Charlie, 11 Eylül'e benzemiyor

Charlie Hebdo saldırısı, Batı'yı her anlamda "kalbinden" vurdu. Tehlike, yakınlığını, farklı bir boyutta hissettirdi. Bu saldırının, başka saldırıların da habercisi olabileceği, düşünülüyor.

Charlie saldırısı sonrası Dünya, 11 Eylül sonrasına benzemiyor. ABD ve müttefikleri, 11 Eylül'ün ardından tehlike olarak gördüklerini yok etmek için Doğu'ya sefere çıkmışlardı. Bu seferin iflas ettiği çoktan belliydi. Hebdo saldırısıyla, bu dönem kapandı, yeni bir dönem başladı.

11 Eylül'le birlikte, (başta ABD olmak üzere) Batı; İslam dünyasına yeni bir nizamat vermek gerektiğine inanmıştı. Önce Afganistan, ardından Irak işgali, “ABD Neoconları”nca, bir demokrasi projesi olarak sunuldu. Taliban ve Saddam “halledilecek”, bölgeye huzur gelecek, İslam dünyası demokrasiye "geçirilecek"ti.

Böyle olmadı. Afganistan'da, Taliban, yenilemediği gibi, çatışma komşusu Pakistan'ı da, içine çekti. Afganistan, bir ölüm ve acılar ülkesi haline geldi.

Irak bildiğiniz gibi. Parçalanmış bir ülke artık. Saddam'dan geriye kalanlar; sonunda bir şiddet örgütlenmesi olarak(IŞİD), yeniden karşımıza çıktılar. ABD Başkanı, Irak ve Suriye'deki gelişmeleri, "bizim için o kadar hayati değil" diyerek, küçümsedi. Bir ABD'li gazetecinin vahşice öldürülmesi, bölgenin(Irak-Suriye) yüzde 40'ının IŞİD'in eline geçmesi, ABD'yi hareketlendirdi. Ancak yine de "sorun" hala uzak diyarlardaydı.

Batı kalbinden vuruldu

Charlie Hebdo saldırısı, Batı'yı her anlamda “kalbinden” vurdu. Tehlike, yakınlığını, farklı bir boyutta hissettirdi. Bu saldırının, başka saldırıların da habercisi olabileceği, düşünülüyor.

Öfke

Şimdi ne olacak? İslam coğrafyasının içinden gelişen öfkenin bir bölümünün; acımasız, örgütlü ve yaygın bir şiddete dönüştüğüne, bu şiddetin Avrupa'nın kalbine kadar uzandığına, tanığız.

Artık yalnız Ortadoğu değil, Batı açısından da, tehlike çok “yakın”... İşgale ya da Batı ülkelerindeki dışlanmaya tepki içinde gelişen, acımasız öfkeyi toplu cinayetlere dönüştüren bir şiddet “potansiyeli”nden söz ediyoruz. Şapkalar yeniden öne konacak ve daha ciddi çözümler aranacak.

Batı, işgalcilikle bir sonuç elde edilemeyeceğini, İslam dünyasını toptan hedef alan anlayışın bir başarı kazanmadığını, daha net görebilecek bir noktaya doğru ilerleyebilir mi? Batı ile İslam dünyası bir “yeniden karşılaşma” yaşayabilir mi?

Almanya'da ırkçı ve İslam karşıtı gösterilerin (PEGİDA) yaygınlaştığı, Fransa'da ırkçı partinin oylarını artırdığı bir dönemde; şiddete eğilimli kitleler, yaşadıkları toplumun parçasına dönüştürülebilir mi?

Bu sorulara ciddi cevaplar oluşabilmesi için, daha epey zamana ihtiyaç olduğu açık.

Türkiye Batı dengesi

Batı ile, İslam dünyası arasında; özgürlük ve mantık temelinde, yeni bir ilişki biçimi gerekli.

Türkiye, şiddetle, suikastla, İslam dünyasındaki alt üst oluşun yarattığı sorunlarla en fazla yüzyüze gelen bir yerde duruyor. Irak ve Suriye'yle toplam 1242 kilometrelik sınırıyla, bütün bu şiddet ortamının kıyısında.

İslam dünyasıyla daha makul ve o dünyayı anlayan bir ilişki kurulacaksa; Türkiye'nin de, geçmişten farklı olarak, bu duruma uygun bir dil ve yaklaşıma kavuşması gerek.

Türkiye de değişecek, Batı da.

Türkiye'yi, İslam dünyasının duyarlılığını, tepkilerini dile getirdiği için, Batı'nın bölgedeki hegemonyacı ve çifte standartlı siyasetlerini eleştirdiği için tepkiyle karşılayan Batı merkezleri; tutumlarını değiştirebilirler mi?

Türkiye, “her kötülüğü Batı'da gören zihniyet”i ve hayalci söylemleri aşıp, vizyonunu gerçekten değiştirebilir mi?

Paris'teki büyük protesto gösterisine, istenmediği halde katılıp, zorla sıraya giren Netenyahu'larla, yola devam etmek, mümkün görünmüyor.

Batı'nın yaşlanan yorgun demokrasisi; ötekileştirdiği İslam dünyasıyla, daha inandırıcı, daha bilinçli bir ilişki kurmak zorunda.

İslam dünyası da, kendisini daha derinlemesine sorgulamasını gerektiren, çok büyük sorun ve çelişkilerle yüz yüze. Hem Batı’nın hem İslam dünyasının, kendini değiştirebilmek için, zamana ihtiyacı var.

Farklı bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda, yeni tanımlar, yeni dengeler oluşacak. Hep birlikte göreceğiz.

http://www.radikal.com.tr/127095912709597

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Sapla samani karistirmayalim - ohabey

11 Eylul sonra ABD ve muttefikleri teroristlerin barindigi Afganistan daglarina kendini savunma refleksiyle yaptigi operasyonlardi (dronlarin kullanilmaya baslamasiyla cok sayida masum insanin oldurulmesi basladi ama o ayri bir konu). Irak isgali ise ABD ve Ingiliz halklarinin dinci Bush ve etrafindaki neoconlar tarafindan kandirilarak gerceklestirilen simdilerde neoconlar haric herkes tarafindan hata olarak kabul edilen bir savasti. Hatirlatmakta fayda var ki Erdogan da Turkiye'yi kandirarak Bush, Balir ve neoconlara katilmak istemisti ama tezkere meclisten donmustu. Erdogan'in bir yandan Turkiye'yi savasa sokmaya calisirken bir yandan militarizmi yeniyor algisi yarattigi yillardi. (Bu yanilgida Oral Calislar gibi yazarlarin payi buyuktur. Basbakan oldugu yil basina Erdogan kadar tezkere teklifi getiren birbaskasi yokken onu militarist olarak tanimlamamak ustune onu militarizmi yokeden lider olarak tanitmak samimi bir tutum degildi)

Bunu sen mi soruyorsun? - Barnabycik

Türkiye vizyonunu değiştirebilir mi diye sormuşsunuz. Gerçekten çok komik. Malı ayakkabı kutusuyla götürenlerin aklandığı, ayakkabı kutusu çizen karikatüristin 10 yılla yargılandığı bu ülkede, kedi karikatürüne dava açan bir cumhurbaşkanı, kahkaha atan kadınları iffetsiz sayan bir devlet bakanı ve her gün onları savunan sizin gibi yazarlar var. Vizyonumuz değişir mi? Siz söyleyin Oral Bey.

Önce kendine bakacaksın... - sweeping

Yazar "İslam Dünyası'nı toptan hedef alan Batı" demiş... Ben herhangi bir Batılı liderin "Bu İslam Dünyası" ya da "Bu müslümanlar var ya" diye başlayan konuşmasını duymadım ama, "Bu ikiyüzlü Batı var ya" diye başlayan toptancı konuşmaları hergün RTE'den duyuyoruz... İçeride iyi oy getiriyor diye mahalle kabadayısı ağzıyla yapılan konuşmalar AKP'nin işine gelebilir, ama hem Batı'dan, hem de İslam Dünyası'ndan da dışlanmak Türkiye'nin işine yaramaz... İşi mahalle kahvehanesindeki komplo teorileri seviyesine düşüren siyasetçiler ve sizin gibi destekçileri yüzünden ne Batı'da, ne de İslam Dünyası'nda artık kimse bizi takmıyor... Takmamakta da haklılar... Saygın liderler dış siyaseti troller için değil, dünyayı etkilemek için yaparlar...

ofkeyle kalkan zararla oturur - somun ekmek

dunya genelinde satilan uyusturucunun yuzde 90'i afganistan'da uretiliyorsa ve bu kaynak Abd kontrolundeyse, Abd Afganistan'da basarisiz oldu diyemeyiz. Saddam'in devrildikten sonra korfez ulkeleri petrol fiyatini Abd'nin istegine gore belirliyorsa, Abd Irak'ta basarisiz oldu da diyemeyiz. Muslumanlar ofkelidir, dogrudur. ofkeli insanlar daha kolay manipule edilir, bu daha dogrudur. Ofkeli muslumanlarin ulkesinde yapilan manipulasyon her zaman, dini kullanarak iktidara gelen, sozde bati dusmani, ozde bati yalakasi musluman liderler eliyle olur.

AKP 2016'yı göremeyecek - muratcelik123

Sevgili Oral artık iyice yaşlandığın için eski yazılarını bile hatırlamıyorsun artık. Sana yardımcı olmak için eski yazılarını özetleyeyim. AKP Türkiyeyi Batı (Avrupa) tipi demokrasiyle buluşturacak, Türkiye bu sayede normalleşecek. EEE! Geldiğimiz nokta ne? Türkiye İrandaki gibi "islami" bir demokrasiyle yönetilecek ABnin bir parçası değil islam dünyasınının sözcüsü olacak. Dinciliği / ırkçılığı meşrulaştırıyorsun Oral Çalışlar. Dincilik / ırkçılık özünde aynı şeylerdir. Türkiye nasıl türklerin değilse aynı şekilde müslümanlarında değil. Pan-islamizm Pan-türkizm gibi tehlikeli bir şeydir. Senin yaptığın şey bu. Madem öyle dünya türklerininde sesi olalım. Adriyatikten Çin Seddine ne dersin? Sevgili Oral Çalışlar artık iyice yaşlandın kendini daha fazla "rezil etme" emekliye ayrıl evinde bulmaca falan çöz. Hem ortalık çok karışacak laik kesimdeki mevcut ölüm sessizliği büyük bir fırtınanın habercisi. AKPyi iktidara "getiren" ve iktidarda "tutan" Batıda desteğini çekti. AKP "belki" 2015'i güç bela atlatacak ama 2016'yı göremeyecek...

Konu AKP olmayınca... - guru

Oral Çalışlar'ın mantıklı, makul yazılar yazdığına tanık oluyoruz.

"Batı" - oselimg

Batı yerine "Hristiyan Dünyası" derseniz göz kırptığınız yerlerden daha büyük takdir toplarsınız Oral Bey. Muhteşem "İslam Dünyası"nı fazla geriye gitmeden, sadece yüzyıl geriye giderek şöyle bir hatırlayalım. Irak "Batı" nın gözüne girebilmek için İran'a savaş açıp 8 yıl savaştı. Filistin Kurtuluş Örgütü Islamcı olmadıgı içın Hamas tarafından yok edilmeye çalışıldı, lideri zehirlenerek öldürüldü. 1nci Dünya Savaşı sırasında "İslam Devletleri" (derebeyleri demek doğru olur ama, neyse...) halifelerini bile hiçe sayarak, Osmanlı'dan kurtulmak için 'Hristiyan/Batı" devletleriyle birden kaynaşıverdiler. "Türkiye Islam Devleti" Batı'nın gözüne girebilmek için Hrıstiyan bile olmayan Kore'ye 5000 asker gönderip savaştı. Nifak tohumu böyle ekilir Oral bey. Siz de tutarlı olun elbirliğiyle başlatalım şu, çok konuşulan Dinler Savaşını. Ne dersiniz?