dayatma potansiyelleri de var. Bütün bunları, eleştirmeye devam edeceğiz. Şiddetin ve baskının, kendini "din" üzerinden meşrulaştırmaya çalıştığı durumlarda, gereken tepkiyi göstereceğiz.

Bütün bu tabloya rağmen, şurası bir gerçek ki; bir kişinin ilerici veya gerici olmasını, onun inançlarıyla, dindarlığıyla açıklamak mümkün değil. Asıl olan, seküler, ya da dindar olmak değil; asıl olan, "her türlü inanç ve tercihin, özgürce kendini ifade edebileceği bir sistem"dir. "Demokrasi"den benim anladığım budur.

"Dinci katiller" ifadesini de, sorunlu buluyorum. "Din", çok geniş bir toplumsal gerçekliğe karşılık geliyor. Kendini "din" üzerinden tanımlayan insanlar içinde(tıpkı kendini "laiklik" üzerinden tanımlayan insanlar içinde olduğu gibi); katil de var, özgürlükçü de, barışçı da... Irak'ta işgal yapıp, toplu katliama girişen ABD güçlerini, "laik katiller" diye tanımlamak ne kadar doğru olur mesela?

İslamofobi, İslami faşizm

"İslamofaşizm/İslamofobi ikilemi"ne gelince... Son yıllarda, İslam dünyası içinde yükselen şiddet eğiliminin, El Kaidelerin, İŞID'ların, El Şebap'ların, BOKO HARAM'ların; asıl motivasyon ve kışkırtıcısının "İslam" olduğunu temel alan analizler artıyor.

İslam coğrafyasında boy veren şiddeti, Afganistan'da, Irak'ta, Filistin'de yaşananları doğru anlamadan açıklamaya kalkmak; ancak, meselelere, Batıcı bir laiklik gözlüğüyle bakmakla mümkün. Irak'ı altüst edip, paramparça haline getirip, bu ülkedeki insanları çaresizliğe mahkum eden asıl sebep bu işgal değil midir? IŞİD nereden doğdu, neden geniş bir coğrafyada etkili olabildi?

Tabii, "İslamiyet insan öldürmeye ve şiddete karşıdır" söyleminin de; şiddeti din üzerinden meşrulaştırmaya çalışan terör örgütleri üzerinde bu siyasi gerçeklik içinde etkili olması çok mümkün görünmüyor.

Şiddeti bir tepki olarak meşru görmek
Bir tarafta bazı kesimler vahşi katliamı din üzerinden tanımlamaya çalışırken, bir başka tarafta da bazıları, Batı'ya tepkisellik adı altında, "iyi yaptılar" anlamına gelecek tahlillerde bulunabiliyorlar. Şiddetin dini imanı olmaz.

Cinayet, hiç bir gerekçeyle mazur ve meşru görülemez...


Not: Bu yazının yazıldığı sırada saldırı şüphelileri yapılan operasyonla öldürüldüler. Bu örgütlü saldırının izlerini sürebilmek ve asıl tertipçileri ortaya çıkarmak daha güç bir hale geldi.

http://www.radikal.com.tr/126918712691879

YORUMLAR
(9 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Biz gazeteciligi iyi biliriz - ohabey

Biz cephesinden Oral Calislar ve Mehmet Barlas'in Charlie Hebdo saldirisiyla ilgili yazdiklari gazetecilik nasil yapilmamaliya ornek. Tecavuz veya teror saldirisi gibi haberler karsisinda tutunulacak tutumlardan en alcakca olanlari faturayi magdurlara cikarma, sucu isleyenleri hakli cikarmaya calismak ve komplo teorileriyle suclulari aklamaya calismak.

.... - L09

Helal olsun bu köşeler Oral beye....Fransadaki terör olayını getirip Türkiyedeki 90 yıllık cumhuriyetin yeteri kadar özgürlük ortamı geliştiremediğine bağladı.Arkasından da AKP nin avrupa değerlerine olan bağlılığına filan...Çok düşünmüş olmalı bu makale için.Bravo ve aferin.

User 390372 - Ad Honorem Dei

İslam'ın savunulacak hiç bir tarafı yok diyerek genelleme konusunda müthiş bir rekor kırdınız. Hadi bende bir genelleme yapıyım. Türk solcuları National Front la İslam ve müslümanlar konusunda anyı düşüncedeler. Kaynak: çeşiltli sosyal medya ortamları ve türk solcu medyası ve National front websayfası

Kibarlık diye bir şey var - bardant

Tabii ki Fransız hükümeti "dinci faşist" gibi bir şey demeyecek. Şu anda bütün ülkeyi toplamaya çalışıyorlar ki, kimseyi suçlamak istemiyorlar. Ama müslümanlar bütün müslüman dünyasının sorunlarında Batı'nın parmağını bulmaya çalışıyorlarsa hiçbir sorun çözülmeyeceği kesin. Batı kendi din sorunlarından, engizisyondan katolik protestan savaşlarına kadar, Bab-i Ali parmağını arayarak değil, hümanizm, liberalizm ve laiklik gibi felsefeler geliştirerek kurtuldu.

yapma Oral ağbi! - canyanar

Sayın Çalışlar Türkiyede mi yaşıyor gerçekten merak ediyorum. Fransa'da olan olaylarla, bizim ülkemizdeki laik-dindarlık tartışmasının ne alakası var? Bu ülkede din toplumdan ne zaman soyutlanmış? Fransa'da laiklik olduğu için mi radikal islalmcılar bu cinayetleri işledi? Yani makalenin ne bir özü var ne de bir fikri. Allah aşkına, dinle yatıp kalkan kaç tane medeni toplum var dünyada, global dünyada elbette yönünü ya batıya çevireceksin ya doguya, biz sözüm ona batıya çevirdik diye mi bu hale geldik? Ayrıca devletimiz, AKP öncesinde bile batıya göz kırpıp doğunun faşizan yasalarını bu ülkeye, asker dipçiğiyle, polis jopuyla kabul ettirmedi mi? TC anayasası, şeriat yasalarını aratır cinsten miydi? yıllardır hiç bir hukuksal temeli olmadan hapishanede yatan binlerce düşünür yazar ve sol örgüt üyesi yok mu? Bunların laiuklikle ne iligisi var. Tek sözü doğru yazarın, bir adamın laik veya dindar olmasıyla zorba olmasının direk bir alakası yok, ama katı dini bir eğitimden geçmiş bir insan mı daha hoş görülüdür, yoksa tüm dinlere eşit yaklaşan, dinini dilinde değil gönlünde yaşayan ve saygın bir bürokrasi eğitimi almış bir laik mi? Şu herkese mavi boncuk dağıtma huyunuzdan vazgeçip ne zaman nasıl bir ülkede yaşamak istediğinizi, doğrudan yazacaksınız merak ediyorum?

Hayir, uc fransiz terörist degil... - AT1928

Sayin Calislar, öldurulen uc terörist fransiz degil ve hic bir zaman fransiz olmadilar, olmak ta istemediler, hatta Fransa'dan, fransizlarda ve Bati'dan nefret ettiler. Bunlar Fransa'da dogmus olabilirler ama Fransiz degil, musluman araplar, göcmenler veya göcmen cocuklaridirlar. Bunlar tam da islami özunu temsil eden muslumanlardir. 2000'li yillarda bile hala "bunlar musluman degil, islam baris dinidir" palavrasindan gina geldi, yeter artik! Muhammed'din bizzat kendisi kilic kusanip kafa kedmedi mi? Sucsuz insanlari katletmedi mi? Mallarina, mulklerine ve kadinlarina elkoymadi mi? Ganimet nedir? "savas esiri cariyeler" nedir? Bizzat Kuran'da bile mevcut olan ve siddet iceren Sure'leri nasil inkar edersiniz?

Apolojetikliğin alemi yok - user390732

O cinayetler İslam dini adına işlendi. Her katilin kendince makul bir gerekçesi vardır. Bunlar dışlanmıştır, sömürülmüştür, batının gadrine uğramıştır falan filan hep boş laf. Bu cinayette, bu tür cinayetleri meşu görmeye müsait İslam dininin ve "kutsalıma laf ettirmem" diyen, fikrine güvenemediği için kutsal kelimesinin ardına saklanan müslümanların hiç kabahati yok demek ayıptır. ABD işgalinde niye laik katiller demiyormuşuz? ABD o işgali sekülarizm adına mı yaptı? ABD'nin Saddam Hüseyini devirmesine hayıflanabilirsin ama Irak'taki toplu katliamları da ABD değil esas müslümanlar yaptı. Birbirlerini kadın çoluk çocuk demeden öldürdüler, tecavüz ettiler, işkence ettiler. İslam'ın savunulacak hiç bir yanı yok.