CHP nasıl iktidar olabilir? 

CHP'nin yeni bir enerjiye ihtiyacının olduğu ortada. Genç, dinamik, değişim ruhunu toplumda hissettirebilecek, insanlardaki değişimci enerjileri açığa çıkartabilecek bir lider ise gökten zembille inmiyor.

Çok partili rejime geçildiğinden bu yana(1946 seçimlerinin tartışmalı sonuçları hariç) CHP hiç bir zaman tek başına iktidar olabilecek düzeyde oy alamadı. En yüksek oya, 1977 seçimlerinde Bülent Ecevit önderliğinde ulaşıldı. 1977’deki oy oranı, yüzde 41.8'di.

1990 sonrasında değişik dönemlerde koalisyonlara ortak olan SHP/CHP geleneği, sonuç olarak iktidarda olmak yerine çoğunlukla bir “ana muhalefet” kimliğiyle öne çıktı.

2002 yılından beri iktidarı AK Parti elinde tutuyor. İkinci parti de sürekli CHP oluyor. 2019 seçimlerine kadar geçecek süreyi de hesaba katarsak, 17 yıllık bir iktidar/ana muhalefet ilişkisinden söz edebiliriz.

İNGİLTERE-ALMANYA ÖRNEĞİ

Oturmuş parlamenter rejimlerde de zaman zaman uzun iktidar dönemleri görülür. Örneğin İngiltere Muhafazakar Partisi  (büyük oranda Margaret Thatcher liderliğinde olmak üzere) 1979-1997 yılları arasında aralıksız 18 yıl iktidarda kaldı.

Aynı şekilde Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birliği Partisi lideri olarak Helmut Kohl, tam 16 yıl(1982-1998) iktidarı tek başına elinde tuttu. Bu örnekleri artırabiliriz. Özellikle de sağ partilerin uzun yıllar iktidarı ellerinde tutmalarında sıradışı bir taraf yok.

Bu uzun iktidar yıllarına rağmen, muhalefetteki sosyal demokratlar, İngiltere ve Almanya'da “iktidar alternatifi olma” iddialarını hiç terk etmediler. Ciddi bir seçenek olarak varlıklarını sürdürdüler. Uzun muhalefet yıllarının ardından İngiltere'de Tony Blair, Almanya'da Gerhard Schröder, başarılı sol liderler olarak iktidara gelebildiler.

CHP'NİN TARİHSEL YÜKLERİ

İngiltere'deki İşçi Partisi ve Almanya'daki Sosyal Demokrat Parti  ile CHP’yi karşılaştırdığımızda, tarihsel arka planın ve ideolojik zeminin çok farklı olduğunu görebiliyoruz. CHP bu partilerle aynı ulusararası örgütlenme(Sosyalist Enternasyonal) içinde yer alsa da; kurucu parti olması, uzun yıllar ulus devlet ideolojisinin tek başına temsilciliğini yapması, çok partili rejim öncesi otoriter bir dönemin sorumlusu olması gibi yönleriyle, ciddi zorluklara sahip. Bu yükler, çok partili rejime alışılmasında ve toplumun çoğunluğunun güveninin kazanılmasında sıkıntılara sebep oluyor.

BÜLENT ECEVİT DENEMESİ

Bülent Ecevit'in İsmet İnönü'ye başkaldırdığı 1960'ların sonu ve 1970'lerin başında, bir sivilleşme çabası gösterildi. 12 Eylül 1980 askeri darbesi ve 28 Şubat 1997 müdahaleleriyle birlikte, parti yeniden başlangıç kodlarına döndü.

Ecevit dönemi, "birinci değişim dönemi" sayılırsa, Kılıçdaroğlu dönemi de "ikinci değişim çabası dönemi" olarak adlandırılabilir. Katı devletçi ve milliyetçi özellikler, Kılıçdaroğlu döneminde bir ölçüde törpülendi. “Sert ulusalcılık” eski gücünü yitirdi. Darbecilikle akrabalıktan uzaklaşıldı. Parti, daha çok sesli bir özellik kazandı.

Ciddiye alınması gereken bu değişimlere rağmen, Kılıçdaroğlu, iki genel seçimde, yerel seçimlerde, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ve anayasa referandumunda, AK Parti’ye/Erdoğan'a yenildi.

UMUT VERECEK LİDER

CHP'nin yeni bir enerjiye ihtiyacının olduğu ortada. Genç, dinamik, değişim ruhunu toplumda hissettirebilecek, insanlardaki değişimci enerjileri açığa çıkartabilecek bir lider ise gökten zembille inmiyor. Bir mücadele geçmişi, bir siyasi birikim veya en azından farklı bir yaşam kültürü, farklı bir dil, farklı bir gerçekçilik anlayışı gerekiyor.

Bütün bu açılardan baktığımızda, CHP'nin sorununun asıl olarak bir lider sorunu değil, bir “politika ve sosyoloji sorunu” olduğu söylenebilir.

Birçok Avrupa ülkesinde sol muhalefet, yeni, genç, dinamik, sempatik, renkli liderler çıkarıyor. Bunlar kitleleri peşlerinden sürüklüyor ve yeni bir hava, yeni bir ekol yaratıyorlar. CHP, ne yazık ki tarihsel bagajları, geleneksel devletçi ideolojik yükü nedeniyle, umut verecek reformcu çıkışlar yapamıyor, kalıpları kırabilecek bir rüzgar yaratamıyor.

Kılıçdaroğlu'nun muhtemel rakiplerine bakıyorum, hangi yeni siyaset projeleriyle ortaya çıktıklarını anlamıyorum. Geçmişteki söylemlerine baktığımızda da, bir yenilik vaadiyle karşılaşamıyoruz.

Türkiye'nin temel meseleleri konusunda, Kılıçdaroğlu'ndan daha ileri bir önerilerini göremiyorum. Örneğin Kürt meselesinde, daha özgürlükçü bir tezleri olduğunu, olabileceğini söylemek mümkün mü? “Yeni Anayasa” konusunda, en azından Kılıçdaroğlu kadar samimi olabilme ihtimalleri var mı?  Milliyetçilikten, devletçilikten, sert “laiklik” vurgusundan öte ne gibi bir söylem veya hedefleri var?

Ülkenin temel meseleleri konusunda cesur çözümler önerebilecek, inandırıcı bir değişim projesine; toplumun gerisinde kalan değil, toplumun önünden gidebilen bir dile ihtiyaç var… "Yaptırmayız, ettirmeyiz, değiştirtmeyiz" diyen değil, yapıp etmeye odaklanabilen bir yenilik programıyla ortaya çıkabilecek bir seçenek ise, şimdilik ufukta gözükmüyor.

 

http://www.radikal.com.tr/146940514694057

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

AKP 13 senede ne yaptı? - muratcelik123

Diktatörlük inşa etmek dışında ne yaptı? Bir tür molla rejimi kurmak dışında ne yaptı? Memleketi soymak dışında ne yaptı? Halkı azarlamak / aşağılamak / tepeden bakmak dışında ne yaptı? Memleketi kimlikler ekseninde bölmek dışında ne yaptı? Gazetelere el koymak ve gazetecileri tehdit etmek dışında ne yaptı? Hiç. Aslında bende artık yazara katılıyorum. CHP değişmeli. Demokrasi, hukuk, ulus bilinci, laiklik, basın özgürlüğü vs.vs. gibi "ilkelerinden" vazgeçmeli. Bunlar Türkiye gibi ortadoğu ülkelerinde prim yapmıyor. Aslında hiçbir islam ülkesine bunlar prim yapmıyor. Evet yazara katılıyorum CHP değişmeli :)

Yazar toplumdan kopuk halkı tanımıyor - muratcelik123

Halkın bir değişim talebi falan yok. Halk tam tersi istikrar yani statükonun korunmasından yana. Bu ülkede sağ sol dengesi kabaca %65 - %35tir. İslamcıların bütün hesabı bu "kaba saba" hesap üstüne kurulu. Başkaca bir şeyde yok. AKPyi sancak "sağ bir parti" iktidardan indirebilir. Türkiye halkı değişimi sevmez gelenekçi / sağcı yani "statükocudur" zaten o yüzden AKPye oy veriyor. AKP eskiye yani Osmanlıya dönüş vadetmiyor mu? Neden o padişah sarayları falan restore ediliyor? Neden "ulus bilinci" yıpratılıp "kimlik siyaseti" bu kadar azgınca yürütülüyor? Neden bol bol imam hatip falan açılıyor? İlahi Oral. Üstelik herşeyi geçtim dünya Mars'a koloni kurmayı, paralel evrenleri, kök hücreleri, yapay zekayı falan tartışırken 14 asır öncesinin değer yargılarını / statükosunu temsil eden imamlar mı değiştirecek Türkiye yi?

Çok zor.. - user390968

Bu kadar güçlü bir ikdidar karşısında hiçbir muhalefetin şansı yoktur.

Önce - user1107643

CHP'nin ya da herhangi bir partinin AKP'yi altedebilmesi için öncelikle seçimin eşit şartlarda gerçekleşmesi lazım. TRT AKP'nin malı olduğu sürece bu imkansız.

Katılıyorum - Gerçek arayışı

Oral Bey'in çoğu yazısında olaylara en azından "hükümet gözlüğüyle" baktığını düşünsem de bu yazıya katılıyorum. Bence de CHP?ye yeni, genç ve dinamik bir aday gelmeli ancak maalesef adaylar arasında Kılıçdaroğlu?ndan daha demokratik, daha yenilikçi, daha özgürlükçü ve samimi aday henüz göremedim. Böyle bir lider çıkmasını Kılıçdaroğlu?nun da samimiyetle istediğine inanıyorum. CHP katı ulusalcılıktan kurtularak bence doğru bir yola girdi ancak tabanından en tepesine kadar bu değişimin tamamlanması ve yeni liderler üretir hale gelmesi biraz zaman alacak gibi gözüküyor. Yalnız başkan seçimlerinin şöyle bir artısı olabilir: CHP söylem olarak gelişse de teşkilat olarak çok geriden geliyor, örgütlenme açısından CHP?nin çok zayıf olduğunu dolayısıyla gelişime de çok açık olduğunu düşünüyorum. Adaylar belki bu zaafları fırsata çevirebilirler.

CHP ve Beyaz Türkler AKP iktidarının garantisi - İtaatsiz

AKP Türkiye'nin temel sorunu olan geri kalmışlık sorununun nedenlerini okumak ve çözüm bulmak bir yana geri kalmışlığı reddediyor. Keskin bir anti-batıcılıkla, Arabistan'dan gelecek petrol hatlarına güvenerek, inşaat projeleri ile, piyasa-dışı emir-komuta yöntemleri ile geliştirilmeye çalışılan yerli otomobil gibi zihni sinir projeleri ile geri kalmışlık kırılamaz. Bunun farkında değil. Ayrıca iyi bir başlangıç yapmasına rağmen 3. döneminde ekonomide, dış politikada, eğitimde son derece başarısız. Bütün siyasetini kimlik üzerine kurup bu başarısızlıkları örtüyor. CHP ve CHP tabanı beyazlar bu kimlik siyasetinin ateşine odun taşıyıp duruyor. Çünkü CHP'nin de söyleyecek bir şeyi yok. Projeleri stratejik değil, tutarsız ve bütünlükten yoksun. Dolayısı ile samimi ve inandırıcı değil. Çünkü CHP Türkiye için ne istediğini bilmiyor. Sadece dindarlar gitsin laikler iktidara gelsin istiyor. Bu bir vizyon değil tabi. En iyisi siyasetin yeniden yapılanması ve CHP'nin marjinalleşmesi. Zaten başkanlık sistemine de geçilecek.

Aman CHP, iktidar olmasın.... - abaris.hiberborean

CHP, iktidar olmasın; çünkü politikalar yanlış....Ekonomi politikaları AKP taklidi, "taklitler asıllarını yaşatır". Ben emekliyim, bana 2 maaş ikramiye verecek olana ben oy vermem; emeklinin üretime, verimliliğe katkısı mı var? Her fazla maaş, cari açıkta, 2,5 milyar daha artış demek; hesaplasınlar. Merkezi teknokent kuracakmış; oraya harcanacak paraya yazık; geçti o yapay şehir modellemelerinin modası (AKP fazlasıyla ve yanlışıyla yapıyor), zaten potansiyel varsa, ve doğru ise kendiliğinden olur; sen en fazla ufak bir ilk etki yaratırsın.... Özgürlükler açısından da, yeterli açıklık da değillerdi.