Alın size "laik Suriye!"

ABD ve Batı şaşkın. Artık Rusya daha inisiyatifli hareket ederek bölgeye yığınak yapıyor. Irak ve İran'daki yönetimlerin de desteği bu yönde. Onlara Lübnan Hizbullah'ı da eklenince tablo belirginleşiyor.

ABD ve pek çok Batı ülkesi, Suriye'de Esad rejimine karşı mücadele eden muhalifleri desteklemekten ne zaman vaz geçti? Arap Baharı'nın yeni "çoğulcu İslamcı" iktidarlar yaratma ihtimali onları ürküttü. ("Çoğulcu İslamcılık" terimini bilerek kullandım.)

İslam ülkelerinin tamamına yakını, (Batı'nın da desteğiyle) onlarca yıldır  diktatörler tarafından yönetildiler. Bu ülkelerde son yıllarda çoğulculuğa, parlamenter rejimlere yönelik yeni gelişmeler yaşandı. Arap Baharı, Arap ülkelerindeki demokrasi arayışının, Batı yanlısı diktatörlüklerden kurtulma çabasının bir ürünüydü diyebiliriz.

TERS RÜZGARLAR

ABD ve Batı, bu isyanları, Batı tipi laik çoğulcu rejimler oluşacak diyerek başlangıçta olumlu karşıladı. Batı'nın da onayıyla rüzgar Arap ülkelerini sardı. Diktatörlükler birer birer devrilmeye başladı. Ancak gelişmeler Batı'nın istediği yönde olmadı, rüzgarlar beklenen yönde esmedi. Arap ülkelerinde oluşan yeni parlamenter rejimler, İslamcı karakteri ağır basan ve Batı'ya çok da sempatiyle bakmayan yeni bir özellik kazandı.

Fas'ta, Tunus'ta, Mısır'da, Türkiye'deki AK Parti'ye öykünen siyasi partiler iktidara geldi. Hatta Fas'taki parti adını bile AK Parti olarak belirledi. Gelişmeler Batı'yı endişelendiriyordu. Mısır'daki Mursi iktidarının İsrail siyasetini değiştirmesi ve bu konuda Türkiye ile işbirliği yapması ABD'nin canını sıktı.

SURİYE'DE NE DEĞİŞTİ?

Tam bunlar olurken, Suriye'deki rejim de isyanla sallanmaya başladı. Batı, ilk başlarda Arap Baharını tam olarak algılayamadığı için Esad rejimini devirmek isteyen isyancıları desteklemeye karar verdi.

Sonra görüldü ki, bu muhalefet hareketi, “ılımlı” da olsa İslamcı bir karakter taşıyacak, hemen frene basıldı. Bu isyanı desteklemeye ikna ettikleri Türkiye, onların tavır değiştirmesiyle yalnız kaldı. Ve “Türkiye sanki Esad'ı yalnız başına devirmeye karar vermiş” gibi bir hava oluşturuldu.

Batı, Esad rejimini devirmekten vazgeçerken, onun seküler karakterine vurgu yapmaktan geri durmadı. "İslamcılar gelmesin Esad kalsın" fikri, Batı'da giderek temel buldu.

TEREDDÜT

Esad, Batı'nın bu tereddütlü ve ılımlı havasını sezer sezmez, muhalefete daha acımasız bir saldırıya girişti. Büyük bir toplumsal facia yaşanırken, ılımlı İslamcı örgütler güçlerini kaybettiler. Yerlerini radikal örgütler aldı. El Nusra ve IŞİD bu sürecin sonucunda özellikle Sünni kesim üzerinde büyük bir güç oluşturdu.

Çatışma ağır ve yıkıcı bir havaya büründü, milyonlarca insan yerinden yurdundan oldu. Binlercesi öldü. Batı hala “Esad'la olur mu olmaz mı” diye düşünürken yıkım derinleşerek sürüyordu.

TÜRKİYE

Türkiye, “Esad rejimi yıkılmadan burada bir düzen sağlanamaz” derken, Batı, Türkiye'yi “IŞİD işbirlikçisi” şeklinde suçlamayı tercih ediyor ve asıl tehlikenin IŞİD olduğunu vurgulayan bir yerden yaklaşıyordu.

Bu durum hangi noktaya kadar böyle devam etti? Binlerce, onbinlerce göçmen Batı ülkelerinin sınırına dayanana kadar. İşte o andan itibaren Suriye meselesi, Batı'ya doğrudan dokunmaya başladı.

Yeniden “Esad'la olur mu olmaz mı” diye oyalanılırken, Rusya bu tereddüdü bildiği için adım adım geliştirdiği Esad'a desteği açıktan savunmayı tercih etti. "Laiklik mi istiyorsunuz, işte şeriatçı IŞİD'e karşı mücadele eden Esad rejimi var" şeklinde özetlenebilecek bir çıkış yaptı.

Daha önce "Arap Baharı" rüzgarı karşısında sesiz kalan Rusya, Batı'nın ikircikli havasından cesaret buldu. Son olarak artık bir askeri güç olarak Suriye'de ortaya çıktı ve havadan Esad muhaliflerini bombalamaya girişti.

BUYRUN BURADAN YAKIN

ABD ve Batı şaşkın. Artık Rusya daha inisiyatifli hareket ederek bölgeye yığınak yapıyor. Irak ve İran'daki yönetimlerin de desteği bu yönde. Onlara Lübnan Hizbullah'ı da eklenince tablo belirginleşiyor.

Bu, kimsenin laiklik veya sekülerlik olarak tanımlayamayacağı bir tablo. İran, şimdi Bağdat rejimini kontrol eder hale geldi. Onlara Hizbullah'ı da eklersek Şii şeriatının egemen olduğu bir ittifak netleşiyor. İşte Rusya bu fotoğrafın parçası

Laiklik mi geliyordu? Alın işte Hizbullah'lı ve Mollalı laiklik. Buyrun buradan yakın.   

http://www.radikal.com.tr/1444283144428311

YORUMLAR
(11 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Yazmadan azıcık wikipedia... - user969778

1960'larda Fas'ta kurulan PJD ismini Adalet ve Kalkınma Partisi olarak 1998'de değiştirdi. Kim kimden öykündü sizce? İyi bilmediğiniz konularda ahkam kesmeyin, AKP'yi öveceğim diye uyduruyorsunuz....

Batı yanlısı diktatörlük - muratcelik123

Yazar AKPyi kastetmiş. Evet Türkiye'de islamcılar Batı'nın desteğini arkalarına alarak çakma bir diktatörlük inşa ettiler ama maalesef Türk baharı (Gezi olayları) islamcıların kurduğu bu Batı beslemesi çakma diktatörlüğü yolun sonuna getirdi. Yazar gerçekleri bir türlü kabullenemiyor. Ezberlerini bir türlü aşamıyor. Dünyaya at gözlüğüyle çok dar bir çerçeveden bakıyor. Yazarın analizleri "islamcıların gözünün yağını yirim ben" sığlığını bir türlü aşamıyor...

Sn. Çalışlar - selo4433

Ya ABD diyor biz eğittik adamlar İşide katıldı. BOP için düşünceleriniz neler. Eğer iyi bir gazeteciyseniz dün Antakya'nın Harbiye Beldesinde devrilen kamyonda kaç işidli bulunduğunu ve halk elinden polis eşliğinde kurtarıldığını biliyor musunuz. Suriye'de yaşananları bütün arap rejinlerini eleştiren Duraid Lahham lakabı Gahwar Toşe ye bir sorun o çok iyi özetler. Ha bir de Golan Tepelerini kimin işgal ettiğini umarım unutmazsınız. Saygılar.

Rusya - Canbaba68

Hayırdır eski Sovyetler düşmanlığın mı depreşti. Bir tane yazından da haz alsak dert olmayacak...

Olayları biz de yaşamamış olsak inanacağız valla! - user1124507

Tunus'ta AKP benzeri denilen Ennahda'nın bir sonraki seçimi kaybetmesine ne diyorsunuz peki? Onu da mı Batı yaptı? Mursi'ye muhalefete boşver, sen %52 oy aldın istediğini yaparsın, Mısır'ı da şeriat devleti yaparsın diye Batı mı söyledi? Mısır'da Batı'nın en büyük düşmanı Nasır'ın bıraktığı mirasın laik olması niye hiç aklınıza gelmiyor? Sakın 7 Haziran seçimlerini AKP'nin kaybetmesinin nedeni de Batı olmasın?! 1 Kasım'da ne yapın edin Batı'yı ikna edin ki AKP'yi desteklesin, yoksa gidiyor güzelim iktidar! Yalnız güzel masal yazmışsınız, tebrikler. Çocuk hikayeleri işine girin siz.

nusayrilik - sofronitsky

Nusayrilik'i Şii İran yada Hizbullah şeriatı ile bir tutmayı nasıl beceriyorsunuz? Bir Antakya'ya Samandağ'a gidin de bakın Nusayriler nasıl yaşıyorlar.. Nusra'yı Işid'i akladınız yıllarca şimdi Nusayriler'i karalamaya mı geldi işiniz?

Şerefli mağlubiyet! - user493166

"Çoğulculuk-İslamcılık-Parlamentarizm-Laiklik-Antidemokrasicilik" kavramlarını birbirlerine karıştırarak çöken BOP projesini, Arap Baharını, siyasal islamı aklayacak şekilde "güya" mantık çerçevesine oturtulmuş, gerçeklere, dolayısı ile "sahada olan bitene" aykırı bir "şerefli mağlubiyet" yazısı...