Avukatlar, gazeteciler, gerginlik...

Ülkemizdeki "aşırı kutuplaşma"; çok da karmaşık olmayan konuları, içinden çıkılmaz tartışmalara dönüştürebiliyor.

Avukatların adliyeye girişlerinde aranması, bir anda ülke çapında gerilim konusu oldu. Aslında üzerinde kolayca anlaşılabilecek bir konu. Adliye dahil, güvenlik gerektiren bütün toplu yaşam alanlarında; bugünün dünyasında, günümüzün terör gerçeği karşısında, bir arama yapılması doğal. Alışveriş merkezlerinden, havaalanlarına kadar, çok değişik yerlerde, değişik şekillerde aranıyoruz. Bir yönüyle bakıldığı zaman, eziyet. İnsan sıkılıyor, zaman kaybediyor. Ancak, kaçınılmaz.

Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu'nun dikkate değer bir açıklaması var: "Bakın adliyelerde avukatların dışında, hakimler, savcılar ve idari personel de aranıyor mu? Aranmıyorsa suç duyurusunda bulunun."

Bu kadar hassas bir konuda, bir kesime ayrıcalık yapılmasını kabul etmek mümkün değil. Binlerce görevlinin içinde, kötü amaçlı kişilerin olabileceğini, kim reddedebilir? Bu nedenle arama olmalı. İstisnası olmamalı.

Mesele aslında "net"ken, neden yer gök inliyor? Neden ortalık kargaşaya teslim oluyor?

SİYASETİN DİLİ

Siyasetin, "gerilimi tırmandırıcı" bir dil kullandığını görüyoruz. Saldırganlar, belli ki, avukatlara tanınan imkanları kullanmışlar. Olabilir. Bunda, avukatların nasıl bir günahı olabilir ki?

Avukatları hedef alan, onları rencide eden dilden kaçınmak gerekiyor. Gerilim, "avukat cübbesiyle içeri girildi" tartışmasıyla başladı. İktidarla, muhalefete yakın duran barolar arasında, bir bilek güreşi oluştu.

Çok daha makul yollar izlenebilir(di): Adalet Bakanlığı, Barolar Birliği yöneticileriyle bir araya gelebilir; adliyelerin güvenliği için ortak bir değerlendirme yapılabilir(di). Adliyelere girişte daha ciddi güvenlik önlemlerinin alınması şart. Bağırıp çağırmadan, karşılıklı ağır suçlamalarla konuyu çığrından çıkarmadan, bir çözüm aranabilir(di).

Ülkemizdeki "aşırı kutuplaşma"; çok da karmaşık olmayan konuları, içinden çıkılmaz tartışmalara dönüştürebiliyor.

Sonuç olarak, yaşadığımız ağır bir acı var. Şiddetin tırmandığı koşulların içindeyiz. Ülkemizin güney sınırlarında, kan gövdeyi götürüyor. Oradaki kıvılcımlar, Türkiye'de de, yankısını hissettiriyor. "Bu olay kime yaradı" tartışmaları yerine; iktidarıyla muhalefetiyle, içinde bulunduğumuz tabloyu kavrayabilen bir özen ve itidale ihtiyaç var.

Suriye'de, Irak'ta, çaresiz bir şekilde yerinden yurdundan olan, başka ülkelere sığınarak, yaşam mücadelesi veren insanların; "iktidar" mı, "muhalefet" mi olduğunun, artık ne önemi var?

AKREDİTASYON YANLIŞ

Savcının kafasına silah dayanmış fotoğrafın, gazeteler ve TV kanallarında yayınlanması, yanlıştı. "Terörün meşrulaştırılması", "örgütün propagandası" gibi sonuçlara hizmet edebilecek doğrultuda bir yayıncılık hatası ile karşı karşıyayız.

Siyasetçiler ve gazeteciler; haklı olarak, meslek etiği ve hukuk açısından sorunlu olan bu yayıncılığı eleştirebilirler, hatalı bulduklarını ifade edebilirler. Ettiler de...

Tabii, o anki psikolojik ortamın da etkisiyle, bu resimleri basan yayın organlarının muhabirlerine, cenazeyi izleme yasağı koymak da, doğru değil. Eğer ortada hukuki bir sorun varsa; çözümün yolu, yargıya başvurmaktan geçiyor. Bu fotoğrafları yayınlayan medya kuruluşları hakkında, savcılığın soruşturma açtığını görüyoruz. Aynı şekilde, medya örgütleri de, etik açısından ve mesleki açıdan, bu yayıncılığı masaya yatırabilir, bir "otokontrol" sağlayabilirler.

Geçmişte akreditasyon yasağından çok çektik. Bunun yanlışlığını bilen, geçmişin sıkıntısını yaşayanların; bu konuda daha duyarlı olmasını beklemek, hakkımız.

BİRAZ SAKİN DÜŞÜNSEK

Cumhurbaşkanı; bu seçimi, bir başkanlık referandumuna dönüştürmeye çalışıyor.

Muhalefet de, Erdoğan'ın hedeflerini engelleyecek bir sonuç elde etmek, geçmiş seçimlerden daha fazla oy oranına ve sandalye sayısına ulaşabilmek için, hazırlıklarını yürütüyor.

Bu açılardan; "çok partili siyasi rejimin doğasına aykırı" sayılabilecek bir durum, söz konusu değil.

Gelin görün ki, siyasetin dili çok sert ve acımasız. Kampanyalar, sanki bir "varlık yokluk savaşı" biçiminde yürütülüyor. Bu, yaşadığımız çok kritik bölgenin ve dönemin ihtiyaçlarına uygun düşmüyor.

Hırs, siyasetin doğal, hatta gerekli bir parçasıdır. Ancak, hırs, bir sınırı aştığı zaman, kendisine ve çevresine zararlı hale dönüşebiliyor.

http://www.radikal.com.tr/132808613280865

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Hukuk Fakülteleri Kapatılsın. - Su Cemre Sim

Zaten yargı bağımsızlığı, yargıç ,savcı, avukat güvencesi, savunma dokunulmazlığı, avukat dokunulmazlığı gibi evrnesel hukuk kavramları bizde geçerli değil. Her olağanüstü dönemde, her iktidarların istediği dönemlerde, bazı yargıçlar,bazı savcılar bir araya gelip idam kararları, ömür boyu hapis cezaları vermiyo mu? Olağanüstü mahkemeler kolaycacık kurulmuyor mu? Yargıçlar, savcılar iktidarlara ters düşünce sürülmüyor mu? Ne gerek var hukuk fakültelerine? Ne gerek var, hukukçu olamayan hukukçulara?

Çok partili rejimim doğasına aykırı değilmiş! - efeg27

Yandaşlıkta zirve noktası bu galiba, ettiği yeminle tarafsız olan! cumhurbaşkanının ait olduğu partiye oy istemesi gayet normal bir davranış şekli değilmi? bu konuda yerden yere vurup etmediğiniz hakaret kalmayan A.N.Sezerin günahı neydi? o ki kendini seçen Ecevite kitapçık fırlatmıştı o derece tarafdı yani :)) Gerçi size göre işinize gelen her şey demokrasidir, demokrasiyi 68 liler size nasıl öğrettiyse yada siz nerenizden anladıysanız bayağı bir yanlış anlamışsınız yada böyle anlamak fıtratınızda vardır, kimbilir!

Bu gerginlik sence niye? - AKDENİZ1959

Eğer vicdanınız varsa, biraz gerçekçi olun Çalışlar! İktidarın her eylemi kendi diktatörlüğünü pekiştirmek için kullandığını görmüyor musunuz? Gerçek nedenlere odaklanmadan sonuçlar üzerinde bir okuma yaparak iktidarın haksızlığını, adaletsizliğini daha da pekiştirmiyor musunuz? Güvenliği sağlamanın yolu her vatandaşı potansiyel şiddet unsuru olarak görmekten mi, yoksa adalet, eşitlik ve özgürlüğü genişletmekten mi geçer? Arama meselesinden önce odaklanmanız gereken gerçekliklere neden odaklanmıyorsun? Sana soruyorum Çalışlar;1. Adliyede o iki gencecik insan ve savcı katledilmeden bu eylem sonuçlanamaz mıydı? 2. Savcının kimin kurşunu ile öldüğünü biliyor musun? 3. Şafak Yaylanın annesi; "Katili gizlemek için oğlumu öldürdüler" diye bir söz söyledi; Sence de böyle olmuş olabilir mi? 4. Şimdi hayatınızın son baharını yaşıyorsunuz, bu kadar kirliliğin olduğu yerde iktidarın yanında durmak sizi kirletmiyor mu?

ustanın işine gelir - user752329

Tam da RTE nin istediği seçim öncesi gergin ortam var. herkes bu tuzağa düşüyor maalesef.

Fotoğraf - user990985

Kusura bakmayın ama trafik kazasında vefat eden 34 yaşındaki bir kadının cansız bedeninin arabadan çıkarılışını mozaiklemeden video olarak gösteren, onun ailesini umursamayan karakterde olan bir basınımız var. o yüzden bu fotoğraf yayınlanmamalıydı konusu pek gerçekçi bir beklenti değil. Ayrıca cumhuriyetin savcısı rehin alınmış, bu çok ciddi ve çarpıcı bir durum. Bunun gerçekliği yüzümüze vurmalıydı o yüzden o fotoğrafların gösterilmesinde ben bir sakınca görmüyorum. Hele ki basına yansımayan şehit haberlerinin çokluğunu biliyoruz, hükümetin halk galeyana gelmesin diye olan isteğini de. Açıkçası basında bu denli bir dürüstlük beni etkiledi ve Türk basınına olan güvenimi arttırdı. Zaten burada da duygusal sömürü yaparak ailesi var bilmem ne şeklinde aslında kendilerini rahatsız edenin kendi yetersizlikleri olduğunu söyleyemiyorlar. Kendi savcısını koruyamayan, o fotoğraftiki hale gelmesini engelleyemeyen hükümet çünkü başka kimse değil. O fotoğraf da bunun en çarpıcı göstergesi.