Cemaat siyasetin içinde mi, dışında mı?

Böylesine açıktan ve hem ulusal, hem uluslararası çapta hükümetle mücadele eden bir yapılanmanın yürüttüğü "yıpratıcı siyasi faaliyet"in; bir tepkiyle karşılaşmayacağını düşünmek, hayalcilik olur.

Bank Asya'ya yönelik el koyma operasyonuna karşı; Cemaat'in yayın organları ve Cemaat'in önde gelen isimleri, yoğun bir kampanya içinde. Cemaat cephesinin yorumlarını, şöyle özetlemek mümkün: "Bu bir siyasi operasyondur."

Bankaya yapılan operasyonun, hukuki ve teknik ayrıntılarını, değişik yönlerden tartışmak mümkün. Başbakan Davutoğlu, "Bu tamamen hukuki bir operasyondur. İstenilen belgeleri vermediler, kanunun emrini yerine getirmediler. Bu nedenle devletin kurumları gereğini yaptı" değerlendirmesinde bulundu.

Bankacılık, teknik olarak hakim olduğum bir alan değil. Bank Asya operasyonunun, finans piyasalarına etkisini, değerlendirebilecek konumda değilim. Cemaat mensuplarının "milletin bankası" gibi ifadelerini tartışacak da değilim. Ancak, siyasi olarak, bazı değerlendirmelerde bulunabilirim.

Gülen Cemaati'nin dayandığı en önemli ekonomik kurumlardan biri, Bank Asya. "Paralel Yapı", Milli Güvenlik Kurulu'nda, "iç ve dış tehdit" kapsamında tehlikeli bir örgütlenme olarak görüldüğüne göre; belli ki, devlet, bu örgütün elindeki kurumları, farklı bir gözle izliyor ve muamelede bulunuyor.

Garip ve karmaşık bir durumla yüz yüze değiliz: Devlet, "paralel yapı"yı "tehlikeli bir örgütlenme" olarak gördüğünü, resmen ilan etti. Öte yandan, bu mücadelenin, hukuk sistemi içinde, meşruiyet zemini üzerinde; ayrıca ülkenin ekonomik dengelerini de gözeten bir şekilde yürütülmesini istemek, herkesin hakkı... Bu açılardan, hatalar yapıldığında, tartışmalar kaçınılmaz hale geliyor. Ancak, bütün bunlar, daha çok, "usule ilişkin tartışmalar" olarak görülebilir.

Devlet açısından, konunun özü net: "Paralel Yapı", ciddi bir tehdit olarak görülüyor. Devlet, mücadeleyi, "sürdürülmesi meşru ve gerekli bir eylem" olarak kabul ediyor.

BANK ASYA'DAN ÖTESİ

Cemaat mensupları; muhalefet partilerinin de desteğini alarak, daha önceki operasyonlarda da olduğu gibi; hükümete karşı aktif bir direniş sergilemeyi sürdürüyorlar. 17/25 Aralık operasyonlarından bu yana, "siyasete azami ölçüde müdahil olabilen bir pozisyonda"lar.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde, tam anlamıyla, muhalefete çalıştılar. Benzer şekilde, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde de, saf tuttular. Siyaseten ve hukuken, böyle davranmak, onların en tabii hakkı. Bireysel olarak ya da sivil toplum örgütleri olarak, muhalefetin cephesinde saf tutmaları, meşrudur.

Ancak, bütün bunları, "biz siyaset yapıyoruz" diyerek yapmaları, dürüstlüğün gereğidir. Sonuçta, Cemaat, yıllardır, "siyasi yapıyı dizayn etmeye yönelik" hamleler içinde. Hükümetle giriştikleri çatışma da; tam anlamıyla, bir "siyasi iktidar kavgası" niteliği taşıyor. Zaten, artık, eski dolaylı açıklamaların yerini, daha açık siyasi tavırlar almaya başlamış durumda.

Cemaat, yıllarca, kendisinin bir "hizmet hareketi" olduğunu ve siyasetten uzak durduğunu ifade eden çok değişik açıklamalar yaptı. Hala da bu tarz açıklamalar duyabiliyoruz. Her ne kadar, bu açıklamaları, pozisyonları itibariyle pek inandırıcı bulunmasa da; "siyasetten uzak (hatta siyaset üstü) bir hizmet hareketi olma" iddiasından, tamamen vazgeçmiş değiller.

Ekrem Dumanlı; bazı siyasi partilere, kendilerine yönelik operasyona karşı destek verdikleri için, teşekkür ziyareti yaptı. Bu haber, medyada, bir "siyasi ittifak girişimi" olarak değerlendirildi. Zaten, iki seçimdir; Cemaat, "hükümet karşıtı cephe"nin, en dinamik unsurlarından birisi olarak, öne çıkıyor.

SİYASET GÜÇLER SAVAŞIDIR

Böylesine açıktan ve hem ulusal, hem uluslararası çapta hükümetle mücadele eden bir yapılanmanın yürüttüğü "yıpratıcı siyasi faaliyet"in; bir tepkiyle karşılaşmayacağını düşünmek, hayalcilik olur. Erdoğan ve AK Parti hükümeti; Cemaat'le mücadeleyi, bir devlet politikasına dönüştürebildiği oranda; inisiyatif kazanmayı sürdürüyor. Bu savaşın, bundan sonra da, siyaseten devam etmesi, doğaldır. Cemaat kendini siyasetin dışında da görse, üstünde de görse; bir siyasi güç savaşının tam ortasında.

Siyaset, her şeyden önce, bir "güçler savaşı"dır. Cemaat, 17/25 Aralık ve sonrasındaki süreçte; hükümeti ve Erdoğan'ı darbeleyebildi... Hükümet, seçim meydanlarında karşılık verdi. Halk, seçimlerde, hükümeti destekledi. Cemaat'in iddia ve operasyonlarının, sandığa etkisi olmadı.

Cemaat kaybetti. Siyasetin kuralları işliyor.
http://www.radikal.com.tr/128745612874568

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Fare çıktığı deliği bilir... - Barnabycik

Ama AKP onu da bilmiyor. Bank Asya'nın açılışında Gülen'le el el ele tutuşup kurdele kesen kimdi yahu? Ne demişler... Fare deliğine sığmamış, bir de kuyruğuna kabak bağlamış... Zehirlenip nalları havaya diken hep faredir, Oral Bey. Deliğe bir şey olmaz.

Söyle Heri ne dedi?! - guru

Oral Çalışlar karnından konuşmayı sürüdrüyor. Biz ne dediğini anlamadık, ya da dediği malumun ilanı. "This is a pencil!" türünden bir yazı.

ham hayaller görmüş yine - efeg27

Bankacılık işinden anlamam teknik yönünü bilmem gibi kaçamak cevaplar fıtratınızda olduğu için şaşırmadım zira her türlü işinize gelen yalana başvurmak AKP liler için gayet normal bir davranış şeklidir, daha dürüst,vicdanlı, kanunlara saygılı AKP liye rastlamadığım için düşünme şeklinizi iyi biliyorum. Lakin siyasi tespitiniz ziyadesi ile komikten de öte gülünç, ben cemaatçi değilim aksine nefret ederim hatta tüm cemaatlerin hiç olmamasını dilerim ancak hayalle gerçeği ayırabiliyorum. Cemaat bu kadar kolay yok edilecek bir şey olsaydı 28 şubatta yok edilirdi ama olmadı aynen PKK yı bilmem kaçıncı kez bitirdik dediler sonuç ortada! Seçimlerde sonuna kadar muhalefete destek verdiler lafı ise koskocaman bir yalan, bizzat 20 yıldır tanıdığım son 5-6 yıldır da cemaatte olan arkadaşlarım yine AKP ye oy verdiklerini ve yine vereceklerini ifade ettiler, oy verme kıstasları namaz kılmakla orantılı olunca böyle oluyor! Başka partiye oy veren varmı deyince SP ye verenler varmış bazıları da MHP ye vermiş ama az sayıda diyorlar. CHP ye oy verme konusunu sorunca da öyle bir şey olmaz Allah korusun diyorlar! kısacası CHP nin cemaatten beklentisi olmaması lazım lakin cemaatçilerin durumu da kasabın bıçağını yalayan dana misaline dönmüş durumda!

Demokrasiden geriye ne kaldı? - muratcelik123

Cemaat AKPnin suç ortağıdır ama "direnişini" eleştirmek hangi akla hizmettir? Ne yapsın cemaat? Yazar kimse AKPye direnmesin kimse AKPyi eleştirmesin kimse AKPye laf söylemesin kimse AKPye muhalefet etmesin istiyor. NE yapalım Oral Çalışlar? Tavsiyen ne? Yazarın demokrasiden anladığı iktidarın sürekli alkışlanması bir dediklerinin iki edilmemesi :) İleri demokrasi böyle birşey anladığım kadarıyla. AKP demokrasi için bir tür "kara delik" gibi birşey. Demokrasiyi kavramlarıyla / kurumlarıyla "tamamen" yutuyor. Geriye sadece neden direniş sergiliyorlar ki sorusu kalıyor...

Tarafsız değilsin! - AKDENİZ1959

Cemaat ve AKP geçmişin kirli ittifak cephesinde birlikte yer aldılar. Pastayı birlikte paylaşıyorlardı. Öyle bir noktaya geldiler ki her iki tarafta eşitliğe razı olmadı. İşte o zaman "öküz öldü ortaklık bitti."Bu kez de birbirlerine karşı bir savaş başlattılar. Her iki tarafında birbirine karşı ithamda bulundukları iddialar doğrudur. Cemaat devlet içinde devlet olmak istedi; AKP de iktidarını kullanarak, tüm ülkeyi "soyup soğana çevirdi." Hırsızlık, yolsuzluk her alanda yaygınlaştı. Şimdi bu durum karşısında dürüst vatandaşların yapması gereken eleştiriyi her iki tarafa birden yapması gerekir. Kaybeden(cemaat) tarafın iddialarını "darbe teşebbüsü", kazanan(AKP) tarafının iddialarını gerçek olarak görmek ve ayrıca hukuksuzlukları savunmak, sizin gibi yandaşların yapacağı bir ilkesizliktir. Her koşulda tarafsız ve objektif olmak insan olmanın gereğidir.

Zavallilar - oselimg

Oral Calislar cemaatin siyasete ekisi varmi diye sorup "Hayir" diye cevap veriyor. Bunu da secim sonuclariyla destekliyor. Ama olayan bir olguyu tartisan bir makale yazdiginin farkinda degil. Bunun iki nedeni olabilir. Birincisi psikolojinin alanina giriyor. Ikincisi takim taraftarligi tadinda memleket uzerine yazilar yazan bir "aydin".

Katılmıyorum - user709297

Buradaki analizin katılmadığım noktası çok. Aktif siyasetle, siyaset sahasındaki tepkiler, eleştiriler karıştırılıyor. Bir parti bütün ülkeyi dizayn etmeye kalkışırsa bütün sivil toplumun buna cevap vermesi gerekir. Siyaset kanun yapar, bu kanunlar bütün toplumu etkilediğine göre toplumun, bir kesimin yorum yapması, tepki göstermesi olağandır. Ülkeyi ilgilendiren, toplumun ve ülkenin geleceğine yön veren kararlar alınacak, bir kesime saldırı yapılacak, sen susacaksın. Olacak iş değil. Aktif siyasetle bu karıştırılmamalıdır.