AK Parti, tek adam ve Erdoğan olgusu

AK Parti, büyük bir ölçüde hala Erdoğan'ın etki alanı içinde olmakla birlikte çok katmanlı, çok yönlü, çok değişkenli bir toplumsal ve sosyal arka plana da sahip. Türkiye'deki kutuplaşma içinde AK Parti, hala halkın etkisine en açık siyasi oluşumların başında geliyor.

“Sorunların kaynağının Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu” refleksi, toplumun önemli bir kesiminde yer etmiş durumda. İstenmeyen her gelişmede, “sorumlunun ve olumsuzluğun kaynağının Cumhurbaşkanı olduğu” fikri, otomatikman devreye giriyor. Bu anlayışın bu şekilde yerleşmesinde Tayyip Erdoğan'ın siyaset yapma tarzının, yönetme anlayışının da bir etkisinin olduğunu, inkar edemeyiz.

LİDER KÜLTÜ

Bu noktaya gelinmesinin temel nedenlerinden birisi, siyaset kültürümüzdeki lider geleneği. Seçim Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu ve bunlara destek olan bir dizi yasal zemin tek adam kültünün oluşmasına imkan veriyor. Ayrıca, toplumsal kültürümüz de, buna katkıda bulunuyor…

Ancak bütün bunlar, gelinen noktayı açıklamaya yeterli değil. Nasıl oldu da, “hiçbir meselenin Erdoğan’sız açıklanamadığı” bir noktaya gelindi? Nasıl oldu da, futboldaki başarısızlıkta bile Erdoğan’ın konuşulduğu bir yere geldik?

ESKİ GELENEK

Bu düşünce formatı, tamamen de yeni sayılmaz. Menderes, Demirel ve Özal  dönemlerinde de, böyle bir hava oluşmuştu. Özellikle de, Menderes, olağanüstü bir öfke selinin hedefi haline gelmişti.

Şu an farklı olan bir nokta, Tayyip Erdoğan'ın daha sürekli bir şekilde iktidar gücünü elinde tutabilmesi. İkinci ve belki daha önemli bir farklılık da, siyasi hayatımızdaki asker vesayetinin bu dönemde etkisini yitirmesi nedeniyle, iktidar gücünün büyümesi…

ARKASINDAKİ SOSYOLOJİ

Kişiye odaklı düşünme refleksi Türkiye'deki gelişmeleri sağlıklı bir şekilde analiz etmemizi zorlaştırıyor. Kişiye bakmak yerine objektif verilere bakarsak, 13 yıllık iktidar yıpranmasına rağmen, halen yüzde 41 oy alan bir parti var. En yakın muhalif partiyle olan fark, yüzde 16’ya yakın. Kamuoyu yoklamalarına göre, Erdoğan'ın arkasındaki toplumsal destek, hala önemli bir düzeyde.

AK Parti, büyük bir ölçüde hala Erdoğan'ın etki alanı içinde olmakla birlikte çok katmanlı, çok yönlü, çok değişkenli bir toplumsal ve sosyal arka plana da sahip. Türkiye'deki kutuplaşma içinde AK Parti, hala halkın etkisine en açık siyasi oluşumların başında geliyor.

Tayyip Erdoğan'a inanan ve güvenen bir kitleden söz edilebilir. Bu kitleyle ilgili, çok değişik yönlerde yorumlar ve eleştiriler yapılabilir. Ancak, her şeyi “bir kişiye körü körüne bağlılık” üzerinden değerlendirilmek, ülkedeki bireyleri yok saymaktır. 13-14 yıllık bir deneyimden ve ülkenin hala yüzde 40’tan fazlasını oluşturan bir tabandan söz ediyoruz. Böyle bir gerçeklik, tek kişinin karizması üzerinden açıklanamaz. Bireysel, psikolojik, sosyolojik incelemelerden kaçarak, her şeyi tek kişi üstünden tartışmak, en hafif ifade ile, yüzeyselliktir.

ORTA SINIFLAR

İçinde değişim potansiyeli barındıran “muhafazakar orta sınıflar”ın, AK Parti’yi hala önemli bir oranda desteklediğini ve ayakta tuttuğunu görebiliyoruz. Bu kesimlerdeki ruh hali, farklı açılardan incelenebilir. Çeşitli okumalar, eleştiriler yapılabilir. Ne olursa olsun, bu kitlelerin, demokratik uzlaşmalara yatkın, iç barışı önemseyen yönlerinin varlığını da göz ardı etmemek gerekiyor. AK Parti’nin bir ölçüde kaybettiği oyların, "uzlaşmaz" görüntüye bir tepki olarak değerlendirilmesi mümkün.

Şunu da ekleyelim: Son seçim kampanyasında, Erdoğan'ın meydana inip partili bir propaganda yolu izlemesinin, tabanda çok tasvip görmediği, anketlerden anlaşılıyor.

Erken seçime iki aydan az bir süre kaldı. AK Parti'nin birikimi de, CHP'nin birikimi de, diğer siyasi partilerin edindikleri tecrübeler de; bu kez, bir uzlaşma imkanını doğurabilmeli. Elbette, uyumsuzlukların aşılması, çok kolay değil. Ama, bu defa, bir çözüm oluşabileceğini düşünüyorum.

Her şeyi Erdoğan taraftarlığı ve Erdoğan karşıtlığı üzerinde açıklamak ve öyle anlamak; Türkiye gerçeğinin aslını anlamayı da, sosyolojiyi ve dış politikayı anlamayı da, imkansız hale getiriyor.   

http://www.radikal.com.tr/142847614284762

YORUMLAR
(2 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Paralel evren - user386546

Çalışlar paralel evrenden bildirmeye devam ediyor. Türk siyasi tarihi şu anda bir demokrasinin yaşadığı en kötü durumda, hiç ilkesi olmayan bir reiscilik bu. Daha dün kardeşim dediğine esed deyince bir sürü seçmen peşinden gidiyorsa gidişat demokrasi değil, sandık diktatörlüğüdür. 10 sene AKP'nin propaganda makinasının bir parçası olarak okunacaksınız maalesef.

acayip yandaş bir yazı olmuş! - efeg27

Yazınızda hiç bir objektiflik ve nesnellik yok tam anlamıyla işinize gelen yönüyle değerleme yapılmış arada muhalefete de çakma yapılmış bir yazı ve hiç bir değeri en azından benim için yok! Unuttuklarınızı hatırlatayım; bizim ülkede lider yada üst akıl falan yoktur sadece dededen toruna geçen bir zihniyet vardır. 1950 de DP nin oy oranı %55 idi geçen 65 yılda sağ tabir edilen oyları toplayın genelde bu civarda değişir keza CHP nin oy oranıda %39 idi ve solun oy oranıda bu civarda değişir, kısacası 65 yıldır değişen bir şey olmamıştır! AKP nin ilk oy oranı %34 dür, siyasi hayata yeni başlayan bir parti için inanılmazdır lakin aynı anda DYP,ANAP v.b partilerde yokolmuştur, kısacası birinden vazgeçip diğerine gitmişlerdir ama bunu umut vaat ettiği için falan diye algılamak ciddi bir hatadır, seçim sonuçları gelince kendileri bile şaşırmıştı, sonuçta seçmen tercihiydi, bu seçmenlerin kafasına silah dayayın hiç biri sol tandanslı partiye oy vermez! bu yüzden bizim ülkede ne savaş biter ne ekonomik kriz nede sefalet nede rezalet... sonsuza kadarda böyle sürecek. Tüm bunları sol iktidarmı değiştirecek ? hayır ama dünya demokrasilerinde genelde bir sağ gelir bir sol yada iki dönem biri bir dönem biri çünkü sosyal ve ekonomik denge için böyle olması gereklidir ama bizde asla olmayacaktır, olamayacaktır. Siz bugüne kadar Menderes, Demirel ve Özalın hesap verdiğini duydunuzmu?