Barajın gölgesindeki Öcalan...

HDP, barajı aşarsa; yeni bir anayasa için tayin edici rol oynama şansına sahip olacak. Peki HDP, yüzde 10 barajını aşamazsa nasıl bir tablo ortaya çıkabilir?

22 yıl önce (Nisan 1993), Bekaa vadisinde ilk kez ilan edilen ateşkesin ardından yaptığımız uzun söyleşinin bir bölümünde Abdullah Öcalan'a şöyle bir soru yöneltmiştim: "Diyelim ki Türkiye'de Kürt sorun halledildi. Artık bir savaşçı olarak değil de ülkenize bir politikacı olarak döndünüz... Böyle bir geleceği nasıl görüyorsunuz?" (Oral Çalışlar, Öcalan ve Burkay'la Kürt Sorunu, Pencere yayınları, s.59)

O yıllarda daha çok bir fantezi olarak değerlendirilebilecek bu senaryo; bugün, üzerinde ciddi ciddi konuşulan bir konu haline geldi. Kürt sorunu, artık masada müzakere edilen, çözümü için hükümetin HDP'lilerle ortak açıklama yapabildikleri bir noktada.

KRİTİK KONU BARAJ

Kürt siyasi hareketi; yasal, illegal ve silahlı olmak üzere; değişik ve kendi içinde ayrışabilen boyutlarıyla; çözüm sürecindeki etkinliğini sürdürüyor. Öcalan, "PKK'ye silahları bırakmak üzere Kongreyi topla" diyor. Cemil Bayık, Kandil'den cevap veriyor: "Bırakırız ama çözüm önden gelsin..."

7 Haziran 2015 genel seçimleri, elbette kritik. HDP'nin 'seçimlere parti olarak katılacağını' açıklamasından bu yana, yorumlar giderek zenginleşiyor ve çeşitleniyor.

HDP barajı aşabilir mi, aşamaz mı? Ne olursa aşar? Ne olursa aşamaz?

Yapılan anketlerde, HDP barajın sınırında görünüyor. Yüzde 10'un az üzeri, ya da az aşağısı...

HDP'nin barajı aşması Türkiye'deki siyasi gelişmeleri çok güçlü bir şekilde etkileyecek gibi görünüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanlık sistemine geçebilmek için 400 milletvekili gerektiğini söylüyor. 367, yeni bir anayasa için yeterli sayı. 367'inin altı ve 330'un üstündeki bant ise, 'Yeni Anayasa'yı halk oylamasına götürme imkanını veriyor.

HDP barajı aşarsa, şu anda 28 olan milletvekili sayısını katlayacak gibi görünüyor. Güneydoğu'da HDP ile yarışan tek parti AK Parti. Yani, 40-50 milletvekili, HDP barajı aştığında AK Parti'ye değil, HDP'ye gelecek. Ya da tersi olacak.

Şu açık: HDP, barajı aşarsa; yeni bir anayasa için tayin edici rol oynama şansına sahip olacak. CHP ve MHP; kırmızı çizgileri nedeniyle, yeni bir anayasaya kolay kolay yol verecek gibi görünmüyorlar. Daha önemlisi şu: AK Parti'nin ısrarla istediği başkanlık sistemine, toptan karşıt bir tutum içindeler. Gerçi, CHP ve MHP 'nin tercihleri hakkında da, kesin ifadeler kullanmak doğru değil. Sonuçta, seçimlerden sonra; her durumda, çok farklı bir ortamda olacağız.

HDP, başkanlık sistemi konusunda reddedici bir tutum içinde olmadığını belirtiyor. "Nasıl bir başkanlık sistemi? Görelim" yaklaşımından söz edilebilir. Şunu da öngörmek zor değil: HDP, barajı aşarsa; "Yeni Türkiye" tartışmalarının, merkezine yerleşecek.

HDP BARAJI AŞAMAZSA...

HDP, yüzde 10 barajını aşamazsa nasıl bir tablo ortaya çıkabilir? Birinci ihtimal; AK Parti, ya tek başına anayasayı yapabilecek çoğunluğu kazanır, ya da anayasayı referanduma götürecek sayıya ulaşır. Bu belki ilk bakışta bir 'çözüm' gibi görünse de, buradan bir sistem krizi de çıkabilir.

Değişim beklentisi yoğun ve genç bir toplumsal bloğun (ki bu blok, sadece Kürtlerden de oluşmuyor), 4 milyon civarındaki oyuyla; aniden meclisin dışında kalması, önceden kestiremeyeceğimiz gelişmeleri beraberinde getirebilir. AK Parti'nin tek başına anayasa yapmaya girişmesi; toplumsal kamplaşmayı, şu an kestirilmesi kolay olmayan boyutlara taşıyabilir.

Kürt siyasi hareketi; şiddetle siyaset arasında, çok değişik ikilemlerle yüz yüze gelebilir. Çözüm süreci, hesap etmediğimiz sorunlarla karşılaşabilir.

Ülkenin hayrına olabilecek senaryo; en azından, AK Parti ile HDP arasında yeni bir anayasa yapabilecek bir matematik ve uzlaşmanın oluşması. Tabii esas isteğimiz şu: Meclis'te yer alması muhtemel dört partinin; önce, anlaştıkları maddeleri, birlikte hazırlamaları. Kalan kısmın da, referanduma sunulması.

Her halükarda; HDP'nin barajı aşabilmesi, bir çok gelişmeyi normalleştirebilir ve ülke siyaseti açısından bir dönüm noktası olabilir... HDP barajı aşarsa; Öcalan'ın durumunun normalleşmesini de, daha sağlıklı bir zeminde, konuşabiliriz.

 

http://www.radikal.com.tr/130716913071695

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Oral Çalışlar demokrasi denen şeyi ne zaman öğreneceksin? - muratcelik123

AKPnin yaptırdığı anketlere göre "bile" halkın %70'i yani ezici bir çoğunluğu başkanlık rejimine karşı. Erdoğan halka rağmen başkanlık rejimine geçerse buna ancak "azınlık diktatörlüğü" denir. Sivil siyaset üstündeki AKP "vesayeti" eninde sonunda kırılacak o zaman ne yapacaksın Oral Çalışlar? Sen onu düşün...

Faşizm yeni bir şey değil ki. - muratcelik123

AKPnin nesi yeni? Naziler var, Franko rejimi var, Mussolini rejimi var, 12 eylül faşizmi var. AKPnin yaptıklarını daha önce Frankoda yapmıştı, Hitlerde yapmıştı, Mussolinide yapmıştı. İktidara gelişleri, zihniyetleri ve yaptıkları neredeyse birebir aynı. Başkanlık rejimine gelince. Erdoğan bunu zorlarsa "iç savaş" çıkar. Batının desteğini "kaybetmiş" bir AKPnin çıkacak iç savaşı kazanmasıysa pek mümkün değil. Öyle çok uzaklara gitmeyede gerek yok malum Ukrayna örneği var. AKP ilk bir kaç haftada İstanbul ve İzmirdeki kontrolü "tamamen" kaybeder. Sonra arkası gelir. Zaten bu gezi gibi "barışçı" olmaz ne iç güvenlik "zımbırtısı" nede "polis" benim gibi milyonlarca insanı "durduramaz". Valla ben cumhuriyet ve demokrasi için ne bedel "ödenecekse" ödemeye hazırım...

Benim oyum HDP'ye senin ki kime? - AKDENİZ1959

Oral Çalışlar iktidar medyasının zihniyet dünyası ile yazmış ama kendi oyunun rengini belli etmemiş! Yine satır aralarında bazı çarpıtmalar yaparak "HDP'nin başkanlık sistemine karşı olmadığı" algısını yaratmış(!); "HDP'nin başkanlık sistemine karşı olmadığı" yorumu kesinlikle doğru değildir. HDP barajı aşsın veya aşmasın otoriter, faşizan bir yönetim arzusunda olan Tayyip Erdoğan'a karşı duracaktır. İşte bunun için benim oyum HDP'ye "anamın ak sütü" gibi helal olsun. Samimiyetle soruyorum Oral Çalışlar'a; Senin oyun kime?

Daha seçime var - efeg27

Eğer ekonomik krize girersek AKP balyoz yemişe de dönebilir, bunun işaretleri de geliyor. Doların yükselmesi devam ediyor, kritik eşik aşılırsa ki artık zaman meselesi, ekonomiye fren tutturmak çok zor olacak. Şöyle diyeyim 2015 yılında özel ve kamunun ödeyeceği dış borç 168 milyar USD, 2015 için ortalama kur tahmini 2,40-2,45 idi, şu anda bunun %10 üstünde ve 3.ayın başındayız. Ocaktan bu yana artış %12 olduğuna göre zararımız kabaca 20 milyar dolar. Dolar duracak gibi de görünmediğine göre zarar büyüyecek. Eğer dolar 3 TL sınırına ulaşırsa emin olan ortada ne ekonomi kalır ne AKP çünkü çöküş başlar. İşin ilginci siyasetin ağırlığından dolayı piyasada güven sıfırlandı. Bu ortamda AKP nin seçimde 300 küsur vekil çıkartması bana hayal geliyor, halk istikrar diyordu ama bakıyorki istikrar falan hayal sadece kriz öteleniyor, o da nereye kadar...

Zavallılar - oselimg

Oral Calışlar Türkiye'yi AKP-HDP arasında paylastırmış. Bugün öyle uygun görmüş. Kendisine hatırlatmamız gerekiyor; milli irade sadece AKP'dir ama lütfederse digerleri de sofradaki artıkları yiyebilir. CHP, MHP onlar kim? Onlar hiç oy almıyorlarki. Geçen seçimde ikisinin oylarının toplamı sadece %40 civarındaydı. Peh!! %40'ı yok sayarız olur biter. Katılımcı demokrasi derslerimiz Mars'lılar için %50 indirimlidir çünkü dünyalılar AKP'yi anlayamadı. Bir ben anladım diyor Oral Çalışlar.