Abdi İpekçi'yi öldüren devlet...

Abdi İpekçi cinayetinin karanlığa gömülmesinin ardından, Türkiye, hızla, askeri darbeye ilerledi. İpekçi cinayetiyle bağlantılı tetikçilerin korunup, kollanmaları, arkalarındaki gücün büyüklüğünü ortaya koydu.

1 Şubat 1979 akşamı evinin önünde, arabasının içinde öldürülen Abdi İpekçi'yi dün andık. Sayısız iktidar değişti, ama cinayetin tertipçileri, 36 yıldır hesap vermedi. "Senaryo", önceden hazırlanmıştı. Katil olarak yakalanan Mehmet Ali Ağca, kısa süre sonra İstanbul'da çok sıkı korunan askeri cezaevinden kaçırıldı ve kayıplara karıştı.

Kaçıranlardan biri, Ülkü Ocakları Başkanları'ndan, Abdullah Çatlı'ydı. Aynı ekip, daha sonra, Papa'ya suikast iddiasıyla da yargılandı.

"İpekçi cinayetinin çözülememesi neden?" diye sorduğumuzda; verebileceğimiz en net cevap, "çünkü bu işin içinde devlet güçleri vardı" olabilir.

İpekçi cinayetinde rolü olduğu anlaşılan, mahkeme kayıtlarına geçen, sonra da bin türlü tehditle beraatları sağlanan kişiler; devletin özel pasaportlarıyla yurtdışına çıkmışlardı.

Onlara, yurtdışında devlet görevleri verilmişti.

Susurluk kazasının ardından, bu bilgiler ortaya döküldü. Ama, asıl himayeci gücün, bu işi neden yaptığını, yaptırdığını ortaya çıkaramadık. Devlet güçleri, tetikçileri korumaya devam etti.

İÇ SAVAŞIN ARDINDAN DARBE

12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesinde, Türkiye'de planlı şekilde, bir iç savaş tezgahlandı. Alevilerin yoğun olarak yaşadığı kentlerde "Alevi Sünni çatışması" kışkırtıldı.

Yüzlerce Alevi vahşice öldürüldü, binlercesi şehirlerini bırakıp kaçmak zorunda kaldılar.

Aynı dönemde sağ sol çatışması tırmandırıldı, sözde "kurtarılmış bölgeler" heyulasıyla toplum korkutuldu. "Asker gelsin bizi kurtarsın" beklentisi yaratıldı.

Abdi İpekçi böyle bir ortamda öldürüldü. Türkiye'nin bir numaralı gazetecisiydi. Barışçı ve uzlaşmacı bir insandı. Çatışan grupların husumetini çekecek bir yerde durmuyordu. İç savaşın durması, toplumsal gerginliğin azaltılması, onun hedefiydi. Saygın biriydi.

Böyle bir "sembol ismin" öldürülmesi, toplumun en geniş kesimlerine çaresizliği yaymak açısından, işlevseldi. Onu hedef alanların, "basit bir milliyetçi tepkiyle" böyle bir cinayete giriştiklerini düşünmek, hayalcilik olur.

Pek çok değerli aydın, siyasi suikastlarda, yaşamlarını kaybetti. Gençler, üniversiteler önünde, Kontrgerilla tertipleriyle, katledildi.

Abdi İpekçi cinayetinin karanlığa gömülmesinin ardından, Türkiye, hızla, askeri darbeye ilerledi. İpekçi cinayetiyle bağlantılı tetikçilerin korunup, kollanmaları, arkalarındaki gücün büyüklüğünü ortaya koydu.

Abdi İpekçi'nin ölümü ve ardından 12 Eylül askeri darbesinin gerçekleştirilmesiyle birlikte, gazetecilikte de bir dönem kapandı.

Kendi gazetecisini öldüren devletin arşivine, bir cinayet daha eklenmiş oldu.

Aradan 36 sene geçti. O zaman genç bir gazeteci olarak çok sarsılmıştım. İpekçi'nin yanına gider, ondan mesleki öneriler, öğütler alırdım. Habercilikteki duyarlığını bilirdim.

Çığırtkan gazeteciliğe karşı sakin ve dengeli bir gazeteciliği savunurdu.

Bugün, üniversitelerde, gazetecilik ve iletişim bölümleri yaygınlaştı. Bu bölümlerde, "İpekçi gazeteciliği" okutuluyor mu, bilmiyorum.

Okutulması halinde, anlamlı dersler çıkarılabileceğini düşünüyorum.

Tabii, hala o cinayetin aydınlatılmamış olması, devletin karanlık arşivlerinin açılmamış olması; bu ülkede, "demokrasi sorunu" olarak önümüzde.

Öldürülmesinin 36.yılında, onu sevgi ve özlemle anıyorum.

İÇİMDEKİ SES

Senaryosunu Engin Günaydın'ın yazdığı "İçimdeki Ses" filmi; komik, romantik ve sempatik içeriğiyle, iddialı yeni filmler kervanına katılarak, gösterime girdi.

Sakar bir dizi senaristi olarak, özgüveni olmayan Selim; spor salonunda geçirdiği bir kaza sonrasında güzel bir kadının gönlünü kazanır. Neşe dolu diyaloglarıyla Engin Günaydın'ı, Füsun Demirel'i, Haymana'lı filmci rolündeki Ersin Korkut'u -Yılmaz Erdoğan'ın teyze oğlu- ve Leyla Tuğutlu'yu keyifle seyredeceğinizi umuyorum. "Küfürsüz bir komedi" şeklinde de bir ekleme yapayım. Komedi, zevkler ve renklerin tartışılmasının çok zor olduğu bir alan, ama ben filmi sevdim.

"İçimdeki Ses"in yönetmenliğini, Çağrı Bayrak yapıyor.

http://www.radikal.com.tr/128466412846644

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

BAŞLIK OLMADI: ÇOK YANLIŞ ANLAMLAR VE ÇAĞRIŞIMLAR OLUŞTURUYOR. - Sebodil

'' ABDİ İPEKÇİ'Yİ ÖLDÜREN DEVLET....'' başlığı , Sayın Abdi İpekçi'yi tanımayan ,yazılarını okumayanlar ve devlete güvenen çoğunluk tarafından yanlış anlamalara açık bir başlık.Sayın Abdi İpekçi,Türkiye sevdalısı aydın bir köşe yazarıydı. Yazılarını gençler her gün okurdu ve yazılarından faydalanırdı.Devlet'i yermek isteği o kadar şiddetli ki , insanlık değerlerini savunan aydın bir köşe yazarının itibarını zedeleyecek başlığı atmanın oluşturacağı algının bile farkına varılmıyor.Söz söyleme ustası olan köşe yazarlarının bu hataları yapmamaları gerekir.Selam,sevgi ve saygılar

Tosuncuklar - oselimg

12 Eylul darbesinin tosuncuklari iktidarda olmaya devam ettigi surece bu cinayetlerin aydinlatilmasini daha cok bekleriz. Once teshisi dogru koymak gerekiyor ve bu tosuncuklari ifsa etmek gerekiyor. Bu duzenden gecinen bu duzeni degistirmez. Sadece isim degistirerek tekrar tekrar iktidra gelirler. Cinayetlerin failini devlet olarak teshis etmek icin dahi olmaya gerek yok. "Iktidara gelince bu derin yapiyi gerekirse kendi cikarima kullanirim" zihniyetinde olanlarin iktidarini aklamak bu donemde size dustu Oral bey. Bu savunmayi secimle iktidara geldikleri icin mi yapiyorsunuz? E peki digerlerinin gunahi neydi onlar da secimle geldiler. Bu gorevi gonullu olalarak mi yapiyorsunuz yoksa teshislerinizin gor-e-medigi bir noktami var? Secimle iktidara geldikleri icin halk surekli derin devletten dayak yemek zorundami?

ve siz... - efeg27

Yukarıdaki senaryonun değişik versiyonunu uygulayan hatta o dönemden bir kaç adım daha ileri giden, halkı tam anlamıyla ayrıştıran ve nerdeyse bir araya gelmesi imkansız hale getiren bir partiyi sonsuz bir kredi ile destekliyorsunuz! Farkında değilsiniz belki gettolaşma öyle noktaya geldi ki hemen herkes bulunduğu konuma göre AKP lilerle ilişkisini ya en aza indiriyor yada tamamen kesiyor, daha ileri noktaları da olacak önce kahveler ayrılacak sonra camiler, sonra ise 12 eylül öncesi felaket günlerine rahmet okuyacağız, Suriyeden beter hale geldiğimiz de ise sizin gibiler nihayet uyanmaya başlayacak ama emin olun cenazenize gelecek cemaat bile bulamayacaksınız. Hepimizin geleceğini çalmak için elinizden gelen her şeyi yapanları sonsuza kadar affetmeyeceğiz.

AKP 12 eylülün sivil ayağıdır. - muratcelik123

Bugün AKPnin inşa etmeye çalıştığı toplum Kenan Evrenin hayalini kurduğu toplumdur. Sorgulamayan / Düşünmeyen / İtiraz etmeyen / Protesto Etmeyen bir "koyun sürüsü". Zorunlu din dersi / imam hatipler / baraj / siyasi partiler kanunu / YÖK vs.vs. 12 eylülün bütün "kurumlarının" günümüzdeki "avukatı" Ak partidir. Üstelik sadece bu kadarda değil. Erdoğanda Kenan Paşa(sı) gibi Amerikanın onayı olmadan adım atmamaya özen gösteriyor :) Abdi İpekçi bugün yaşasaydı "çoktan" AKP tarafından kalemi "kırılmıştı". AKP tıpkı 12 eylül cunta rejimi gibi Abdi İpekçi'nin gazetecilik yapmasına "izin vermezdi"...