Abdullah Gül'ün önü nasıl açıldı?

Düne kadar, "söz konusu değil" denen adaylık, neden aniden gündeme geldi? Ambargo neden kalktı? Gül'ün aday olma ihtimali, "AK Parti'de taşların yerinden oynaması" bağlamında yorumlanabilir mi?

Abdullah Gül, yakın tarihe kadar, AK Parti'den aday değildi. Kendisi "aktif siyaset"le ilgili sinyaller verse bile, partinin üst kademelerinden olumlu karşılıklar gelmiyordu. Hatta, eski Cumhurbaşkanı hakkında, "Gül, Huber Köşkü'nü neden boşaltmıyor?" şeklinde yıpratıcı yorumlar bile yapıldı.

Herkes, “Abdullah Gül artık emekli siyasetçi olacak” havasına girmişken; 6 Mart sabahı(yani dün) birden yeni bir rüzgar esti, iklim değişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla, Abdullah Gül ismi, gündemin ana konusu haline geliverdi.

KRONOLOJİ

Gül'le ilgili son bir aylık gelişmeleri yeniden hatırlayalım ve “ne değişti” sorusunu bunun ardından soralım.

5 Şubat’ta; Sevilay Yükselir, Sabah’ta, "Abdullah Gül Huber Köşkü'nü neden boşaltmıyor?" başlıklı, eleştirel bir yazı yazdı. Bunu, “bir eğilimin ifadesi” olarak da okumak mümkündü.

19 Şubat’ta, Pakistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaretten dönüş yolundaki Başbakan Ahmet Davutoğlu; gazetecilerin “Abdullah Gül’e milletvekilliği adaylığı teklif etmeyi düşünüyor musunuz, temas oldu mu aranızda?” sorusuna, “Geçen hafta kendisiyle bir vesileyle görüştük, Sayın Cumhurbaşkanımız da görüşüyor, ben de görüşüyorum ama öyle bir talep söz konusu olmadı” diye karşılık verdi.

26 Şubat’ta, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay; AK Parti MYK toplantısından sonra, Abdullah Gül'ün adaylığıyla ilgili soruyu, şöyle cevapladı: "Sayın Abdullah Gül, böyle bir niyeti olmadığını daha önce söyledi. Adaylığı falan söz konusu değildir diye düşünüyorum, kendi ifadelerinden çıkardığım."

GÜL YİNE DE ÖNDE

Beşir Atalay'ın bu sözlerinin üzerinden bir hafta geçti. Abdullah Gül'ün, AK Parti'den İstanbul 1. bölgeden aday olacağı haberi, gazetelere yansıdı.

6 Mart sabahı, "Kulisleri karıştıran iddia" başlığıyla çıkan haber şöyleydi: "Abdullah Gül aday oluyor. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün siyasete döneceği ve İstanbul 1.Bölge'den milletvekili adayı olacağı iddia ediliyor."

İddia, iddia olarak kalmadı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a soruldu. Erdoğan'ın cevabı şöyle oldu: "Şu anda tabii adaylık konusu Abdullah Bey'in kendi takdiridir. Ben kendisi ile geçen hafta bir görüşme yaptım. Sayın babası, çok değerli büyüğümüz, biliyorsunuz bir rahatsızlık geçirdi, hastaneye kaldırmışlardı, Abdullah Bey de Kayseri'ye gitmişlerdi. Ben Kayseri'de kendilerini babalarının rahatsızlığı nedeniyle aradım, şifa dileğinde bulundum. Diğer politik, siyasi kararlar tabii ki Abdullah Bey'indir. Bana göre, böyle bir şey için vereceği karar, güzel de olur, hayırlı da olur."

"Siz aktif siyasette yeniden görmek ister misiniz?" sorusu üzerine de Erdoğan, "Dedim işte, isabetli olur, hayırlı olur. Karar, tabii ki Abdullah Bey'indir" karşılığını verdi.

ARINÇ'IN YORUMU

6 Mart öğleden sonra, siyasetin açık sözlü isimlerinden Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç konuştu: "Abdullah Gül'ün şimdiye kadar partiye geri dönmesi söz konusu değildi. Cumhurbaşkanımızın sözleri bir ümittir, ışıktır. Şık olanı kendisinin bizzat davet edilmesidir. Henüz o noktada olmadığımızı düşünüyorum. Abdullah Gül'ün partiye tekrar dahil olması halinde partinin dengesinde herhangi bir bozulma yaşanmayacak. (...)Eğer Başbakan olmayacaksa Abdullah Gül için gönlümden geçen Meclis Başkanlığıdır. Meclis Başkanı olursa Türkiye de kazanır Meclis de kazanır. 7 Haziran'dan sonra Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'dur."

Arınç, bir ay kadar önce birlikte katıldığımız bir programda da Hakan Fidan'ın adaylığı üzerine; "Başbakan olamaz, Dışişleri Bakanı olabilir" yorumunda bulunmuştu.

Her iki ihtimale karşı, Arınç; “Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan kalacağı” değerlendirmesi ve vurgusunu ihmal etmedi.
Arınç'ın vurguları, “bu konuda bir tartışma yapılıyor olduğu” olasılığını akla getirebiliyor.

Partinin etkili isimlerinden Hüseyin Çelik de; “Abdullah Gül'ün dönüşünü saygıyla karşılayacaklarını” ifade eden bir açıklamada bulundu.

GÜL ÜZERİNDEKİ AMBARGO

Bu yazının yazıldığı sırada, Abdullah Gül'den bir açıklama gelmemişti. Bu nedenle, aday olup olmayacağını bilmiyoruz. Bildiğimiz şu: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu adaylığa sıcak bakıyor. "İsabetli" buluyor.

Son bir ay içinde AK Parti içinde bazı gelişmeler oldu. Gül'ün adaylığı söz konusu değilken, bugün adaylığı "mümkün" hale geldi. Daha ileri bir yorumda bulunabiliriz: Abdullah Gül üzerindeki “ambargo” kalktı. Bu “ambargo”yu, bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kaldırdığından yola çıkabiliriz.

Değişik sorular sormak mümkün: Düne kadar, "söz konusu değil" denen adaylık, neden aniden gündeme geldi? Ambargo neden kalktı? Gül'ün aday olma ihtimali, “AK Parti'de taşların yerinden oynaması” bağlamında yorumlanabilir mi?

Bütün bunlar, son haftalardaki ekonomik değişmeler, bazı bakanlarla Cumhurbaşkanı arasındaki gerginlik çerçevesinde okunabilir mi?

Erdoğan yeni bir arayış içinde mi?

Bu soruları haklı olarak soruyoruz. Cevabını, herhalde, önümüzdeki günlerde bulabiliriz.

 

http://www.radikal.com.tr/130792013079206

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Lakırtı... - user956681

her konuda bir kanaatı ve değerlendirmesi olan yazarımız, nedense gazetelerde okuduğumuz haberleri arka arkaya koyup sorular sormuş sadece. Kanaat belirtmemek, çözümlememek için bu kadar uğraşmak niye. Bari bu konuya girmeseydiniz. Daha kolay olur, sırıtmazdı. AKP içindeki çatlaklar üzerine yazmak sizler için zorlu bir görev oldu. Rezillik gün be gün boyut değiştiriyor.

Kosk olayi - user1068823

Oral bey emekli olmus bir cumhurbaskaninin kosku bosaltmasini konusmak nasil bir egilimin ifadesi acaba keske biraz acsaydiniz. Her emekli cumhubaskanina bir kamu kosku tahsil ediliyorda bizimmi haberimiz yok? Bunu konusmak size gore herseye muhalefet beceriksiz beyaz turk tayfasina dusuyor galba. Oyle degil efendim! Bunu konusmak olsa olsa mevzuata niye uyulmadigini ve vergilerimizin nasil harcandigini sorgulayan bir egilimin ifadesidir.

İyi Polisler, daha İyi Polisler - blueknife

Habir hayret edecek yeni başbakan adayı. Gül'ü de tanıyoruz kaç yıllık serüveninden en son cumhurbaşkanlığından. Doğru en iyi polis rolünü o oynuyordu, Arınç'tan bi tık üst seviye diyelim. Tüm paradigmaları iflas etmiş bir Kapitalist Irkçı Mezhepçi devletten bahsediyoruz artık. Bu bir Aşiret Devleti. Son paradigması ise yani AKP tam bir rezalet oldu. Erdoğan, zevahiri kurtarmak için son hamle En İyi Polis Gül kardeşini bu sefer de Başbakanlığa aday gösteriyor. Oral Çalışlar kardeşimiz de bir zaman iyiydi.

Sence bu durum normal mi? - AKDENİZ1959

Bir devletin en üst kademesinde görev almış bir AKP kurucusunun yeniden siyasete dönmesinin Tayyip Erdoğan'ın iznine bağlı olması, AKP'nin parti içi demokrasisinin yokluğuna işarettir. Parti içi demokrasiden yoksun bir partinin Türkiye'yi demokratikleştirmesi beklenebilir mi? Bir siyasi parti kendini nasıl örgütlüyorsa, parti içinde nasıl bir siyasi ilişki kuruyorsa, halkına layık gördüğü siyasi rejimde öyle olur. Parti içinde ki anti-demokratik bir ideoloji ve pratik, fırsatını bulduğunda halkına neler yapmaz ki! Oral Çalışlar, siz kendinize "aydınım" diyorsunuz ama sadece bir "durum tahlili" ile yetiniyorsunuz. Oysa bu anormalliğin bir aydın tarafından eleştirilmesi gerekmiyor mu? Muhalefet partilerinin tutumlarına karşı her türlü eleştiri hakkınızı kullanırken, AKP'ye karşı bu eleştiri hakkınızı neden kullanmıyorsunuz? Sayın Çalışlar, sizce bu durum normal mi?

ZORUNLULUKTAN -Mutlu Yücel - user913985

Oy oranının düşmesi? Bozulan ekonomi ve biraz da, Cumhurbaşkanımızın kitleyi peşine takma konusunda azımsanamayacak payı olan, Kabataş, camiye ayakkabıyla girdiler, gibi, söylemlerin, çekicilikten öte iticiliğe dönüşmesi, genel sert tavrının, güzel konuşmasının halk nazarında cazibesinin yitirmesidir. Bu yiten cazibenin kendisi de farkındadır, bu farkındalık ses tonuna bile sirayet etmiş, son günlerdeki konuşmalarında coşku ve vurgu azalmıştır. Buna Hakan Fidan nın da kendi rızası dışında istifa etmesi ve bu istifaya Başbakanımızın da desteklenmesinin kuşkusu da eklenebilir. Oy oranını tekrar yükseltmek ve iktidarlık süresinin hedeflenen tarihlere kadar uzatılmasının tek yolu, Gül gibi yıpranmamış ve halk nazarında da popülaritesinin hayli yüksek ılıman bir kişinin devreye girmesini zorunlu kılmıştır.Buna AKP içindeki huzursun bir bölümün istek ve baskısı da eklenebilir

Merak konusu - 1000cucarachas

Sen cumhurbaşkanlığı, başbakanlık yapmış "arkadaşına" kurucusu olduğu partide ambargo koy, sonra Allah bilir hangi siyaset dümenine alet etmek üzere ambargosunu kaldır. Abdullah Gül, kurduğu partiye "Erdoğan kontenjanından" özel izinle mi girecek?