AK Parti-CHP koalisyonu mümkün mü...

Türkiye, ciddi bir iç gerginlik içinde. "İntikamcı koalisyon projeleri"yle, bu gerginliğin üstüne oynanması; normal. Toplumun genel sağduyusuyla ve hayatın gerçekleriyle örtüşmeyen projelerin, artık yaşama şansı yok.

7 Haziran seçim gecesi, Habertürk TV'de sonuçlar az çok belli olduğunda; "Bu tablodan çıkacak en iyi sonuç AK Parti CHP koalisyonudur" demiştim. O sırada, bu değerlendirmem, pek kimseye gerçekçi ve sıcak gelmedi.

Seçim atmosferinde yay gibi gerilen taraflar öfkeliydi. Özellikle de, muhalefet partileri ve onların seçmenleri; AK Parti ve Tayyip Erdoğan'a karşı öfke içindeydi. Uzunca bir süredir devam eden toplumsal kutuplaşma, 7 Haziran seçimlerinde zirve yaptı. Gerginliği tırmandıran dinamiklerden birisi de; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçimlerde izlediği, 'aktif müdahale stratejisi'ydi.

İNTİKAM KOALİSYONU 

Seçim sonuçları belli olur olmaz, önce, 'intikamcı' diyebileceğimiz bir değerlendirme öne çıktı: "CHP-MHP-HDP koalisyonu kurulsun, AK Parti'den ve Tayyip Erdoğan'dan hesap sorulsun" çağrıları yapıldı.

Bu ruh hali, bazı kesimlerde hızla yoğunlaştı. Aslında, burada, bizim siyasi geleneğimizde varolan bir zaaftan söz etmek mümkün. Değişik zamanlarda nüksebilen bir zaaf bu... Siyaset kültürümüz; 'yok etme' psikolojisi üzerinden, 'defterini dürme' psikolojisi üzerinden şekillenmeyi sürdürüyor.

Menderes, 'intikamcı öfke'nin kurbanı oldu. Demirel (başbakanlığında 2 kez askeri darbe yaşadı), Özal, Erbakan ve daha birçok lider... Hep 'defterini düreceğiz'cilere hedef oldular. Bu 'strateji', gerçekten de büyük hasarlara yol açtı.

UZUN AK PARTİ DÖNEMİ

Siyasetin asker ve yargı üzerinden çözüldüğü, şekillendiği bu tarihsel geleneğimizin; AK Parti iktidarı için de, 'benzer bir film çekmesi'  beklendi. Ancak, olaylar, beklenenden farklı gelişti. Seçmenin tercihleri, bu defa daha etkili oldu.

Geçmiş yaşananlara bakarak, "Sonun Menderes gibi olacak", "Bunu bir askeri darbe temizler" gibi yorumlar sürdürülse bile; muhalefetteki intikamcı enerji, giderek zayıfladı.  "Makarna" teorileriyle, kendilerini teselli etmeye çalıştılar.

SEÇMENİN SAĞDUYUSU

AK Parti ise, sürekli seçim kazanmanın rahatlığı ve kendine güveni içindeydi. Bu nedenle, "her istediğimi yaparım", "halk da benim yaptıklarıma destek verir" psikolojisi derinleşti. Bir yenilmezlik duygusu oluştu. Muhalefet tepkiselleştikçe, iktidar da sertleşti. Sokaktaki yaşam belki iddia edilen oranda kutuplaşmasa da, meydanların dili kutuplaştı.

Asıl gerçek ortada duruyor: Türkiye, ciddi bir iç gerginlik içinde. "İntikamcı koalisyon projeleri"yle, bu gerginliğin üstüne oynanması; normal. Toplumun genel sağduyusuyla ve  hayatın gerçekleriyle örtüşmeyen projelerin, artık yaşama şansı yok. Seçmen, 7 Haziran'da verdiği oylarla; (olabildiğince kapsayıcı) bir 'iç uzlaşma'yı talep ediyor.

Beni aşırı iyimser bulabilirsiniz ama; günler geçtikçe, öfkenin yerine aklın öne çıktığını, çıkabileceğini düşünüyorum, böyle düşünmeyi tercih ediyorum... En azından, bu yönde bazı sinyaller hissediyorum. Türkiye, oldukça zor bir siyasi coğrafyada, karmaşık dertlerle boğuşuyor. Ekonomik kriz riskinin yanısıra, çözüm süreci de bir dönüm noktasına gelmiş bulunuyor.

Zekasını, 'kutuplaşma' değil, 'uzlaşma' ve 'makul çözümler üretme' yönünde zorlayanların; daha kazançlı çıkacağı ve hepimize daha çok fayda sağlayabileceği bir noktadayız.

YENİ BİR DÖNEM

Eğer liderler, süreci iyi yönetebilirler, 'öfke odakları'nı aşabilirlerse; yeni bir düzleme girebiliriz. AK Parti- CHP koalisyonu; bir çok meselenin normalleşmesi, farklı toplumsal 'kanal'ların yeniden birbirini dinlemeye ve anlamaya çalışması, birlikte yeni şeyler üretilebilecek ortamın bulunması gibi açılardan; şans olabilir.

Meydanlar, gazete manşetleri, ekranlar, yavaş yavaş öfkeden sükünete dönüyor...Kutuplaşmanın sınırlarını sonuna kadar zorladık. Kibir, öfke, intikam ve paranoya psikolojisini aşabilecek bir noktaya geliyoruz.

AK Parti-CHP koalisyonu, bir ihtimaldir,bir şanstır. Kullanılabilirse...

http://www.radikal.com.tr/138650713865075

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Böyle bir "mecburiyet" / "zorunluluk" yok - muratcelik123

Erdoğan hala "ben anayasayı çiğnemedim" diyor. AKP hiçbir "özeleştiri" yapmadı. Yani sinyaller AKPnin bildiğini okumaya devam edeceğini "gösteriyor". CHP - AKP taban tabana "zıt" iki siyasi hareket. Böyle bir koalisyon "yürümez". Sadece "vakit kaybı" olur. Üstelik "bu" daha öncede denendi. CHP-MSP koalisyonu kurulduda ne oldu? Neye faydası oldu? Aynı "hatayı" tekrarlamanın anlamı ne? Mesela eğitim politikası ne olacak? Ya dış politika? Bu kadar "aptalca" bir öneri duymadım hayatımda...

Siyaset! - ozerdek_er

Yazar şöyle demiş: "Zekasını, 'kutuplaşma' değil, 'uzlaşma' ve 'makul çözümler üretme' yönünde zorlayanların; daha kazançlı çıkacağı ve hepimize daha çok fayda sağlayabileceği bir noktadayız." Bu cümleye mantıken ve fikren katılmak çok kolay, asıl önemli olan duygusal olarak katılabilmek; bu da belli bir olgunluk ve sağduyu istiyor. Siyasetçilerin ise bu yönde davranması çok daha kolay olmalı. Çünkü siyasetin bir tanımı da "Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış." Tüm devlet büyüklerinin bu sanat'a uygun görüş ve anlayışa sahip olmalarını dilerim.

KOALİSYON NASIL OLUŞMALI? - bizeke

Baykal bir taraftan kendi TBMM başkanlığı için kulis yaparken diğer taraftan da AKP ile CHP arasında kurulması düşünülen bir koalisyonun alt yapısıyla meşkul. AKP ile CHP arasında bir koalisyon nasıl kurulur? kurulursa nasıl yol alır? bu eşyanın tabiyatına aykırıdir.AKP 13 yıldır ülkeyi yönetti ve karşısında da toplam kendinden çok daha fazla oy alan bir partiler topluluğu oluşmasına neden oldu. Bunların başında CHP geliyor. Bu durumda AKP aleyhine verilen yasa teklifleri, meclis araştırmaları, konularında muhalefetin verdiği her teklifin CHP tarafından reddi mümkün değil. Çünkü muhalefet CHP nin seçim meydanlarında halka vedettiği konularda teklifleri meclise getirecek.CHP bu durumda AKP nin tarafında mı? yer alacak.Tabiiki bu mümkün değil.Bu nedenle kurulacak AKPCHP koalisyonunun ömrü çok kısa olacak. Ülke koalisyonlar krizine ve kaosuna girecek ve eğer AKPHDP koalisyonu tercih edilirse belki de en uzun ömürlü koalisyon bu olabilir. Bu olmadığı takdirde bitmeyen ve erken seçime giden bir koalisyonlar krizine gideceğimiz mutlaktır..Ancak ŞU HUSUSU DA BELİRTMEMDE YARAR VAR. en önemli olan Adalet, İç İşleri ve tüm Ekonomi bakanlığına bağlı birimlerde ortaklık şeklinde her iki partiden eşit sayıda bir heyet oluşturulursa her heyetinde dönüşümlü başkan ve sözcüsü olursa , yani buna benzer bir yapılanmaya gidilirse , o zaman bu koalisyonun tek parti gibi bir görüntü oluşturarak ömrünün uzun ve ülke için daha yaralı olabileceğini söyleyebilirim. Lakin birisi bu işlere karışmaması şartıyla.,

ÇOK ŞEY Mİ İSTİYORUZ? SADECE YÜZLEŞME - AKDENİZ1959

Çok şey istediğimiz yok Oral Çalışlar. Suç işleyenler işledikleri suçların hesabını versinler yeter. Geçmişten ders çıkartmazsak geleceğimiz geçmişi tekrarlar durur. Biz senin gibi "gelene ağam, gidene paşam" diyemeyiz. Bu milletin ?a?. koyacağız? diyenlerin; Dini siyasete alet edenlerin; Maden faciası sonrası yakınlarını kaybedenlere atılan tokatların, savrulan tekmelerin; Polisin katliamlarına ?emri ben verdim? diyerek meşruiyet oluşturanların; Roboski de paramparça edilen çocukların katillerine ?teşekkür edenlerin? bir hesap bakiyesi olmalı! Biz onlar gibi kindar değiliz ama insanlık suçu işleyenlerin suçunu unutacak kadar onursuz, tarihe karşı olan sorumluluğumuzu bilmeyecek kadar sorumsuz değiliz. İntikam peşinde değiliz ama balık hafızalı da değiliz. Eğer bugünümüze sahip çıkmak, geleceğimizi kurmak istiyorsak, geçmişin hesabını görmek zorundayız. Bu ülke yüz yıldır geçmişi ile yüzleş(e)mediği için katliam üzerine katliam yapıyor. Muhalefet bu kez tarihi misyonunun farkına varırsa Türkiye yeni bir demokratikleşme çizgisini yakalayabilir; Aksi taktirde senin gibi;?geçmişe boş ver bugüne bak? anlayışı ile davranırsa hepimiz kaybederiz!

Zavallılar - oselimg

Oral bey, diyelim ki AKP'nin bölücü seçim propogandasını unuttuk. Varoluşunuzun tek nedeni olan "Ce-Ha-pe" saplantınızı ne zaman yendiniz? Seçim kampanyaları sırasında sürekli "CHP'den gazoz olmaz" "Tayyip tek kurtuluşumuz" temasını işlediniz ve CHP'nin bütün kötülüklerin anası olduğuna bizi inandırmaya çalıştınız. AKP iktidarına bir kez olsun "toplumun diğer kesimleriyle uzlaşın" demediniz hatta "bildiğin yolda yürü sen koçum" lezzetinde destek verdiniz. Şimdi ne değişti? Hmm, belki AKP'nin değişebileceğini düşünüyorsunuz. Yok ben öyle düşünmüyorum kusura bakmayın. Kendileri de tekrarladığı gibi İslamcıların "davaları" var ve tarih bize bu davalarını gerçekleştirmek için yapmayacakları seyin olmadığını sürekli gösteriyor. Bu onların fıtratında var.