400 milletvekili yetmez

Geçmişte, çoğunluğun iradesi yok sayılıyordu. Seçmen küçümseniyordu. Şimdi ise, çoğunluğu elde edenlerin, edebilenlerin, "çoğunluk olmak her şeye yeterli" noktasına geldiğini görüyoruz. 400 milletvekilliği isteği; bu açılardan sorunlu olduğu gibi, Türkiye'nin çoğulcu yapısını görmezden gelen bir olumsuzluğu da içeriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir, "Başkanlık Sistemi"nin gerçekleşebilmesi için, seçmenlerden, önümüzdeki seçimlerde 400 milletvekilliği istiyor. "Kime istediğini söylemedi, bu söylem bir partiyi işaret etmiyor" diyor AK Parti çevreleri. İkna edici bir gerekçe değil. Sonuçta, Erdoğan, partili bir cumhurbaşkanı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'la birlikte katıldığımız bir programda, "Bu tür bir çağrının sorunlu olduğunu ve eleştiriye açık olduğu"nu söylediğimizde, "haklı olabilirsiniz" karşılığını vermişti. Erdoğan'ın, bir parti için 400 milletvekili hayalini, “çoğulcu demokratik rejim” açısından, problemli bir arzu olarak görüyorum.

YÜZDE 73'LE TEKÇİ YAPI

TBMM, 550 milletvekilinden oluşuyor. Bir partinin 400 sandalyeye sahip olması, “demokratik rejimlerin matematiksel normalleri”nin ötesinde bir durum anlamına gelir...

“Yeni bir Türkiye”ye gerek olduğunu savunanlardanım. Vesayetçi, tekçi rejimin değişip, yeni bir anayasa ile demokratik ve çoğulcu bir yapıya geçilmesinden yanayım. Türkiye'nin önündeki temel ihtiyacın “askeri darbe anayasasından kurtulmak” olduğu yönündeki analizleri de, doğru buluyorum. Ancak, bütün bunların yolunun “400 sandalye”den geçtiği kanaatinde değilim.

DİYELİM 400 OLDU

Türkiye'nin bugünkü siyasi atmosferinde böyle bir rakama ulaşılması, zaten çok mümkün görünmüyor. Ama diyelim ki ulaşıldı... Nasıl bir tablo oluşabilir?

Türkiye, yıllarca, seçilmiş Meclis ve hükümetlerin vesayet altında tutulduğu bir rejimle yönetildi. Seçilenler, hiçbir dönemde, tam anlamıyla iktidar olamadı. Vesayetçi kurumlar, “iktidarın ana gücünü elde tutmayı” sürdürdüler.

Türkiye'deki sistem, çoğulcu olamadığı gibi, çoğunluğunun iradesini de ipotek altında almıştı… Artık, “çoğunluğun desteğini alan bir yönetim biçimi”nden söz etmek, eskiye oranla daha mümkün… AK Parti iktidarı döneminde; tablo, büyük ölçüde değişti. Ancak, hala büyük yapısal sorunlar var. Örneğin, darbe anayasasının hala yürürlükte olması bağlamında, “özürlü bir demokrasi”nin içindeyiz.

FARKLILIKLAR

Şimdiki sorunu tanımlamak açısından, şöyle bir karşılaştırma yapmak mümkün: Geçmişte, çoğunluğun iradesi yok sayılıyordu. Seçmen küçümseniyordu. Şimdi ise, çoğunluğu elde edenlerin, edebilenlerin, “çoğunluk olmak her şeye yeterli” noktasına geldiğini görüyoruz.

400 milletvekilliği isteği; bu açılardan sorunlu olduğu gibi, Türkiye'nin çoğulcu yapısını görmezden gelen bir olumsuzluğu da içeriyor.

Ülkemiz, çok farklı kimliklerin, çok farklı sosyal toplulukların içiçe yaşadığı bir yer. Etnik, mezhepsel, dinsel, sosyolojik, ideolojik aidiyetler; farklı siyasi tercihlerde, ifade bulabiliyor. Toplumdaki değişik grupları içeren geniş ve renkli bir örgütlenme yelpazesinden (bu yelpaze, yüzde 10 barajı nedeniyle, Meclis'te yeterince temsil edilemese bile) söz edebiliriz.

400 milletvekili; Meclis’in “temsil zenginliği”ni iyice zaafa uğratır, toplumdaki farklılıkların iyice görünmez hale gelmesine yol açan sonuçlar doğurabilir. Yüzde 73 temsil oranının bir siyasi partinin elinde bulunması; geriye kalan bütün sosyolojik aidiyetlerin toplamının yüzde 27 ile sınırlı bir temsili anlamına gelir. “Siyasi kuraklık”, yoğunlaşır.

ÇOĞUNLUKÇULUK VE UZLAŞMA KÜLTÜRÜ

Türkiye'nin meselelerinin bir çoğunun çözülememesi; “AK Parti'nin yeterince çoğunluğa sahip olmaması”ndan değil, siyasette uzlaşma kültürünün yerleşmemesinden kaynaklanıyor. Demokrasiyi, "oyların hepsini bize verin" düzlemine indirgeyen ruh halini, onaylamak imkansız.

Daha büyük bir çoğunluk elde etmeye, 400 milletvekili hesaplarına konsantre olmak yerine; müzakereci, uzlaşmacı bir geleneği oluşturmaya yöneltmek, daha gerçekçi, daha anlamlı. Nicelikten çok niteliğe odaklı bir kültüre yaklaşabilmek gerekiyor artık.

Çoğunlukçuluğa değil, çoğulculuğa ihtiyacımız bulunuyor.

http://www.radikal.com.tr/1298029129802914

YORUMLAR
(14 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

HİÇ İNANDIRICI DEĞİLSİN - yucemanituksm

Yazık yazık, çok yazık. Kendine yazık ettin, para, rahat ve ikbal uğruna olmayacak şeylere göz yumdun. Göz yummak ne savundun. Yahu en olmayacak işlerinde bile canla başla savundun zalimleri. Berkin Elvan'ın Ali İsmail'in öldürülmesi bile rahatsız etmedi seni. Gezi Parkı eylemine katıldı diye 90 yıla mahkum edilip dağa çıkmak zorunda kalan kızı yazarken bile buna sebep olanlara tek laf etmedin. Hatta yapabilseydin ona da CHP yüzünden diyecektin. Her koşulda dikattörü savunup muhalefete saldırdın. Hani gemi su almaya başlarsa ilk önce birileri terk eder derler ya. Şimdi geminin su aldığını durumun kritik olduğunu düşünen Çalışlar da gemi batarsa kendimi bir yere yamayayım diye Erdoğan'ı eleştiriyor. Unutmayacağız ama beraber yürüdünüz siz bu yollarda.

Çok "naif" bir yorum - user500394

Sayın Çalışlar'ı yıllardır okurum. Dengeli, iyi niyetli ve kapsayıcı yorumlarını hep takdir etmişimdir. Ancak bu yazısında 400 milletvekilinin bir partiye geçmesi ile ilgili yorumlarını çok fazla "naif" buldum. Burada söz konusu olan Sayın Cumhur Başkanının 400 milletvekilini herhangi bir partiye değil, AKP'ye istemesidir. Bunu neden istediğini de Sayın Çalışlar gibi konuyu az-çok izleyen her kes biliyor. Buna daha net bir tavırla karşı çıkmak ve sakıncalarını daha net bir şekilde tartışmak varken, sanki amacı ve sonucu yeterince bilinmeyen ve düşünülmeyen bir girişimi anlatıp, sakıncalarını açıklamaya çalışması, çağrının sahiplerine girişimleri ile ilgili olarak biraz masumiyet katma ve olaya sempatik yaklaşma çabası izlenimini veriyor. Bu gerçekten üzüntü verici. Saygılarımla.

Karşı çıkanlar olacak elbet.. - user781727

Bu ara olmadık yazarlar, Erdoğan ın tersine yazılar yazıyor, acaba danışıklı dövüş mü demeden edemiyor insan. 400 milletvekili çok ta hayel değil, cehaletin, yoksulluğun gırdabındaki doğudan, bütün oyları, makarna kömür ve bilge kürt önderleri sayesinde tek partiye toplamak mümkün. Zaten son günlerdeki gürültü, hedefin planlanmış hali. İç güvenlik yasası, onun göstermelik kavgaları, çözüm süreci, açıkladık açıklamadık vs. vs. ama bence, hangi parti olursa olsun 400 milletvekil almışsa, ülkemizde ulusal bütünlük ve daha çok demokrası hayellerine, el fatiha. O zaman tek çözüm kalır. muratçelik123 ün gösterdiği yol. Karşı çıkanlar olacaktır ama. bizim gibi daha eğitim sistemi bile oturmamış ülkelerde en iyi yönetim şekli, çoklu koalisyondur. 2 parti bile az. Mhp ile hdp nin ortak hükümet kurduğu bir ülke hayel etmeliyiz. Demokrasiyi ve barışı ancak öyle yakalarız. Tek partinin 400 milletvekili bizim için, ancak felaket olur.

Hep aynı... - canyanar

Bu arada sayın Oral sıkılmadınız mı hep aynı şeyleri yazmaktan. Vazgeçin artık, bu Tayyip'le olmaz bu iş.. Ne çoğulculuğu ne uzlaşmas, adam başkan olacam ben diye ağlayıp duruyor, ülkeyi tek başıma bir on yıl daha yiyeceğim diyor biz ne yapıyoruz, hala paşayı sultanlıkktan vazgeçireceğiz.... Yorulduk artık ya Tayyip'le yatıp kalkıyoruz, sen bize başka yazılar yaz artık, ne bileyim yazın tatile nereye gidelim, ucuz bira rakı nerelerde içilir, beşiktaş liverpolu geçer mi, Kafka'nın romanlarınrı acaba Max Brod yazmış olamaz mı, falan filan daha kültürel ve eğlenceli yazılar kaleme almanızı bekliyoruz, en azından seçime kadar Tayyip yokmuş gibi davranamaz mıyız lütfen...

Ütopya: - canyanar

Muratçelik123: Sayın kardeşim, Ege'de bağımsız bir Türk devleti kurulacak, ve orada hala müslümanlar mı yaşacak? Kalsın o zaman ben almayayım. Ama ateistlerin veya tutucu olmayan alevilerin, hatta Ortodoks Türkler ve Rumların ortak yaşadığı bir bağımsız Ege Devleti güzel bir ütopya gerçekten de...

400 mu? - user970782

400 mu? Şevket senin daha çok kazanman lazım.....

Ne saçma değerlendirmeler - muratcelik123

Türkiyedeki "vesayet" tezi dünyada yahudilerin "vesayeti" var tezi gibi anlamsız birşey. Olayın "sosyolojisini" külliyen reddetmek anlamına geliyor bu. TSK halka "rağmen" bu kadar darbe yapıpta nasıl en güvenilir kurum kalabilir? Bu imkansız. Türkiyede bütün darbelerin bir sosyolojiside vardı. Darbelerin arkasında "islamcılar", "TÜSİAD", "ülkücüler", "merkez sağ", "CHP" vs.vs.de vardı. Türkiyede siyasetçiler hiçbir zaman askerin "denetiminde" falanda olmadı. Askeri darbeleri yaratan diğer birşeyde iktidarı ele geçirenin rakiplerini "ortadan kaldırmaya" çalışmasıydı. Yani bugün AKPnin yaptıklarını yapmalarıydı. Darbeler olmasa "İç Savaş" olurdu. Aslında şimdide durum çok farklı değil. Rakiplerini ortadan kaldırmaya çalışan "Despot" bir iktidar memleketi uçuruma sürüklüyor...