Alman basını bizi neden öpüyor?

önde gelen Alman gazete ve dergilerinin derdi ne? Almanya'ya ne oluyor? ABD'ye ne oluyor? Bu ülkelerin basınında, aylardan beri kabaca şöyle bir yaklaşım öne çıkıyor: "Türkiye'de; Erdoğan önderliğinde, güç odaklı, irrasyonel yönleri olan, modern dünyaya mesafeli bir rejim kurulmuş durumda."

Almanya'nın önde gelen gazete ve dergilerinden 6'sının;  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı hedef alan, "tehdit ediyor" başlığıyla çıkmasını; nasıl yorumlayabiliriz?

Şurası açık: Alman medyası, tıpkı Amerikan medyası gibi; son yıllarda Türkiye'yi dehşetli merak etmeyi alışkanlık haline getirdi. Eskiden çok daha önemli gelişmeleri haber bile yapmazlardı. Giderek derinleşen bu merakın arkasında nasıl bir mantık bulunuyor?

Alman medyasına göre Tayyip Erdoğan, kimi tehdit ediyor? Alman gazete ve dergilerindeki yazılara bakınca, muhalefet partilerini tehdit ettiği sonucu çıkıyor. Peki, nasıl tehdit ediyor? Alman gazetelerine göre, "Eğer koalisyon kurulamazsa, Türkiye erken seçime gider..." diyerek tehdit ediyor...

Bizdeki haberler ise hiç de böyle değil. Alman medyası bizim göremediğimizi mi görüyor? AK Parti izlediğimiz kadarıyla erken seçim havasında hiç değil. Parti içindeki ana eğilim-edindiğimiz izlenimlere göre-CHP ile koalisyon yönünde... Başbakan Davutoğlu'nun da bu ihtimale yatkın olduğu söyleniyor. AK Parti içindeki ikinci eğilimse, MHP ile koalisyon yönünde.

Şunu da ekleyelim: Seçimin ilk sonuçlarının ortaya çıkmasından bu yana "erken seçim"i tercih edebileceğini belirten parti başkanı, MHP lideri Devlet Bahçeli. Başka da hiçbir parti erken seçim tercihinde bulunmadı.

Kaldı ki, erken seçim neden tehdit olarak görülebilir ki! Sonuç olarak seçime başvurmaktan söz ediliyor. Yani halkın iradesinden bahsediliyor.

SİSİ'Yİ KIRMIZI HALIYLA KARŞILAYANLAR 

Peki, önde gelen Alman gazete ve dergilerinin derdi ne? Almanya'ya ne oluyor? ABD'ye ne oluyor? Bu ülkelerin basınında, aylardan beri, özellikle kabaca şöyle bir yaklaşım öne çıkıyor: "Türkiye'de; Erdoğan önderliğinde, güç odaklı, irrasyonel yönleri olan, modern dünyaya ve çağdaş değerlere mesafeli bir rejim kurulmuş durumda. Suriye'de IŞİD'i destekliyor, İslamcılığı kışkırtıyor. Bölgede Sünni bir cephe kurmaya çalışıyor."

Hatta, bazı Alman gazetelerindeki okur yorumlarında, Hitler benzetme ve yakıştırmalarıyla da karşılaşmak mümkün.

Bu türden değerlendirmeler yapanların; İran, Suudi Arabistan ve Mısır'daki antidemokratik rejimlere karşı hırçınlık ettiklerine tanık olmuyoruz. Almanlar, geçenlerde, ülkelerini ziyaret eden darbeci general Sisi'yi kırmızı halıda karşıladılar. Alman medyası, Sisi'ye ve Mısır'daki yönetime; Erdoğan'a gösterdiği tepkiyle kıyaslanabilecek bir tepki göstermedi.

TÜRKİYE'DE SİSTEM YÜRÜYOR 

Şurası bir gerçek: Türkiye'de seçimler yapıldı, halkın iradesi ortaya çıktı. Sistemdeki bazı sorunlara rağmen; esas olarak, bir parlamenter rejime özgü süreçlerden geçiyoruz. Önce Meclis Başkanı seçilecek. Sonra da, parti liderleri, koalisyon kurmak amacıyla görüşmeler yapacaklar. Bu meclisten, bir hükümet çıkacak. Şu anda bir engel yok.

Hükümet kurulamazsa da her türlü parlamenter rejimde olduğu gibi yeniden halkın görüşlerine başvurulacak.

Parlamenter rejimini ayakta tutabilen, askeri vesayeti büyük ölçüde geriletmiş Türkiye; bölgesindeki koşullara oranla, istikrarlı bir sisteme sahip.

Yüzde 10 barajı, Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu, 1982 Anayasa'sı gibi, halledilmesi gereken yapısal meseleler var. Bu açıdan, AK Parti hükümetini eleştiriyoruz. Çözüm sürecini zedeleyecek çıkışları tehlikeli buluyoruz. Cumhurbaşkanının tarafsızlığına dair  eleştiriler de önemsenmeli. Toplumun yüzde 95'ini temsil edebilen bir meclis var.

SURİYE MESELESİ

Türkiye, şimdiye kadar (ABD'nin bazı taleplerine rağmen) Suriye ile askeri çatışmaya/savaşa neden olabilecek yaklaşımlardan uzak durdu. Kobani kuşatması sırasında, Suriye'ye askeri müdahelede bulunma konusundaki baskılara karşı koyabildi.

Milyonlarca mülteciyi kabul etti. Onların hayatta kalmaları için olanaklarımızı zorlayarak, sıradışı bir insani tutum sergiledi.

Türkiye'nin Suriye'deki iç savaşa olan etkileri, elbette tartışılabilir. Ancak fiili savaşın özenle dışında kalınmasının kıymetini bilmek gerekiyor. Mısır'ın yönetimiyle sonsuza kadar bir 'ret siyaseti', gerçekçilikten uzak bulunabilir. İsrail'le gerginliğin tırmanması, eleştirilebilir.

Bütün bunları tekrar tekrar masaya yatırabiliriz.

Ne olursa olsun, parlamenter rejimi işleyen bir ülkeden söz ediyoruz. Türkiye'yi bir 'postmodern sultanlık rejimi'  olarak gören/göstermek isteyenler için, ne diyebiliriz?

Nesnel ve objektif olmakla övünen Alman gazete ve dergilerinin "Türkiye, sultanı tahtından indirme şansı yakaladı" gibi ifadelere yönelmesi, nasıl yorumlanabilir? Batı medyasının derdi; sizce, gerçekten insan hakları ve demokrasi mi?

http://www.radikal.com.tr/1383832138383214

YORUMLAR
(14 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

medya üzerindeki baskı - user1002376

Alman basının yazdığını Türk basınında niye yok sorusu absürd bir sorudur. Çalışlar hissetmeyebilir belki ama medya üzerinde baskı var.

Almanlar ile Türklerin ne işi olur? - keremtufekci

Bu ülkede yaşayanların ülkelerinden herhangi bir sebeple (iş, aş, sağlık, siyasi, vb.) umutsuzluğa kapıldığında ilk göç ettikleri Avrupa ülkesi neresi? Valla Oral Bey ufak bir ayrıntıyı atlamışsınız. Suriye'deki problemden bize ne diyen mantığın karşısında duran 2 milyonu geçtiği söylenen göçmen gibi ufak ayrıntı! Türkiye'deki bir sorun tabiki Almanları Mısır, Arabistan ya da İran'dan daha fazla ilgilendirir. Hazır lafı gelmişken Metin Münir haricinde pek takip edeni olmayan, Almanların zamanında Siemens üzerinden dağıtılan belgeli rüşvetlerinin de hesabını sormayı düşünür müsünüz?

Zavallılar... - oselimg

2002'den önce Erdoğan ne kadar parlatıldıysa şimdi aynı çevreler tarafından yerin dibine sokuluyor bu kadar basit. Tayyip Erdogan "iyi çocuk" olacağına söz vererek iktidara taşındı ama iktidar zehirlenmesine yakalanıp "ben herşeyi tek başıma yaparım, kimseye ihtiyacım yok" deyince her şey tersine döndü. Tabi ki bu makaledeki "ahlaki" yaklaşımınızı Erdogan'ın iktidara taşınma sürecine ya da iktidara yürüme sürecinde kimlerle nasıl anlaştığı konularına uygulamanızı beklemiyoruz sizden ama en azından bizi aptal yerine koymasanız. Bu arada; devletler arasındaki ilişkiler ulusal çıkarları temel alır, tıpkı Türkiye'nin de her daim yaptığı gibi. Mesela 2-3 ay içinde Şam'a girileceği "muhteşem" öngörüsüyle bölgeyi daha büyük felaketlere sürüklemek gibi, amatör seviyelerde "Yeni Omanlıcılık" oynamak gibi.

En Akıllıcası - user956681

Oral Çalışlar muazzam bir yol bulmuş. T.Erdoğan için güzel bir kalkan. Yedi düvel saldırıyor koruyalım. Batı dünyasının derdi demokrasi falan değil anladıkta, Erdoğan'ın inşa ettiği demokrasi mi? Kırk katırda Kırk satırda senin olsun Oral Çalışlar. Ölümü göstererek sıtmaya rıza getirtmek sana kaldı demekki. Ne geziyi, ne Kürt illerinde katledilen cocukları, ne Roboskiyi, ne PYD İŞİD'den daha tehlikeli tespitlerini, ne hırsızlığı, ne somayı, ne katliamlar karşısında "işin fıtratında var" pişkinliklerini unutmadık. Senin derdin yok belli ki. Erdoğan'ın yüzlerce silahlı korumasının yanında sizin gibi ideolojik-politik koruyucularıda iyi çalışıyor. Yazık ya...

Kekimi de beni de yemeee.. - user525990

Almanya seçilmiş bir cumhur başkanını darbe ile indiren bir diktatörü, seçilmiş ama İslamcı dediği Mursi'ye tercih edebiliyor. Almanya hem bunu yapıyor hemde insan hakları, demokrasi ve diğer süslü laflardan vazgeçmiyor. Bu aslında insanların gözlerinin ne kadar görebildiği ile alakalı bir durum, yani abd ve israil tüm dünyada çıkarları uğruna her türlü şeyi kendine hak olarak görüp yapıyor ama o sihirli kelimeleri söyleyip bir anda işin içinden çıkıveriyorlar. Bu nasıl olabiliyor diye çok sordum kendime ve bir cevap buldum. Burada yapılan şey tavşana kaç tazıya tut demektir, gelin ile kaynanayı birbirine vurdurmaktır. Kısacası bir kısmın diğer kısma olan kinini kendi çıkarları için kullanmaktır. Onların bir kısmının hoşuna gitsin ki ben bu adaletsiz yaklaşımımı kamufle edebileyim. Yoksa aklı başında her insan biliyor ki bugün dünyada adalet olsa silah olmazdı.

Ömer El Beşiri kırmızı halıyla karşılayan Almanlar mıydı? - muratcelik123

Yazar Almanya'nın ikiyüzlülüğünden bahsederken 300 bin kişinin ölümünden ve 2 milyon 700 bin kişinin evsiz kalmasından sorumlu Ömer El Beşiri Ankara'da kırmızı halıyla karşılayan ve IŞİD'e silah yardımı yapan Erdoğanın ileri demokrasiden ve barıştan falan bahsetmesini atlamış. Oral Çalışlar tamam sadık bir Erdoğancısın ama artık bu sadakatini sorgulamaya başlasan iyi olur zira diğer Erdoğancılar su almaya başlayan gemiden filikalara atlamaya başladı. Biraz daha gecikirsen filikalarda yer kalmayacak. Meclis açılır açılmaz "Bilal Erdoğan" ve "dört bakan" hakkında mecliste soruşturma komisyonu kurulacak deliller "sağlam". Meclise yani "milli iradenin" temsil edildiği yere karşı Erdoğan...

akp ne kadar demokratik - user649322

akpnin tek basina aldigi kararlar ne kadar insan haklari demokrasiyle bagdasiyor. daha cok islam merkezli toplum insa etmek amacina hizmet ediyor. tabi ki boyle bir sultani indirme firsati geldi. akp'nin tek basina iktidar olamamasina niye seviniyor bu kadar kisi?