CHP, merkez sağın "eskileri"yle ne kazanabilir?

Kılıçdaroğlu ve ekibinin bir arayış içinde olması, çoğumuzun ortak isteği. Bir çaba gösterdiklerini görüyor ve umudumu korumak istiyorum.

CHP, geçen seçimlerde; merkez sağın bazı isimlerini, Süleyman Demirel'in önerisiyle, Meclise taşımıştı. Bu milletvekillerinin ne gibi katkılarda bulunduğunu, doğrusu merak ediyorum. Tansu Çiller'in bakanları da var bu isimlerin içinde. Meclis'te zaman zaman sıralarda otururken gördüğüm bu merkez sağ siyasetçilerin, ciddi bir etkinliklerine, ben şahsen tanık olmadım. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, bu formül, daha da belirginleşti. İhsanoğlu ile, sağa yönelik bir çıkış planlandı. Sonuç ortada.

ARAYIŞ İYİ DE...

Kılıçdaroğlu ve ekibinin bir arayış içinde olması, çoğumuzun ortak isteği. Bir çaba gösterdiklerini görüyor ve umudumu korumak istiyorum.

Peki CHP'nin arayışını nereye yöneltmesi gerekiyor? Yıllardan beri sorduğumuz bu soruyu; bugün, daha farklı bir ortamda, yeniden ele alıyoruz. Dünyada ve özellikle Akdeniz havzasında, yeni bir rüzgar esiyor. Bu rüzgar, genç bir sol rüzgar. Avrupa Birliği içindeki Akdeniz ülkeleri, ciddi bir mutsuzluk yaşıyor. Yunanistan, İspanya, bu konuda başı çekiyor. Benzer bir mutsuzluğun, İtalya ve (tam olarak aynı koşullar söz konusu olmasa da) Fransa'da da yaşandığını görmek mümkün.

YUNANİSTAN, İSPANYA, İTALYA SOLU

Dünyanın kuzeyiyle güneyi arasındaki kronikleşmiş zenginlik farkı; günümüzde, Avrupa'nın kuzeyi ile güneyi arasında da, sert bir şekilde yaşanıyor. Güney, kuzeye borçlanıyor. Yaşanan dengesizlik; güneydeki ülkelerde yoksullaşmaya ve işsizliğe neden olurken, kuzeyde de "biz onlara destek veriyoruz" kibiri artıyor.

Güney ve kuzey arasındaki tepkisel ilişki, radikal arayışları da beraberinde getiriyor. İspanya ve Yunanistan'da sol radikal söylemler öne çıkarken, Fransa'da ırkçılık yükseliyor. Avrupa, değerlerini ve kimliğini, yoğun bir şekilde sorgulamaya başlamış durumda.

İtalya'da da, sosyal demokrat nitelikli Demokrat Parti; geçen yıl, genç ve aykırı bir liderle, krize tepkinin sonucu olarak iktidara geldi.

CHP'NİN ALACAĞI ÖRNEKLER

Türkiye, bir Akdeniz ülkesi. Solun kendini gösterebilmesi gerekiyor. Yeni bir hamle mümkün.

Akdeniz Avrupası'nda gördüğümüz örneklerin dikkat çekici noktalarını şöyle özetleyebiliriz:
1. Yükselen sol muhalefet hareketinin liderleri, 35-40 yaş arasında.
2. Bu hareketler, sağa değil sola açılıyorlar.
3. Bu hareketler; yerleşik siyaset klişelerine, geleneksel devlet yapısına ve geleneksel ahlak anlayışına karşı çıkıyorlar.
4. Genç liderler, toplumu "geçmiş elden gidiyor" şeklinde korkularla yönlendirmek yerine; geleceğe ilişkin söylemler ve aykırı çıkışlarla, enerji yaratıyorlar. Bu çıkışları belki abartılı veya ham da bulabilirsiniz; ama oluşan enerjinin, toplumsal psikolojide karşılığı var.
5. Bu yeni muhalefet tarzına destek veren kitleler; merkezdeki klasik sol ve sağ partileri aşmayı, hatta tasfiye etmeyi arzulayan bir enerjiyle hareket ediyorlar.

Bizdeki manzaraya baktığımız zaman, tamamen ters bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Muhalefet gençlerin önünü açmak yerine, siyasetin tozlu raflarından, kıyıda köşede kalmış, başarısızlığı kanıtlanmış (sağ kökenli) isimlerden medet umuyor.

Hiçbir konuda, radikal çözüm önerileriyle toplumun önüne çıkabilecek, yerleşik değerleri, alışıldık klişeleri sorgulayabilecek bir dinamizm gösterilmiyor.

Türkiye'deki muhalefetin temel duyarlığı, "korumacılık" üzerine şekillenmiş durumda. "Geçmiş güzel günler" hayalciliği, gelecek arayışının çok önünde.

Üstelik, Türkiye toplumu; Avrupa Birliği'ndeki Akdeniz ülkelerine oranla daha genç. Türkiye bir gençler ülkesi.

Muhalefet ise, sanki bu gerçeklikle dalga geçercesine; giderek daha da yaşlanan bir görüntü veriyor. Gençlerin, kadınların önünü açmak mümkün olabilecekken; merkez sağ ve merkez sol karışımlı bir 'yaşlılar paketi'yle yetiniliyor.

CHP'nin ve solda siyaset yapanların, artık geçmişi aşıp yeni şeyler söylemelerinin zamanı gelip geçiyor...

http://www.radikal.com.tr/128526012852608

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

İşe bak :) - efeg27

Başta Oral bey olmak üzere bir sürü kişi yazmışta yazmış... herkes kendine göre haklı tabi, lakin yazılanların ve yorumların büyük kısmı bildiğin saçmalık ve yalan. Hemen herkesin söylediği şeylerden biri şu; CHP nin projesi yok bende tam tersine söylüyorum AKP nin bir tane projesi bile yok. İstihdama, eğitime, AR-GE ye, teknolojiye hiç bir şey yok. CHP nin önceki seçimde şahane projesi vardı (sizce yoktur gerçi) her yıl 12,000 öğrenciyi master ve doktora için yurtdışına göndermek! 134 sayfalık proje başlıklarından oluşan kitapçık dağıtmıştı da hangini okudunuz? AKP nin her şehre tıp merkezleri yapmak gibi modası geçmiş saçmalıklar dışında nesi vardı? Birde şunu düşünün evet CHP ekibi yaşlı buna katılıyorum ama en çok genç ve kadın kotasıda CHP de... şunuda unutmayın RTE öldüğü gün ne AKP kalacak nede Türkiye Cumhuriyeti...

eğriye eğri. - user781727

Uzun zaman sonra ilk kez, doğru düzgün bir yazınızı okudum. Chp bu paniği bırakmadan oylarını artıramaz. sağcılardan solcu olmaz. Chp nin ihtiyacı olan maya hamurunun içinde, kullanmayı öğrenmeliler. Bir mhp li, Aspaslan türkeşi bile aday gösterseniz, CHP ye oy vermez. Bu eskilerden medet ummak tam beceriksizlik. Yorumculara da iki lafım var. Oral çalışlardan beklemediğiniz bir yazı okuyunca çok gaza gelmeyin. CHP nin kurucusu Mustafa Kemal dir, Sizin özendikleriniz Enver paşa. Sadece sarıkamışı okuyun, kolay anlayamazsınız o yüzden 50 kez okuyun, Kim olduğunuzu daha iyi anlarsınız. CHP nin şahlanışı yakındır. Yaşlılar bilir, biz, çok hiç gitmezler gördük.Menderes gibi, özal gibi, partileri nerde bilen varmı içinizde. yada eskiden çok severdiniz, şimdi neden vazgeçtiniz unuttunuz. Her zaman parayı ve arkasında Amerika olanı sevdiniz.

Aynen öyle! - user433512

Aynen yazdığınız gibi!CHP'ye yıllardır çöreklenmiş,gençlerin önünü iyice açıp,o'nlara fırsat tanımak yerine,Demirel gibi,benim neslim ilerici gençlerinin geleceklerini karartmak suretiyle ülkeye büyük zarar vermiş bir siyasetçinin isteği doğrultusunda,CHP'ye hiç yakışmayan tip'leri Meclis'e taşımış,tembel,öngörüsüz,çapsız siyasi kadroların,ülkeye verdiği zarar,bana göre iktidarın verdiği zarardan daha az değildir.Yeni aday belirlemelerde de durumun değişeceğine dair bir belirti ortada olmadığına göre,parti,yeni dönemde de,Akdeniz ülkelerindeki genç siyasetçilerin tersine,son dönemlerde olduğu gibi,iktidar liderinin kuyruğunda siyaset yapar gibi görünmekten başka bir işe yaramayacak.Partiye de yazık,ülkeye ve insanımıza da yazık!!

Sen de aşıyorsun kendini! - AKDENİZ1959

Anlaşılan Yunanistan da esen sol rüzgar, Çalışları da etkilemiş. En azından son dönemlerde iktidar yandaşlığı tutumundan biraz uzaklaşmış gibi görünüyor. Sende aşıyorsun kendini Çalışlar!

CHP AKIL TUTULMASI YAŞIYOR - Sebodil

Vitrin düzenleyerek oy alınamaz. CHP kimin oyuna talip belli değil.Plan yok,proje yok.Taktik yok.Strateji yok.Türkiye'nin geleceği demek olan yanlış , yetersiz ve verimsiz öğretim sistemiyle ilgili açıklanmış tek bir düşünceleri bile yok.Ülkemiz için en büyük tehlike ; bilimsel ve ilmi düşünme disiplininden haberi olmayan nesiller yetiştirmektir.Anlama ve anlatma yetkinliğimizin ölçüsü ortada.Köşe yazarları bile anlatmayı becermiyorlar.Kavramları ve kuralları anlayamayanlar ve anlatamayanlar neyi başarabilirler ki?

Süredurum - Gılgameş

CHP'yi tamamen yıkılmaktan kurtaran tek bir şey var: SÜREDURUM. Hani frene basarsınız da arabanın durması daha bilmem kaç metre alır. CHP'nin frenine daha cumhuriyet kurulduğunda basılmıştı. O frenin adı yüzyıllarca Osmanlı olarak yaşayan binbir çeşit insanın değiştirilmesi ve yenileştirilmesi çabasıydı. Anadolu'da yaşayan farklı din ve etnik yapılara sahip halkları tek bir potada eritmeyi amaçlayan pantürkizm düşüncesi daha başından sonu hüsran olacak bir maceranın başlaması demekti. Ancak frene bir kere basılmıştı. CHP'nin tamamen durması çok yakındır. Bunu ötelemek için sağdan medet ummak ise bu kaçınılmaz duraklamanın kanıtıdır. Sadece bir zaman meselesidir artık!

CHP sanki yeni mi. - korel dolunay

Merkez sağın eskileri CHP ye yakışır , çünkü CHP de eski . CHP 56 Chevrolet gibi .