Apo'nun çağrısına uymak... PKK sınır dışına çıkması...

20 imzalı "akiller bildirisi"ni imzalarken; PKK'nin, "silahlı güçlerinin Türkiye'den çekeceğini ilan etmesi" düşüncesindeydim. Öcalan'la görüşmelerin sürdürülmesi, demokratikleşme adımlarına devam edilmesini de, aynı oranda önemsiyorum. Örneğin, cezaevlerindeki hasta insanların tahliyesi konusunun, mazareti yok. Yeniden, çatışmasızlığa ve çözüm sürecine dönülmeli.
Apo'nun çağrısına uymak... PKK sınır dışına çıkması...

20 imzalı "akiller bildirisi" üzerine bir tartışma başladı.

Metindeki, eleştiriye neden olan cümle şu: "Derhal silahlar susmalı ve mutlak çatışmasızlık haline dönülmelidir."


Bese Hozat'ın (bu köşede de daha önce aktardığım) Özgür Gündem gazetesine seçimlerin hemen ardından yazdığı makalede, "devrimci halk savaşının başlatıldığı"ndan söz ediliyor. Hozat’ın makalesi yayınlandığında, henüz ortada Suruç katliamı yoktu. Cemil Bayık da, silahlanma çağrısı yaparak, “çatışmasızlığın sona ereceğini” haber vermişti.

Yüzde 13 yok sayıldı


7 Haziran seçimleri, yeni bir durum ortaya çıkardı. Bölgenin sorunları başta olmak üzere, ülkedeki birçok konuyu Meclis’e taşıyabilecek, ülkeye yeni bir vizyon katabilecek, 80 kişilik bir grup oluştu. Yüzde 13 gibi çok önemli bir kitle; “meselelerin Meclis'te ele alınması adına”,  HDP'ye destek verdi.

“Hükümet çözüm sürecini askıya aldı.” değerlendirmesi yapılıyor. Hükümetin izlediği çizginin, doğru olmadığını düşünenlerdenim. “Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim için ortalığı gerdi” değerlendirmesi yapılıyor. Bunun da gerçek olduğunu varsayalım… Bunlar; Ceylanpınar'da, uyuyan polislerin kafasına  kurşun sıkılmasını ve diğer bombalı, tuzaklı saldırıları açıklayamaz.

80 milletvekiline ulaşmış bir güç; diğer muhalefet partileriyle birlikte, yanlış olduğunu düşündüğü uygulamalara karşı, meşru zeminde ve barışçı mücadele yollarını kullanarak; tepkisini ortaya koymayı esas alabilmeliydi.

PKK'nin silahlı güçleri


Türkiye'nin dağlarındaki silahlı PKK güçleriyle, Meclisteki 80 kişilik temsil arasında, bir tezat söz konusu. Şiddetin “meşru araç” olarak görülebileceği bir zemin yok. PKK'nin silahlı güçlerinin; öncelikle ve hiç bir tartışmaya gerek kalmadan, Türkiye'yi terk edeceklerini ilan etmelerinden yanayım.Bu çağrı; 2013 Nevrozu'nda İmralı’dan gelmiş, Kandil’in de onayını almıştı.

Devletin, dağları ve kampları bombalamasıyla da; bir yere ulaşılamıyor. Hükümet şu an “güvenlik güçlerine, masum insanlara, bombalarla, tuzaklarla saldıran, silahlı güçler karşısında sessiz kalamam” noktasında. Aslında biliyoruz ki; çatışmasızlık döneminde, PKK'nin silahlı güçlerine; devlet, neredeyse hiç operasyon yapmadı. Zaman zaman karşı karşıya gelme hallerinde nasıl geri durulduğuna ilişkin dinlediğimiz çok olay var. PKK de, devlet güçlerine yönelik saldırılardan, büyük ölçüde uzak durdu.

Elde silah barış olmaz

Bir ülkenin içindeki; elinde silahı olan bir yapının (özellikle de, eğer bu yapı; ülkenin belli bölgelerinde bir “sistem” oluşturup, yol kesiyor, haraç alıyor, mahkemeler kuruyor, insanları bölge dışına çıkma cezası veriyor, verebiliyorsa), meşru kabul edilmesi mümkün değil.

Meselenin, Meclis çatısı altında, barışçı yollarla konuşulmasını, çözüm için tartışılmasını; mümkün görenlerdenim. Toplumsal ve siyasi zemin, düşünsel birikim; geçmişe göre daha olgun. Özellikle, CHP, eskiye oranla, “daha çok katkı sunmak isteyen” bir noktada.

Böyle bir ortamda; PKK'nın silahlı eylemlere başvurmasının, tehdit edici yöntemlerle savaşçı bir yol izlemesinin; haklı bir zemini yok.

Öcalan tecriti bitmeli

Devlete, hükümete yaptığımız eleştiriler; baki. Öcalan'ın tecriti, doğru değil.” Kürt sorunu yoktur” değerlendirmeleri, anlamlı değil. "Masa yoktur, müzakere de yoktur" gibi söylemler, kabul edilebilir değil.

Kritik noktaysa şu: Silahların olmadığı bir zeminde, daha ileri ve olgun bir düzeyde konuşulabilir. "Bunu yaparsan bomba atarım, şunu kabul etmezsen silahlar patlar" şeklinde bir müzakere veya tartışma olamaz.

“Akiller bildirisi"ndeki; "silahlar susmalı", "çatışmasızlık haline geri dönülmeli" cümlelerinden çıkarttığım anlam; bunları da kapsıyor. Başbakan Davutoğlu’nun  "PKK terörü durursa ve silahlı unsurlar Türkiye'yi terk edeceğini ilan ederse, çözüm süreci daha sağlıklı bir şekilde yürüyebilir" doğrultusundaki açıklamasını önemsiyorum.

20 imzalı “akiller bildirisi”ni imzalarken; PKK'nin, “silahlı güçlerinin Türkiye'den çekeceğini ilan etmesi” düşüncesindeydim. Öcalan'la görüşmelerin sürdürülmesi, demokratikleşme adımlarına devam edilmesini de, aynı oranda önemsiyorum. Örneğin, cezaevlerindeki hasta insanların tahliyesi konusunun, mazareti yok.

Yeniden, çatışmasızlığa ve çözüm sürecine dönülmeli.  

http://www.radikal.com.tr/140866014086605

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Ya, yapmayın lütfen! - Gılgameş

Olayların nasıl geliştiği ve zamanlaması daha çok taze. Arşive şöyle bir bakmanız yeter. Bunu yapsaydınız PKK'nin güya hemen seçim öncesine denk gelen 'silah' söylemlerinin ne kadar yanlış olduğunu görürdünüz. Dolmabahçe fotoğrafını reddeden, daha kurulmamış masayı deviren, yıllardır avuklatların Öcalan ile görüşmesini engeleyen kişi de bu arada gözünüzden kaçmazdı. Gazeteceliğiniz adına nasıl böyle bir yanlış yapabildiniz! Bu yanlışınızın kime hizmet ettiğinin farkında değil misiniz?

- momentum

Evet, çatışmasızlık dönemlerinde devlet PKK'ya operasyon yapmadı, bu da PKK'nın kendini aşırı ciddiye almasına ve şımarmasına neden oldu. Diğer yan etkenler de cabası, mesela, IŞİD'le yapılan ululararası mücadeleye Batılıların yanında katılmış olmaları. Şu an PKK'nın yaşadığı ikilemin bir sebebi de bu: tekrar terör örgütü konumuna dönmek istemiyorlar: akıllandıklarından veya insanileştiklerinden dolayı değil, Batılılar nezdinde kazandıkları kısmi krediyi heba etmek istemediklerinden. (Sonuçta onlar da kemalistler ya da cihangiristler gibi bir üçüncü dünya grubu.) Geçmişteki tecrübelerimizden edindiğimiz kadarıyla PKK, ateşkes gibi lafları kendi ciddiye almak için kullanıyor, başka bir şey için değil. Ve bu ateşkeslerin her birinin arkası, vahşi katliamlarla geliyor: bir zamanlar 33 erin öldürülmesi, şimdi de polislerin enselerinden infaz edilmesi. Esasen başka bir PKK yok, hiç olmadı. Yani sizin de yazdığınız gibi, bugün cumhurbaşkanı ortalığı gerdi diye Ceylanpınar'da ensesinden polis kurşunlayacak, yarın da baraj yapıyorlar diye yolda uzman çavuş öldürecekler, öbür gün de memur maaşları az diye sağlık ocağı yakacaklar. Sırtı sıvazlanmış bir cahilin nereye kadar gideceğini bilemezsiniz. PKK'nın bütün derdi, kendisiyle ateşkes yapılabilen, ciddiye alınabilen bir grup olduğuna kendisini inandırmak. Karşı karşıya olduğumuz durum bu.

Zavallılar... - oselimg

Şu andaki çatışma ortamından şikayet etmeyenler PKK, Erdoğan ve MHP. Davutoğlu az da olsa "iyi polis" i oynayarak şirin görünmeye çalışıyor. Erdoğan'ın ortalığı germesinin bir varsayımdan ibaret olması da bugünün incisi.

Oral Çalışlarda bilmiyorsa! - user1122266

Oral Çalışlarda bilmiyorsa MİT in neler yapabileceğini, insanlara Maraş katliamını bile anlatmak boşuna gayret olur. Suruçdaki bombalama olayı ve iki polisin öldürülmesi konusunda cevaplanması gereken epey soru var?Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilcesindeki polis lojmanına elini kolunu sallayarak nasıl girmiş bu "teröristler"?İŞİD militanı Suruca bombayı nasıl getirmiş? Bu güne kadar PKK susturuculu silahla kaç kişiyi ensesinden vurmuş,bu yöntemi kullanan devlet kurumu varmı?........

ÇELİŞKİ - hkalmis

Sayın Çalışlar, yazınızı okudum, oldukça çarpıtılmış buldum. Öncelikle Erdoğan Kürt sorunu yoktur ve hükümetle varılan uzlaşmayı tanımıyorum demedi mi? Erdoğan ve Davutoğlu PKK'nın uzantıları demedi mi? Bayram günü bile zehir zemberek konuşmadı mı (herhalde namaz kılarken bunları düşünmüş)? PKK'nın açıklamaları bundan sonra gelmiştir. Erdoğan'ı eleştirmekten korktuğunuz için uzun süredir eleştiremiyorsunuz. Erdoğan, her demokratikleşmeye karşı çıkacak, her türlü demokratik toplantı ve yürüyüşü yasaklayacak, Kürt sorunu yoktur diyecek, başka ülkelerde bile Kürtlerin kazanımlarını kırmızı çizgi sayacak, Kürtlere açıkça duşmanlık edecek, İŞİD'i kürtleri kırdırmak için destekleyecek, siz de PKK silah bırakıp çıksın diyeceksiniz. Olsun derim. Ama mantıklı ve gerçekçi değil.