AK Parti-HDP gerilimi

Selahattin Demirtaş'ın, seçim kampanyasını açarken, Tayyip Erdoğan'a yönelik söylediği cümle, belki de tüm muhalefetin ana duygusunu özetliyor: "Seni başkan yapmayacağız..."

AK Parti'nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son günlerdeki konuşmalarında; en sert sözler, HDP'ye ve partinin eşgenelbaşkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik. Özellikle Ağrı Tendürek dağındaki çatışmadan bu yana; AK Parti sözcüleri, bu partiye yönelik   tavırlarını tırmandırıyorlar.

"Temel argüman"ı, "HDP ile PKK arasındaki ilişki" oluşturuyor: PKK'nin son günlerde sık sık "bugünkü koşullarda silahlarını bırakmayacağı"nı açıklaması, Öcalan'ın 2013 Newroz'unun ardından PKK'nın Türkiye'yi terk edeceği sözünün yerine getirilmemesi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sık sık, "Siz hala silahı bir tehdit aracı olarak kulanıyorsunuz" vurgusunu yapıyor. İktidara yakın gazeteler, köşe yazarları da; "bölgedeki silahlı PKK baskısının seçim güvenliğini tehdit ettiğini" ifade ediyorlar.

NEDEN HDP?

AK Parti yönetiminin HDP'yi bu denli hedef almasının, değişik nedenlerinden söz edilebilir. Anketlerin gösterdiği şu: HDP'nin barajı aşması da, baraj altında kalması da, mümkün. Çok kritik bir eşikteler.

"HDP'nin barajı aşması halinde ortaya çıkacak tablo"yla, "HDP'nin barajın altında kalması halinde ortaya çıkacak tablo", arasında, çok ciddi bir fark olacak: Sadece, "başkanlık sistemine ulaşma hedefini önüne koymuş bulunan AK Parti ve Erdoğan" açısından değil... Sadece çözüm süreci açısından da değil... HDP'nin 7 Haziran'da alacağı oy, "Türkiye'nin yakın geleceğinin çok farklı parametrelerini etkileyebilecek" ölçüde önemli.

AK Parti kurmaylarının, HDP'yi hedeflerine koymuş olmalarında, şaşırtıcı bir taraf yok. Görünen o ki, seçim tarihi yaklaştıkça, gerilim daha artacak. Yapılan "temel hesap" şu: HDP'nin barajı aşması halinde, AK Parti'nin (başkanlık sistemi ve anayasa değişikliği için gereken) 330 sayısına ulaşma ihtimali azalıyor.

HDP CEPHESİ  

HDP'nin elindeki ölçü, 2014 Ağustos'unda yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Selahattin Demirtaş, o seçimlerde yaklaşık yüzde 9.8 oy aldı.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım oranı(yüzde 74.1), 2011 genel seçimlerindeki katılıma(yüzde 83.1) göre düşüktü. 2015 Haziran seçimlerine katılım oranı, büyük ihtimalle, 2011'e yakın bir düzeyde olacak. Kayıtlı seçmen sayısındaki artışı da hesaba katalım... 

Selahatin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı 3.960.000 oydan çok daha fazlası gerekli. HDP'nin, yüzde 10 barajını aşabilmek için, yaklaşık 4 milyon 750 bin civarında bir oy alması gerektiği söylenebilir. Bu da, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre, "fazladan 800 bin oy" anlamına geliyor.

HDP yöneticileri, bu yeni 800 bin seçmenin hesabını yapıyorlar. İlk etapta, akla, "AK Parti'ye oy vermiş Kürtlerden akabilecek oylar" geliyor... Bu, belki de esas potansiyel. Ancak, bunun yeterli olmaması, ihtimal dahilinde. Bu nedenle; HDP'lilerin, normalde CHP'ye oy veren bir kesimi de, ikna etmeye ihtiyaçları var.

Uzun yıllardır, "oyları bölmemek" gibi bir psikolojiyle, CHP'ye "kerhen" oy veren ciddi bir kitlenin varlığı, sır değil. Bu kitlenin en büyük alerjisinin, AK Parti ve Erdoğan olduğu da...

Tayyip Erdoğan'ın seçim kampanyası gibi yürüttüğü "başkanlık sistemi" konuşmalarının, "onu başkan yapmayalım" psikolojisini körüklediği bir ortamdayız.

Selahattin Demirtaş'ın, seçim kampanyasını açarken, Tayyip Erdoğan'a yönelik söylediği cümle, belki de tüm muhalefetin ana duygusunu özetliyor: "Seni başkan yapmayacağız..."

ÇÖZÜM SÜRECİ

AK Parti ve HDP; giderek hızlanan seçim yarışının kaçınılmaz sonucu olarak, birbirlerine karşı sert, acımasız, uzlaşmaz bir dil kullanıyorlar.

Bu arada, çözüm süreci de gündeme geliyor. Masalar devriliyor, tehditler artıyor. "Çözüm sürecinin sonunun geldiğini söyleyenler"in sayısında da, bir yükseliş gözleniyor. Bazıları, "biz demiştik, çözüm işi bitti, görün siz gümbürtüyü" mutluluğunu yaşıyor.

Bütün bu "gerilim" ve "sert dil"in arkasında, "seçim hesapları" yatıyor. 7 Haziran seçimleri sonuçlanınca, "asıl gerçeğin ne olabileceğini" göreceğiz. "Fotofiniş"ten sonra, herkes şapkasını önüne koyacak... Tabii, kişisel beklentim, 7 Haziran'dan sonra, "uzlaşma ve barış iklimi"ne geri dönülmesi yönünde.

Şu da bir gerçek: HDP barajı aşsa da, aşmasa da; 7 Haziran'dan sonra, "siyasetin ritmi" değişecek.

http://www.radikal.com.tr/1354483135448310

YORUMLAR
(10 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

MHP - AKP - user395405

Bazi yorumcu arkadaslar MHP, AKP ye karsi demis.. MHP , AKP ye taban olarakta tavan olarakta en yakin partidir bundan dolayidirki meclisteki oylamalarda AKPyi bugune kadar en cok destekliyen parti MHP olmustur.

ÇÖZÜM - drhil

Çözüm süreci rte için oy avcılığından başka bir şey değildi. Çünküi İlk dönemde kürt oylarına yönelmişlti. Ama artık HDP gündemde olduğundan doğal müttefiki olan mhp oylarına yöneldi. Seçim sonrası mhp akp ile koalisyon yapıp kendisini başkan yapacaklardır. Çünkü bugüne dek mhp her kritik oylamada akp ye dönmüştür.

yalancılığın bu kadarına pes! - ex nihilo

sandıktan akp tek başına çıkamazsa ilk olarak kimle koalisyon yapmayı isteyecek? çözüm sürecine karşı çıktığını açıkça belirten mhp ile mi? yoksa kardeş kardeş geçindiği chp yle mi? akp ye enyakın parti HDP dir. akp nin şu ana kadar uzlaştığı tek parti HDP dir. şu ana kadar el sıkıştığı masaya oturduğu tek örgüt PKK dır. pkk yı da akp'yi de destekleyen amerikadır. birisi BOP'un eşbaşkanı birisi de abd nin ortadoğudaki sağkoludur. bunun için zaten aynı masaya defalarca oturdular. bir defada hükümet oluşturmak için otururlar ne var bunda. varolan gerginlik "yalan çalışırın" iddia ettiği gibi özde bir gerginlik değildir, akp'nin açgözlülüğünden kaynaklanan bir gerginliktir.

Seçim Sürecinde Her Şey Söylenebilir/ Söylenmeli Mi? - user885022

Evet, seçim sürecinde her şey söylenebilir! / söylenebilir mi?/ söylenmeli mi? Oldukça geniş bir kesimin yeni bir lider olarak konumlanması için çaba sarf ettiği Demirtaş da birkaç gün önce "biz kimsenin tavuğuna kiş demedik !" diye bir söz kullanınca birden herhalde hayvanlar için beslediği duygularını dışa vurdu ve bunun da bilinmesini istedi, daha ne yapsın diye düşündüm? Ne kadar çok barış yanlısı ve insani duygular taşıyor değil mi?. Gerçekler değil ( Ekim 2014- olaylarında zerre kadar sorumluluğu yok!), ülkedeki siyasilerin algı oluşturma ve algıların yönetimini esas almaları oldukça sorunlu bir yaklaşım! Keşke diğer ülklerde olduğu gibi liderler tartışması yapılsa ve gerçekler üzerine yoğunlaşılsa diyorum!

İLKELİ OLMAK ZOR ZOR - rodik

sayın çalıştar sizin son 2 senedeki inanılması göç bir tutum değişikliğine gitmenizi gerçekten anlamıyorum beni gerçek anlamda hayal kırıklığına uğrattın ben eskiden radikal gezetesini almamın temel sebebi sizin ve cebgiz çandırın yazılarını okumak için alırdım AKP nin şuanki toplumdan uzaklaşmış kibirli ve her gün kürt hareetine basın yoluyla sabah akşam küfür hakkaret iftiralarla saldırmasını normalmiş gibi gömeniz sizinde bu çukura düşme ihtimaile beni itiyor yazıktır günahtır ayıptır para bul için işkencelerden geçmiş birisi olarak yapmayın

İNADINA OY'UMUZ HDP'YE - m.rozbilen

AKP -HDP gerilimi neden büyüyor? Neden olacak, sayın Erdoğan'ın başkan olma hırs ve ihtirası nedeniyle. Başka? AKP'nin kaybetmesi halinde olacaklardan korkuluyor. Ne korkusu? Özellikle yolsuzlukların hesabının sorulacağı korkusu. Dünya bir tarafa sayın Erdoğan'ın çıkarı bir tarafa. Çıkarı zedeleneceğine varsın batsın dünya. AKP Kürt oylarının artık çantada keklik olmadığını biliyor, görüyor. Kobane kırılması onarılmaz bir tahribat olmuştur. IŞİD belasını dünyanın başına musallat edenlerin de ERDOĞAN - DAVUTOĞLU ikilisinin başlarının altından çıktığı kuvvetli şüphe var. Ve boşuna da değil. Zira görünen köy klavuz istemez. Kaybettiğini gördükçe çılgına dönen AKP'liler ve özellikle yöneticilerin tek hedefi HDP olmuştur. Hatta ondan başka rakip tanımıyorlar. Gerilimin sebebi bu. Rüzgar eken fırtına biçer. HDP barajı rahat aşar. Oyum HDP'ye diyemiyoruz, zira diyeni içeri atıyorlar. Ama yine de inadına OY'umuz HDP'ye.

mevzu seçim olunca omurga da beklenmez; dürüstlük de. - user1002376

Omurgasız siyaseti kabul edemiyorum; buna meşruiyyet kazandırma anlamı taşıyan ortaya karışık yazılara ise içerliyorum.